moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Można na was liczyć

„To skomplikowane” – tak za Facebookiem można określić relacje między nami, dziennikarzami „Polski Zbrojnej”, a rzecznikami prasowymi w jednostkach wojskowych. Z okazji naszych setnych urodzin zapytaliśmy oficerów prasowych, jak nasza praca wygląda od tej drugiej strony.

„Nie znoszę, kiedy dzwonicie za pięć dwunasta i chcecie, żebym znalazł kogoś do rozmowy na już”. „Nie proście mnie, żebym przyśpieszył autoryzację i załatwił ją na wczoraj”. To początek listy skarg i zażaleń oficerów prasowych, która powstała, kiedy zadałam im pytanie o to, czego najbardziej nie lubią we współpracy z nami. Zapytałam też o momenty, kiedy wspólna praca sprawia im radość. „Dobre jest to, że można na was liczyć”. „Lubię z wami jeździć na poligony i obserwować, jak pracujecie”. „Wasza dociekliwość czasami mnie zdumiewa. Ale tak pozytywnie. Imponujecie swoją wiedzą”. Ta lista brzmi o stokroć lepiej. Współpraca z oficerami prasowymi to znaczna część naszej codziennej dziennikarskiej pracy. To oni pomagają dotrzeć do rozmówców, żołnierzy, przyszłych bohaterów tekstów. Przekonują dowódców do rozmów z dziennikarzami, a w swoich notesach zwykle mają numery telefonów do… wszystkich.

 

W nocy o północy

Powspominajmy trochę… Przez lata nazbierało się wiele historii na temat współpracy między prasowcami a dziennikarzami „Polski Zbrojnej”. – Kiedyś robiłyście nocą materiał o jednych z naszych ćwiczeń. Myślałem, że przy naszym tempie odpadniecie koło północy, a trzymałyście się do końca. I zero marudzenia. Zaimponowałyście mi – mówi rzecznik jednej z jednostek wojsk specjalnych.

By przygotować materiał do „Polski Zbrojnej”, rzeczywiście zdarza nam się pracować w niecodziennych warunkach – nocą w środku lasu, na poligonie albo w… kuchni. – Czasami praca z wami bywa… niekonwencjonalna – opowiada kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, i zdradza kulisy realizowania filmu na nasz portal. – Przed świętami Bożego Narodzenia ekipa z „Polski Zbrojnej” przyjechała, aby nakręcić materiał o wigilijnych potrawach, które przygotowywali nasi kucharze. Musieliśmy czekać, aż ostatni żołnierz zje obiad i będziemy mogli zamknąć stołówkę, by w kuchni zrobić studio nagrań. Kucharze gotowali groch z kapustą, smażyli ryby, lepili pierogi, a dziennikarze nagrywali film. Pracę skończyliśmy o 3.00 w nocy – wspomina oficer.

Kpt. Michał Kolad, dziś rzecznik 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, opowiada o sytuacji z czasów, kiedy jeszcze był prasowcem w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. – Kiedyś umówiliśmy się na materiał poligonowy. Byliśmy w stałym kontakcie, więc wiedziałem, że wyjechaliście rano z Warszawy… Gdy już prawie dojeżdżaliście na miejsce, musiałem wszystko odwołać, bo ze względu na pogodę manewry przerwano. Wyobrażałem sobie, jak możecie być wściekli… – wspomina oficer.

Uczymy się siebie nawzajem

Jak podkreślają rzecznicy, w dziennikarzach „Polski Zbrojnej” cenią sobie to, że nie pracują tylko w Warszawie. – Myślicie globalnie, ale potraficie działać lokalnie. Dzięki temu wielokrotnie na łamach miesięcznika ukazywały się teksty o 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej – przyznaje kpt. Płuciennik. Do jego brygady jechaliśmy kiedyś dobrych kilka godzin, by zrobić dwa zdjęcia żołnierzom.

Wielu oficerów prasowych zauważa też naszą dociekliwość. – Czasami z niemałym zdziwieniem obserwuję, jak dopytujecie o – dla nas i specjalistów – oczywiste rzeczy. A potem, gdy już czytam gotowy materiał, zdaję sobie sprawę, że te pytania pozwalają wam tak poznać temat, że nadajecie mu znacznie głębszy wymiar. Dobrze, że jeśli czegoś nie wiecie, to nie boicie się do tego przyznać, drążycie, pytacie i docieracie do istoty sprawy – mówi kpt. Anna Issel, oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Zresztą wielu żołnierzy ceni nas właśnie za to, że znamy się na rzeczy. – Z przyjemnością słuchałem, jak prowadzicie rozmowy o szkoleniu spadochronowym. Widać było, że wiecie o tym dużo – mówi kpt. Michał Kolad. – A co najważniejsze, potraficie tę specjalistyczną wiedzę podać w prosty i przystępny sposób – dodaje kmdr por. Czesław Cichy, były oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – I jesteście uważni! Dzięki temu nie ma w waszych materiałach fake newsów i informacji niepotwierdzonych, a to w dobie dezinformacji jest niezwykle cenne – podkreśla kpt. Anna Issel i dodaje: Z redaktorami i redaktorkami z „Polski Zbrojnej” cały czas uczymy się siebie nawzajem i docieramy”.

Uroczysta Gala 100-lecia „Polski Zbrojnej” odbędzie się 8 października w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie. Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia i przychylności naszych przyjaciół. Wszystkim firmom i instytucjom serdecznie dziękujemy za pomoc w godnym uczczeniu redakcyjnego jubileuszu.

Patronat honorowy – Ministerstwo Obrony Narodowej
Mecenas – Polska Grupa Zbrojeniowa
Partner Złoty – Teldat
Partner Srebrny – Poczta Polska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Lotnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Thorium Space Technology
Partner Brązowy – Targi Kielce, Huta Stalowa Wola, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, PCO, Maskpol, ND SatCom, Kongsberg
Partner – Zamek Królewski w Warszawie

Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Miernicka, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wytropić zagrożenie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gunner, nie runner
Kolejne FlyEye dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO