moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Napięta sytuacja na granicy

Zwiększamy liczbę osób pomagających Straży Granicznej o 2,5 tys. Już niebawem nad szczelnością polsko-białoruskiej granicy będzie czuwać 10 tys. żołnierzy – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zaznaczył, że będą to wojskowi z 12, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także z wojsk obrony terytorialnej.

Żołnierze Wojska Polskiego od kilku tygodni wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzą działania mające na celu uszczelnienie polsko-białoruskiej granicy. To konsekwencja zwiększającej się liczby osób usiłujących ją nielegalnie przekroczyć. Tylko w październiku funkcjonariusze odnotowali 13,3 tys. prób przedostania się na teren Polski, z czego 1,3 tys. w ostatni weekend. W sobotę i niedzielę doszło także do dwóch prób przekroczenia granicy, podczas których migranci użyli siły. W niedzielę wieczorem dwóch żołnierzy trafiło do szpitala, poszkodowani zostali także pogranicznicy, ale ich stan nie wymagał hospitalizacji.

Dziś rano Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zdecydował o tym, że liczba żołnierzy współpracujących z pogranicznikami zostanie zwiększona o 2,5 tys. – Już niebawem nad szczelnością granicy będzie czuwać około 10 tys. wojskowych z 12, 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej – poinformował szef MON-u w mediach społecznościowych. Przypominał także, że wojska obrony terytorialnej prowadzą operację „Silne wsparcie”, której celem jest pomoc mieszkańcom terenów objętych stanem wyjątkowym.

Jak zaznacza mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji, która kieruje działaniami wojska na granicy, tylko na terenie województwa podlaskiego operuje obecnie 5,5 tys. wojskowych. – Żołnierze prowadzą patrole, zbudowali także 880 posterunków ochronnych i 340 obserwacyjnych – powiedział. Dodał, że wzdłuż granicy trwa rozbudowa zapory inżynieryjnej. Powstało już ponad 139 km płotu, ponad 163 km zapory poziomej oraz 252 km siatki mającej chronić zwierzęta. – W ostatnim czasie odnotowujemy także zwiększenie intensywności działań funkcjonariuszy białoruskich, którzy sterują działaniami migrantów i zachęcają ich, aby w zorganizowanych grupach forsowali granicę. Oczywiście te próby są udaremniane przez żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej – zapewnił oficer.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Niebo pod osłoną
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Polski Rosomak dalej w produkcji
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Snowboardzistka i pływacy na medal
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Wojsko z nowym programem rozwoju
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
„Burza” nabiera kształtów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Kto zostanie Asem Sportu?
Gdy ucichnie artyleria
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Historyczna „Wisła”
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Najdłuższa noc
Koniec bezkarności floty cieni?
Panczeniści na podium w Hamar
Przełomowy czas dla WZL-2
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Pancerniacy jadą na misję
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Plan na WAM
Dzień wart stu lat
Sojusznicza obrona
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Odpalili K9 Thunder
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Combat 56 u terytorialsów
Mundurowi z benefitami
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Paczka dla bohatera już w drodze!
W hołdzie poległym
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Piątka z czwartego wozu
The Taste of Military Service
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Wojsko ma swojego satelitę!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Przygotowani na każdy scenariusz
Gala Boksu na Bemowie
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Noc na „pasku”
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Szukali zaginionych w skażonej strefie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO