moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces Gardzielewskiego w Warszawie

Starszy szeregowy Arkadiusz Gardzielewski (na zdjęciu) z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu i Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Wrocław został zwycięzcą VII Półmaratonu Warszawskiego. Czwarty maratończyk V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro triumfował z wynikiem 1 godzina 3 minuty 30 sekund.

Półmaraton w stolicy ukończyła rekordowa liczba zawodników – 7174. Wśród nich byli czołowi w kraju długodystansowcy poza starszym szeregowym Henrykiem Szostem i Karoliną Jarzyńską – duetem, który wypełnił normy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na igrzyska olimpijskie w Londynie. PZLA wyda przepustki do startu nad Tamizą zawodnikom, którzy 42 kilometry 195 metrów pokonają w ciągu najbliższych 90 dni w czasie poniżej 2 godzin 10 minut 30 sekund. O takim wyniku marzą: starszy szeregowy Arkadiusz Gardzielewski, marynarz Marcin Chabowski oraz szeregowi Mariusz Giżyński i Błażej Brzeziński. Czwórka ta tuż przed startem w Warszawie przebywała na obozie wysokogórskim w Stanach Zjednoczonych.

Po piątym kilometrze od czołowej grupki zawodników oderwali się Gardzielewski z Chabowskim. Na dziesiątym kilometrze dwójka ta miała 15 sekund przewagi nad Giżyńskim, debiutującym na trasie półmaratonu Etiopczykiem z polskim obywatelstwem Yaredem Shegumo i Arturem Kernem z Unii Hrubieszów. Na kolejnym punkcie pomiaru czasu na 15 kilometrze Gardzielewski miał 14 sekund przewagi nad Chabowskim i prawie 40 sekund nad Giżyńskim, Kernem i Shegumo. Na ostatnich kilometrach osłabł marynarz z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej. Chabowskiego wyprzedzili Shegumo i Giżyński. Za triumfującym Gardzielewskim drugi minął linię mety Yared Shegumo (z czasem 1.04,15), trzecie miejsce zajął szeregowy Mariusz Giżyński z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych (1.04,19), czwarte – Chabowski (1.04,42), piąte – Kern (1.04,50), szóste – Białorusin Henadz Verkhavo (1.05,52) i siódme – szeregowy Błażej Brzeziński z 1 Kompanii Regulacji Ruchu 1 Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu (1.06,32).

W rywalizacji pań triumfowała Białorusinka Olga Mazurenok (1.14,25), a kolejne miejsca zajęły zawodniczki, które stanęły na podium mistrzostw Polski w półmaratonie: Aleksandra Jawor z CKS Budowlani Częstochowa (1.14,36), Agnieszka Gortel z TS AKS Chorzów (1.15,11) i Izabela Trzaskalska z AZS UMCS Lublin (1.16,18). Ósme miejsce w mistrzostwach wywalczyła Karolina Pilarska z Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” Lubliniec (1.19,41). Zawodniczka Mety wygrała też klasyfikację pracowników oświaty, a trzecie miejsce w rankingu nauczycieli zajęła koleżanka klubowa Pilarskiej Agnieszka Kuzyk (1.24,38).

                           Zawodniczki WKB Meta: Karolina Pilarska (z lewej) i Agnieszka Kuzyk

322 zawodników sklasyfikowano w kategorii zawodników ze służb mundurowych. Wśród panów miejsca na podium w tej grupie zajęli żołnierze, którzy odegrali czołowe role w VII Półmaratonie Warszawskim: Gardzielewski, Giżyński i Chabowski. Wśród umundurowanych pań triumfowała Katarzyna Durak z LUKS Żurawina Wrocław (1.16,52) przed Aleksandrą Saraceń z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie (1.35,29) i Katarzyną Żurek z WKB Meta Lubliniec (1.43,41). Podczas VII Półmaratonu Warszawskiego odbyły się również mistrzostwa kraju służby granicznej. Trzy pierwsze miejsca w tej klasyfikacji zajęli: 1. Tomasz Kowalski (SG Olsztyn), 2. Andrzej Luśnia (Morski Oddział SG Gdańsk), 3. Paweł Bogdał (Sudecki Oddział SG w Kłodzku).

Ku zadowoleniu rzeszy biegaczy trasa tegorocznego Półmaratonu Warszawskiego rozpoczynała się przy Stadionie Narodowym (niestety, nie kończyła się na tym obiekcie, gdyż lekkoatletyczne lobby było zbyt słabe, by przeforsować projekt bieżni na obiekcie sportowym numer jeden w stolicy) i wiodła między innymi przez Most Poniatowskiego, Łazienki, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście oraz Cytadelę Warszawską. Gospodarze tego ostatniego obiektu pozwolili organizatorom imprezy wytyczyć na swoim terenie blisko kilometrowy odcinek trasy. Prowadził on od bramy od strony ulicy Zakroczymskiej do bramy przy ulicy Czujnej. Żołnierze z 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych zadbali o to, aby niecodzienni goście nie pobłądzili na Cytadeli oraz dopingowali swoich kolegów z Wojskowej Sekcji Biegowej „Cytadela”, którzy brali udział w VII Półmaratonie Warszawskim.

Fot. Barbara Rosińska i Jacek Szustakowski

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Standardy NATO w Siedlcach
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polski „Wiking” dla Danii
Czy to już wojna?
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Brytyjczycy na wschodniej straży
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Ułani szturmowali okopy
Is It Already War?
Marynarze podjęli wyzwanie
Wojskowy bus do szczęścia
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Gdy ucichnie artyleria
Mity i manipulacje
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Plan na WAM
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Kosmiczna wystawa
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Dywersja na kolei. Są dowody
Mundurowi z benefitami
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Dzień wart stu lat
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Torpeda w celu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Sukces Polaka w biegu z marines
Polska, Litwa – wspólna sprawa
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Awanse w dniu narodowego święta
„Road Runner” w Libanie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
„Zamek” pozostał bezpieczny
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nowe zasady dla kobiet w armii
My, jedna armia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Im ciemniej, tym lepiej
Kaman – domknięcie historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO