moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe przepisy zakupowe

Z początkiem września przy ministrze obrony narodowej zaczęła działać Rada Modernizacji Technicznej, która będzie najważniejszym organem w resorcie odpowiedzialnym za proces modernizacji. Natomiast od początku przyszłego roku Agencja Uzbrojenia zastąpi Inspektorat Uzbrojenia w roli instytucji odpowiedzialnej za kupno nowego sprzętu.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że zmieniają się zasady pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. – Kolejny etap reformy za nami! Podpisałem pakiet decyzji wprowadzających nowy system pozyskiwania sprzętu wojskowego. Od dziś rozpoczyna pracę Rada Modernizacji Technicznej. 1 stycznia 2022 roku ruszy Agencja Uzbrojenia – zakomunikował 1 września szef resortu obrony.

Zgodnie z podpisanymi przez ministra decyzjami Rada Modernizacji Technicznej stanie się najważniejszym w wojsku organem odpowiedzialnym za proces modernizacji technicznej, przejmując w tym zakresie część kompetencji od Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratów Uzbrojenia i Wsparcia oraz Departamentu Polityki Zbrojeniowej.

Do zadań Rady należeć będzie określanie priorytetów modernizacyjnych, a także inicjowanie procesu definiowania wymagań sprzętowych oraz wypracowywanie opinii, ocen i wniosków na potrzeby procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego. To także Rada będzie uruchamiać procedury pilnej potrzeby operacyjnej (oznaczające skrócenie procedury zakupu danego sprzętu do minimum, w tym wyłączenie jej z prawa zamówień publicznych).

Przewodniczącym Rady Modernizacji Technicznej będzie minister obrony narodowej. Zastępcami przewodniczącego mają być szef Sztabu Generalnego WP oraz szef Agencji Uzbrojenia (gdy ta powstanie, czyli po 1 stycznia 2022 roku). W Radzie będą zasiadać również szefowie Departamentu Polityki Zbrojeniowej, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego oraz Departamentu Budżetowego.

Utworzenie Rady Modernizacji Technicznej to nie jedyna nowość. Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się organ, który będzie odpowiedzialny – w imieniu MON – za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Inspektorat Uzbrojenia MON zostanie zastąpiony przez Agencję Uzbrojenia. Co bardzo istotne, ponieważ Agencja powstanie na mocy Decyzji MON, a nie dedykowanej w tym celu ustawy, oznacza to, że będzie to instytucja wewnątrzresortowa.

Agencja Uzbrojenia będzie odpowiadać nie tylko za zakupy nowej techniki wojskowej, czyli za przygotowanie niezbędnej dokumentacji i prowadzenie postępowań. Do jej zadań będzie należeć również nadzór nad pracami badawczo-rozwojowymi realizowanymi na rzecz resortu obrony.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PZL Mielec w planach MON-u
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
PGZ gotowa na MSPO
Medale kajakarki, wspinaczki i spadochroniarek
Dwa marzenia spełnione naraz
Nowy sprzęt w Bursztynowej Dywizji
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Polska a broń jądrowa – mity i fakty
Pogrzeb ofiar zbrodni wołyńskiej w Ostrówkach
Ogień w dziale montażu w zakładzie Grupy WB
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Drony i czołgi, czyli nowa jakość prowadzenia działań
Rekordowa licytacja „Kasku weterana”
Jest kompromis w sprawie rekompensat za broń dla Ukrainy
Gorący lipiec PKW Łotwa
Lekcja historii na dwóch kołach
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Najpierw poligon, potem studia
Finowie o bezpieczeństwie w Europie do 2040 roku
Polacy przejmą wszystkie szkolenia na Abramsach
„Horyzont” przedłużony
„Slab”: pilot, który rozkochał Polskę w F-16
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Kolejna rosyjska prowokacja w powietrzu
Berlin: Rosja próbowała doprowadzić do zamachu na lotnisku
Sonda dla Jastrzębia
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Z prądem i pod prąd
Pantera przejdzie do historii
Polska wzmacnia ochronę nieba
„Mewa” na północnym szlaku
Fabryki zbrojeniowe pod większą ochroną
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nowa era polskiego lotnictwa
Wybuchowe szkolenie podchorążych z WAT-u
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Kolejny incydent z udziałem rosyjskiego samolotu
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Uniwersalny polski most składany
Walka w dwóch światach
Agresja na Polskę nie była „spacerem”
Kolejne F-35 lecą do Polski
Abordaż z polskim wsparciem
Rośnie liczba domniemanych aktów sabotażu
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Flanka pod strażą
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Nigdy więcej wojny
Wspólne manewry taktyczno-ratownicze
Battalions of the Future
Zapraszamy na „Army Days”
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Terytorialsi wykonywali pomiary dla naukowców z PAN-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO