moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
System zwalczania BSL

Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały podczas kieleckich targów zbrojeniowych swój najnowszy produkt – system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Został on wyposażony w wielolufowy karabin maszynowy WLKM kalibru 12,7 mm, a także w radar, który może wykrywać przemieszczające się cele oddalone nawet o 3,5 km.

System zwalczania BSL, który został opracowany przez inżynierów Zakładów Mechanicznych Tarnów, ma służyć do ochrony infrastruktury krytycznej, lotnisk, gazoportów, rurociągów czy jednostek wojskowych. Składa się z trzech elementów – stanowiska operatora, radaru i środka ogniowego. Ten pierwszy na tegorocznym MSPO został zaprezentowany na stacjonarnej platformie, ale może być także zamontowany na pojeździe lub okręcie. Nieobrotowy radar umożliwia wykrywanie BSP klasy nano z odległości nawet 3,5 km. Natomiast środek ogniowy wykorzystany w systemie to wielolufowy karabin maszynowy WLKM kalibru 12,7 mm. – Cechuje go bardzo duża szybkostrzelność, nawet 3600 strzałów na minutę. Dzięki temu gęstość prowadzonego ognia jest bardzo duża i możemy sobie pozwolić na zwalczanie małych obiektów, nawet BSL klasy mini i mikro – mówi Krzysztof Lustofin, dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego ZM Tarnów. Przedstawiciel firmy dodaje, że system sprawdzi się także przy zwalczaniu pocisków manewrujących, a nawet śmigłowców. Karabin zasilany jest amunicją kalibru 12,7 mm x 99 NATO w taśmie rozsypnej M9.

 

Sterowanie ogniem może odbywać się ręcznie, czyli to operator decyduje, kiedy oddać strzał (może naprowadzić karabin na cel samodzielnie lub posłużyć się danymi z radaru), ale cały proces może być również realizowany automatycznie. – System jest wyposażony w video tracker, który śledzi cel. Kiedy obiekt przemieszcza się bardzo szybko, możemy wprowadzić jego dane do systemu, który sam oceni, w którym momencie otworzyć ogień, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty – zaznacza dyrektor Krzysztof Lustofin. Szacuje, że zasięg karabinu to 1 km, ale ma to zostać potwierdzone w czasie badań. Te odbędą się jeszcze we wrześniu.


Film: Paweł Sobkowicz/ZbrojnaTV

Wszystkie elementy systemu, począwszy od karabinu, przez napędy, głowicę optoelektroniczną, system kierowania ogniem, elektronikę i oprogramowanie zostały opracowane przez polskich inżynierów. Projekt powstał i został sfinansowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – Będziemy starać się też pozyskać środki na to, aby rozpocząć produkcję seryjną – zapowiada Krzysztof Lustofin.

Zakłady Mechaniczne Tarnów SA istnieją od 1917 roku a od lat pięćdziesiątych produkują uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Dziś są jedną ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a wśród ich flagowych produktów znajdują się karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1631126400
Niezłe tylko te odstające kable i kabelki, łącza itp powinny być zakryte
C0-86-A4-D9

Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Oni strzegą naszego spokoju
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Nowy ośrodek badań WIML
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Drony na autopilocie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Cztery brygady, jeden cel
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
MON i MSZ o szczycie NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Dwa marzenia spełnione naraz
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Młodzi medycy na poligonie
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Aukcja dla weterana
„Wicher” na wodzie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Siatka antydronowa
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Legion Medyczny na poligonie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kartki sercem malowane
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Z prądem i pod prąd
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Flanka pod strażą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Azjatycka szansa
Abordaż z polskim wsparciem
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Akustyczna tarcza dla wojska
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO