moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe przepisy zakupowe

Z początkiem września przy ministrze obrony narodowej zaczęła działać Rada Modernizacji Technicznej, która będzie najważniejszym organem w resorcie odpowiedzialnym za proces modernizacji. Natomiast od początku przyszłego roku Agencja Uzbrojenia zastąpi Inspektorat Uzbrojenia w roli instytucji odpowiedzialnej za kupno nowego sprzętu.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że zmieniają się zasady pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. – Kolejny etap reformy za nami! Podpisałem pakiet decyzji wprowadzających nowy system pozyskiwania sprzętu wojskowego. Od dziś rozpoczyna pracę Rada Modernizacji Technicznej. 1 stycznia 2022 roku ruszy Agencja Uzbrojenia – zakomunikował 1 września szef resortu obrony.

Zgodnie z podpisanymi przez ministra decyzjami Rada Modernizacji Technicznej stanie się najważniejszym w wojsku organem odpowiedzialnym za proces modernizacji technicznej, przejmując w tym zakresie część kompetencji od Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratów Uzbrojenia i Wsparcia oraz Departamentu Polityki Zbrojeniowej.

Do zadań Rady należeć będzie określanie priorytetów modernizacyjnych, a także inicjowanie procesu definiowania wymagań sprzętowych oraz wypracowywanie opinii, ocen i wniosków na potrzeby procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego. To także Rada będzie uruchamiać procedury pilnej potrzeby operacyjnej (oznaczające skrócenie procedury zakupu danego sprzętu do minimum, w tym wyłączenie jej z prawa zamówień publicznych).

Przewodniczącym Rady Modernizacji Technicznej będzie minister obrony narodowej. Zastępcami przewodniczącego mają być szef Sztabu Generalnego WP oraz szef Agencji Uzbrojenia (gdy ta powstanie, czyli po 1 stycznia 2022 roku). W Radzie będą zasiadać również szefowie Departamentu Polityki Zbrojeniowej, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego oraz Departamentu Budżetowego.

Utworzenie Rady Modernizacji Technicznej to nie jedyna nowość. Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się organ, który będzie odpowiedzialny – w imieniu MON – za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Inspektorat Uzbrojenia MON zostanie zastąpiony przez Agencję Uzbrojenia. Co bardzo istotne, ponieważ Agencja powstanie na mocy Decyzji MON, a nie dedykowanej w tym celu ustawy, oznacza to, że będzie to instytucja wewnątrzresortowa.

Agencja Uzbrojenia będzie odpowiadać nie tylko za zakupy nowej techniki wojskowej, czyli za przygotowanie niezbędnej dokumentacji i prowadzenie postępowań. Do jej zadań będzie należeć również nadzór nad pracami badawczo-rozwojowymi realizowanymi na rzecz resortu obrony.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


Góral z ORP „Gryf”
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Odpalili K9 Thunder
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Dyplomatyczna gra o powstanie
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
USA: chcemy Grenlandii
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Powrót do przeszłości Westerplatte
Co nowego w przepisach?
Nowe Abramsy na horyzoncie
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Nowe Daglezje na nowy rok
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Amerykański szogun
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Przeżyj to sam
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Na tronie mistrza bez zmian
Wojsko kontra śnieżyce
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Morskie roboty do walki z minami
Koniec bezkarności floty cieni?
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Wojskowy triumf na Gali Sportu
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
PKW „Noteć” – koniec misji
Piątka z czwartego wozu
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
The Era of Polish IFVs
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Człowiek, który sprzedał ciszę
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
W cieniu dumy floty
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Oskarżony Maduro
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO