moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski satelita SmallGEO

Innowacyjna spółka z branży kosmicznej Thorium Space powstała w 2017 roku. W tym samym, w którym grupa naukowców dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za obserwację fal grawitacyjnych, co było dużym przełomem w nauce. Na taki sam przełom, ale w branży satelitów kosmicznych, liczy Paweł Rymaszewski, prezes i założyciel Thorium Space.

Historia prac nad koncepcją polskich satelitów telekomunikacyjnych C rozpoczęła się we Francji około dziesięciu lat temu, kiedy Paweł Rymaszewski, założyciel spółki, pracował u drugiego co do wielkości operatora satelitarnego Eutelsat SA. Po 20 latach zdobywania doświadczenia na rynku łączności i telekomunikacji pojawił się pomysł na opracowanie nowatorskiego rozwiązania technologicznego, które będzie mogło być użyte jako payload RF (transpondery) satelitów GEO (Geostationary Orbit, orbita geostacjonarna) i LEO (Low Earth Orbit, niska orbita ziemska). Obecnie firma pracuje nad projektami o łącznej wartości 90 mln zł, jednak głównym celem Thorium Space jest stworzenie polskiego satelity telekomunikacyjnego operującego w paśmie X oraz Ka, a w dalszej przyszłości w paśmie E.

„Naszym długoterminowym celem jest budowa satelitów telekomunikacyjnych i umieszczenie ich na orbicie geostacjonarnej. Szacujemy, że koszt budowy satelity SmallGEO, który wystarczy dla kraju wielkości Polski, to maksymalnie 50 mln euro. Nasze rozwiązania pozwolą zmniejszyć koszt tworzenia satelitów telekomunikacyjnych o rząd wielkości”, mówi Paweł Rymaszewski.

Drogą do rozwoju Thorium Space jest opracowanie kilku autorskich technologii. Z zastosowaniem jednej z nich powstały wielowiązkowe, macierzowe i elektronicznie sterowane anteny nadawczo-odbiorcze, czyli FPA (Flat Panel Antenna). Wykorzystują one technologię AESA, pozbawione są falowodów i innych elementów mechanicznych, typowych dla tradycyjnych transponderów satelitarnych.

„W mojej ocenie anteny te będą przełomem na rynku, z jednej strony są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż aktualne rozwiązania, z drugiej pozwalają na elastyczniejsze konstrukcje i rozwiązania. Anteny będą pracowały od pasma X do pasma Ka. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że dzięki realizowanym przez nas projektom budowa polskiego satelity SmallGEO wyszła ze sfery marzeń i powoli staje się faktem”, dodaje Rymaszewski.

Nowatorskie rozwiązania

Spółka pracuje obecnie nad kilkoma projektami kosmicznymi. Jeden z nich, pod nazwą SUBCOM, wspiera Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Konsorcjum zajmie się rozwojem systemów łączności i nawigacji na potrzeby zastosowań kosmicznych oraz rakietowych. Zwieńczeniem prac będzie umieszczenie na niskiej orbicie ziemskiej minikonstelacji trzech satelitów 6U, wyposażonych w ultrazaawansowane moduły retransmisyjne oparte na technologii SDR. Projekt SUBCOM pozwoli także na zaspokojenie potrzeb przemysłowych poprzez demonstrację i walidację technologii w locie. Dzięki testom lotnym rozwijane systemy komunikacji rakietowej i satelitarnej osiągną co najmniej VII poziom gotowości technologicznej (TRL 7).

Innym projektem jest stacja bazowa 5G o wartości 13,6 mln zł. Efektem projektu będzie urządzenie nadawczo-odbiorcze (BTS) dla sieci 5G (tzw. Micro Cell) pracujące w paśmie milimetrowym (26; 28 GHz) o unikatowych funkcjonalnościach, które mają wprowadzić rozwiązania przełomowe w skali świata.

„Nasze urządzenie będzie wyposażone w aktywnie sterowane macierze antenowe, co dodatkowo pozwoli na inteligentne wykorzystanie zasobów sieci. Część radiowa urządzenia pracuje w otwartym standardzie OpenRAN, dzięki czemu można ją integrować z dowolnymi operatorami czy urządzeniami innych producentów, takich jak NOKIA Networks czy IS Wireless”, wyjaśnia Rymaszewski.

Projekt ten w całości powstaje w Polsce. Jego zakończenie jest planowane na trzeci kwartał 2023 roku.

Trzeci projekt spółki, T-XPRD, czyli taktycznego adaptacyjnego transpondera satelitarnego, złożony w ramach programu „Szafir”, oczekuje na panel ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jest to całkowicie cyfrowy transponder wraz z elektronicznie sterowanymi i formowanymi wiązkami nadawczo-odbiorczymi o unikalnych właściwościach operacyjnych.

Przyszłość w kosmosie

Zbudowanie polskiego satelity telekomunikacyjnego to, zdaniem Pawła Rymaszewskiego, kluczowy element zwiększania roli Polski w przestrzeni kosmicznej i jedno z głównych zadań stojących przed Thorium Space. Według prezesa spółki poszczególne projekty to kolejne elementy, które przybliżają ją do wystrzelenia pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego na orbitę GEO.

„Docelowo chcemy stworzyć mikrosatelitę telekomunikacyjnego o łącznej przepustowości powyżej 30 Gbps. Urządzenie to zamierzamy umieścić na orbicie geostacjonarnej, a dzięki naszym rozwiązaniom zdołamy pozbyć się w satelicie elementów mechanicznych. Oznacza to, że zmniejszymy jego wagę do 250–350 kg. Takie rozwiązanie pozwoli na bezpośrednie wyniesienie urządzenia na orbitę GEO z pominięciem orbity transferowej. Z jednej strony zmniejszy to koszt wyniesienia satelity o rząd wielkości, czyli około 10 mln dolarów, a z drugiej pozwoli znacznie skrócić czas jego przygotowania do pełnej gotowości operacyjnej z kilku miesięcy do zaledwie kilku dni”, dodaje Rymaszewski.

Najbliższe miesiące będą dla spółki bardzo dynamiczne. W czwartym kwartale tego roku zespół badawczo-rozwojowy rozpocznie prace nad technologią, która umożliwi – w partnerstwie z firmą Teledyne e2v – budowę najbardziej zaawansowanego transpondera telekomunikacyjnego na świecie, pracującego w pasmach X, K i Ka, wyposażonego w pełni cyfrową macierz antenową DBF (Digital Beam Forming).

„Tworzenie spółki technologicznej jest dużym wyzwaniem. Widzimy to na wielu polach, docieramy do coraz większej liczby profesjonalistów. Obecnie w Thorium Space pracuje 25 osób, a dążymy do tego, żeby w 2022 roku liczba ta wzrosła do 60. Do naszych projektów przyciągamy inżynierów i naukowców z całego świata”, podkreśla Paweł Rymaszewski.

Spółkę wyróżniono w kilku rankingach i zestawieniach. Według badania StartUs insights, uwzględniającego ponad 2 tys. firm z całego świata, Thorium Space zalicza się do 20 najbardziej innowacyjnych start-upów kosmicznych 2021 roku. Jako jedyna w zestawieniu zajmuje się łącznością (Advance Space Communication). Firma została też laureatem konkursu Orzeł Innowacji organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Thorium Space wyróżniono w kategorii najlepsze rozwiązanie technologiczne. Kapituła konkursu doceniła prace firmy nad rozwojem aktywnych płaskich anten macierzowych pracujących na paśmie E (70–90 GHz).

Thorium Space Technology

autor zdjęć: Thorium Space Trchnology

dodaj komentarz

komentarze


Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Invictus w zimowym stylu
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowy szef CWCR
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojna o porządek świata
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Skromny początek wielkiej wojny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zielone światło dla Barbary
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rakietowy szach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO