moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych

Renomę każdej uczelni buduje się latami. To dzięki systematycznej, ciężkiej pracy pokoleń naszych pracowników nasza Uczelnia uznawana jest nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Budowanie renomy to proces ciągły. Dlatego pragnę podziękować wszystkich tym, którzy uczestniczyli i uczestniczą w tym procesie. Patriotyzm, oddanie Ojczyźnie, poświecenie służbie, poszukiwanie nowych rozwiązań, troska o rozwój własny oraz naszych podwładnych to kierunek naszych wspólnych działań – powiedział płk dr hab. Piotr Płonka podczas ceremonii przekazania obowiązków rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość odbyła się 30 września 2021 r. w Akademii Wojsk Lądowych. W obecności dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego obowiązki rektora-komendanta AWL przekazał gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, który kierował Uczelnią przez ostatnie 6 lat. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko płk. dr. hab. Piotra Płonkę.

Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia symbolicznego przekazania sztandaru Akademii Wojsk Lądowych nowemu rektorowi-komendantowi.

REKLAMA

Gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka podziękował kadrze dydaktycznej, kadrze dowódczej, administracji oraz podchorążym i studentom cywilnym za wspólną realizację projektu jakim jest budowa Akademii Wojsk Lądowych. Zwracając się do podchorążych gen. bryg. Skorupka powiedział: - Budujcie swoją wiedzę, budujcie siebie. Za chwilę będziecie się tą wiedzę i umiejętnościami dzielić z innymi. Siły Zbrojne potrzebują liderów, pracujcie ciężko aby nimi być. Głęboko w to wierzę, że Wam to się uda.

- Obejmując obowiązki rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych mam poczucie ogromnego zaufania przełożonych i doznanego zaszczytu, a jednocześnie ciążącego na mnie obowiązku – powiedział nowy rektor-komendant płk dr hab. Piotr Płonka. Podziękował również gen. Skorupce za słowa wsparcia i sympatii: – Wiem, że nie jest łatwo oddać coś co budowało się i nad czym czuwało się przez ostatnie 6 lat. Cieszę się, że tak wiele zostało zrealizowane.

- Każda uczelnia wojskowa musi, nie tylko kształcić, ale również wychowywać, dlatego nie ustawajmy w wysiłkach – powiedział w swoim przemówieniu płk Płonka. - Rolą Akademii Wojsk Lądowych jest kształcenie kadry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie oficerskim, której oprócz wiedzy, umiejętności powinniśmy kształtować wartości etyczne. Ambicją naszej Uczelni powinno być to, aby bagaż wiedzy, z jaką będą opuszczać mury Akademii nasi absolwenci, mógł być wykorzystany do praktycznej realizacji przez nich zadań na zajmowanych stanowiskach. Elitarność nie zależy tylko od miejsca i wyposażenia, ale od ludzi. To ludzie są skarbem tej Uczelni i oni przydają blasku. Jestem pewny, że z taką kadrą będziemy w stanie spełnić misję Uczelni, będziemy w stanie realizować zadania na takim poziomie na jakim oczekuje od nas Ojczyzna oraz Społeczeństwo.

Nowy rektor-komendant zobowiązał się uczynić wszystko, aby zarówno on, kadra i studenci w każdym słowie i działaniu byli odzwierciedleniem kościuszkowskich cnót. Zapewnił, że wspólnie ze społecznością Akademii zrobi wszystko, aby wychowankowie AWL spełniali zawsze na najwyższym poziomie pokładanie w nich oczekiwania. Wyraził również przekonanie, że stworzy wraz z kadrą, pracownikami i studentami, dla dobra Ojczyny i Sił Zbrojnych, twardy, silny i zgodny w działaniu zespół. - Zrobię wszystko, aby Państwa nie zwieść. Mam jednak świadomość ze bez Waszego wsparcia będzie to niemożliwe, proszę abyście mi w tym pomogli – zakończył płk. dr hab. Piotr Płonka.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Tekst: AWL

red. PZ

autor zdjęć: Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Polska członkiem Eurokorpusu
 
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Saperzy rozminowują Kłaj
Wiedza, która ratuje życie
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Strzały na granicy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Keeping Guard on Integrity
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Misja nie tylko wojskowa
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowe garaże dla Leopardów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gotowi na arktyczne zimno
Jakie zmiany dla podchorążych?
Spędź ferie z WOT
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Jak Perun z Piratem
W BBN o sytuacji na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
Zielony, żółty czy czerwony?
Konkurs pamięci o Katyniu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Bez AK, ale nadal w walce
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
W Brukseli o przyszłości NATO
Zima, skały i kawalerzyści
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Na granicy (na razie) spokojniej
Nowa Rada przy prezydencie
Nauka kruszenia lodu
Survival w Kosowie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Oczy na wschodnią flankę
Na wolność przez dwa mury
Walka, która poruszyła Europę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Rodzeństwo na medal
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Otwarte bramy Auschwitz
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO