moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszają XXIX MSPO!

Przez najbliższe cztery dni Kielce ponownie będą w centrum zainteresowania branży obronnej. Po skromnych w ubiegłym roku targach zbrojeniowych na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można zobaczyć czołgi, transportery, systemy artyleryjskie, śmigłowce, drony, rakiety różnego typu, rozwiązania teleinformatyczne. Zjechało aż 400 wystawców.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to trzecia co do wielkości impreza wystawiennicza branży zbrojeniowej w Europie – po paryskich Eurosatory i londyńskich DSEI. Jednak w ubiegłym roku z powodu pandemii na kieleckie targi przyjechało jedynie 185 firm z 15 państw, przypomnijmy, że w 2019 roku było ich ponad 600. Teraz branża stara się nadrobić straty. W rozpoczynającej się dziś imprezie weźmie udział ponad 400 firm z 27 krajów. To dużo, choć i tak nie wszystkie delegacje mogły dotrzeć do Kielc. – Na wystawie nie pojawią się, np. firmy australijskie, ze względu na panujące w tym kraju obostrzenia w ruchu międzynarodowym. Liczymy jednak, że już w przyszłym roku jubileuszowa 30. edycja Salonu odbędzie się w wymiarze znanym nam wszystkim z lat przed pandemią – komentuje dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce, organizatora MSPO.

W ramach tzw. pawilonów narodowych swoje produkty zaprezentuje 41 firm amerykańskich, 13 brytyjskich, 19 niemieckich, osiem norweskich, trzy włoskie i dwie ukraińskie. Zagraniczne koncerny pokażą m.in. oferty, które mogą zostać zgłoszone w kluczowych programach modernizacyjnych SZRP – rakietowych fregat Miecznik i systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew. Na MSPO można będzie zobaczyć również m.in. czołg podstawowy Abrams M1A2 i makietę (w skali 1:1) samolotu wielozadaniowego F-35 Lightning II.

Siła polskiego przemysłu

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach na MSPO najwięcej będzie jednak polskich wystawców, z Polską Grupą Zbrojeniową na czele. – Tegoroczna ekspozycja PGZ to ponad 300 rozwiązań przedstawionych przez 28 spółek – systemów, podsystemów i pojedynczych wyrobów, które dostarczamy, oferujemy bądź też przygotowujemy dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych i na rynki eksportowe – zapowiada Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ SA. – Każdy, kto odwiedzi naszą ekspozycję w hali C, będzie mógł zobaczyć to, co udało nam się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przygotować.

Należące do grupy firmy zaprezentują m.in.: kołowe transportery opancerzone Rosomak w wersjach wozu pomocy technicznej oraz artyleryjskiego wozu rozpoznawczego; zbudowany przez HSW SA i czeską Tatrę pojazd opancerzony 4x4; 120-milimetrowy moździerz Rak na nowym, udoskonalonym podwoziu gąsienicowym; opracowany przez Zakłady Mechaniczne Tarnów modułowy karabinek MWS-15 oraz przygotowaną przez PIT Radwar ulepszoną armatę morską OSU-35.

Choć na tegorocznym MSPO ekspozycja narodowego holdingu zajmie sporo miejsca, to inne krajowe podmioty oraz firmy zbrojeniowe nie zamierzają oddawać PGZ pola. Swoje najnowsze produkty pokażą właściwie wszystkie liczące się polskie prywatne firmy obronne. Premierowe nowości zapowiadają m.in. Lubawa – z zakresu systemów ochrony osobistej, Transbit wraz z Teldatem – rozwiązania teleinformatyczne z zakresu łączności i dowodzenia, Grupa WB – drony i amunicja krążąca.

Na targach będzie można zobaczyć efekty prac badawczo-rozwojowych m.in.: Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Wojskowego Instytutu Łączności, Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, uczelni wyższych – z Wojskową Akademię Techniczną na czele.

Konferencje i seminaria

Tradycyjnie na MSPO wystawie najnowszego sprzętu i uzbrojenia będą towarzyszyć liczne konferencje i seminaria branżowe. Już dziś odbędzie się np. ogólnopolska konferencja naukowa „Konsekwencje pandemii coronavirusa dla przemysłu obronnego”, organizowana przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Targi Kielce SA.

W środę i czwartek goście będą mogli np. wziąć udział w organizowanych przez PGZ spotkaniach dotyczących programów „Miecznik” i „Wilk” oraz konferencji „Wojsko – Nauka – Przemysł” (dwa panele).

Wojsko Polskie zaprasza

Od kilkunastu lat częścią MSPO jest Wystawa Sił Zbrojnych RP. Tu swój najnowszy sprzęt i uzbrojenie oraz rozwiązania racjonalizatorskie i pomoce szkoleniowe opracowane siłami żołnierzy i pracowników cywilnych prezentują jednostki z całego kraju. W tym roku wystawa odbywa się pod hasłem „Wytrwać – Opanować – Pokonać” i podobnie jak w poprzednich latach za jej przygotowanie odpowiedzialne są struktury logistyczne SZRP, z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych na czele.

WIW zaprasza na urodziny!

W Kielcach nie może zabraknąć także Wojskowego Instytutu Wydawniczego. W tym roku wydawany przez WIW miesięcznik „Polska Zbrojna” obchodzi stulecie. Z tej okazji w środę 8 września, w godzinach od 14.30 do 16.30, Maciej Podczaski, dyrektor WIW-u, zaprasza targowych gości i wystawców na urodzinowy tort. A każdego dnia targów na stoisku Wojskowego Instytutu Wydawniczego będzie można znaleźć najnowsze numery naszych wydawnictw oraz publikacji książkowych. Zapraszamy!

XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie czynny 7–9 września w godzinach od 10.00 do 17.00, a ostatniego dnia imprezy – 10 września – od 10.00 do 15.00. Wstęp tylko dla osób pełnoletnich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Targi Kielce

dodaj komentarz

komentarze


Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
 
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Poznać rakietowego Homara
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Święto ludzi z pasją
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Rodzina na wagę złota
Kolejowy sabotaż udaremniony
Wyrok za tragiczny wypadek
Więcej amunicji do Rosomaków
W Ełku wykuwają charaktery
Debiut polskiego AW149
Viva Polaki! Viva liberatori!
Nowi generałowie Wojska Polskiego
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Zatopiony problem
Szabla hubalczyków
Pierwsza misja Gripenów
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Podniebne wsparcie sojuszników
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Sport kształtuje mentalność
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Pilecki ucieka z Auschwitz
Wyścig zbrojeń wystartował
Więcej na mieszkanie za granicą
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Strażnik nieba
Pracowity dyżur Typhoonów
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
„Pułaski” na Atlantyku
Trzy dekady DGW
Henry Szymanski na tropie prawdy
Więcej polskiego trotylu dla USA
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Polskie F-16 w służbie NATO
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Powstaje armia dronów
Podniebny Pegaz
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piękny przykład patriotyzmu
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Zwycięstwo mordercy
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Double Eagle – podwodny tropiciel
Medycyna na morzu
Składy wysokiego ryzyka
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rex Bolizlavus
Baltic Sea Under Control
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO