moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na misję w Libanie

Polacy i Węgrzy razem szykują się do misji. Od dwóch lat żołnierze sojuszniczych armii dbają o bezpieczeństwo na terenach przygranicznych Libanu i Izraela. Przygotowania do wyjazdu zakończyła właśnie IV zmiana polskiego kontyngentu. Jej główną siłę stanowią żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Gotowość do realizacji zadań potwierdzili podczas certyfikacji.

Certyfikacja to obowiązkowy sprawdzian, jaki muszą przejść żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misję. Przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oceniają wówczas, czy są oni gotowi do wykonywania zadań poza granicami kraju. Ten test zaliczyli właśnie żołnierze, którzy stanowią IV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie. Jakim wyzwaniom musieli sprostać? – Podobnym do tych, które czekają nas na misji – mówi ppłk Radosław Lewandowski, dowódca PKW. Wyjaśnia, że ich głównym zadaniem będzie monitorowanie wrogich działań w rejonie odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. niebieskiej linii wyznaczającej granicę izraelsko-libańską, a także wspieranie administracji publicznej i lokalnej społeczności.

Dlatego podczas ćwiczeń certyfikujących żołnierze musieli przeprowadzić wiele patroli zarówno pieszych, jak i na pojazdach, pełnić służbę w tymczasowych punktach kontrolnych, a także udowodnić, że są w stanie reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy. – Zadania te różnią się od wykonywanych w Iraku czy Afganistanie. Tym razem wynikają one z Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ze względu na specyfikę konfliktu polegają przede wszystkim na współpracy z ludnością. Do zadań tych trzeba było się odpowiednio przygotować, bo w Libanie zetkniemy się z zupełnie inną kulturą, religią, obyczajami – zaznacza ppłk Lewandowski.

Oprócz tego żołnierze przeszli wiele specjalistycznych szkoleń, w tym zgrywanie poszczególnych komponentów. Ćwiczyli strzelania sytuacyjne i bojowe zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.

W certyfikacji, która odbyła się w obiektach szkoleniowych 12 Brygady, wzięli również udział węgierscy żołnierze wchodzący w skład polskiego kontyngentu. To właśnie oni podczas misji w Libanie będą współdziałać z Polakami, wykonując zadania pod irlandzkim dowództwem. – Jesteśmy w NATO, więc obowiązują nas takie same procedury. Chodziło o to, abyśmy się zgrali, nauczyli współpracować – mówi ppor. Jacek Koszałka, dowódca kompanii zmotoryzowanej. – Udało się to i nie było wcale trudne, bo nasza kultura i tradycje są podobne. Co ciekawe, pod koniec ćwiczeń Polacy wydawali komendy po węgiersku, a Węgrzy po polsku! – opowiada oficer.

Przed certyfikacją żołnierze szkolili się również z udzielania pierwszej pomocy, zapoznawali z międzynarodowym prawem humanitarnym oraz zasadami użycia siły. Ponadto opanowywali umiejętność wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych, a kierowcy dodatkowo przeszli specjalistyczny kurs jazdy w warunkach górskich.

Ppor. Koszałka był już na misji w Libanie. Służył podczas I zmiany PKW. – To bardzo specyficzna misja. W Libanie pozornie życie toczy się normalnie, ale sytuacja polityczna jest napięta. Jest kryzys gospodarczy, wiele osób ma dostęp do broni – mówi podporucznik. – Zakładamy, że najtrudniejszym okresem, który przed nami, będzie zima. Cywile mogą zwrócić się z prośbą o pomoc medyczną i zapewne pierwsze kroki skierują do naszej bazy. Mamy to na uwadze, planując nasze działania – dodaje ppłk Lewandowski.

Co jest największym wyzwaniem podczas misji? – Utrzymanie właściwych relacji z ludnością zamieszkującą rejon naszej odpowiedzialności, przy jednoczesnym wykonywaniu zadań mandatowych – mówi dowódca. I dodaje: –A także kontynuacja zadań naszych poprzedników po latach nieobecności PKW w Republice Libańskiej.

Polscy żołnierze służyli w Libanie w latach 1992–2009. Dziesięć lat później o wznowieniu misji zadecydował prezydent Andrzej Duda. Rozkaz utworzenia kontyngentu otrzymali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy od 2019 roku stanowią jego główną siłę. IV zmiana, która właśnie przeszła certyfikację, rozpocznie swoją misję jesienią. Pierwsi żołnierze wyjadą do Libanu w sierpniu, kolejna tura we wrześniu. Wszyscy przed wyjazdem i po dotarciu do bazy będą musieli przejść kwarantannę. Tymczasem w szczecińskiej jednostce rozpoczęło się już formowanie kolejnej – V zmiany PKW UNIFIL (ang. United Nations Interim Force in Lebanon).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
I zdobyliśmy!
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO