moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Równanie do najlepszych

PGZ Stocznia Wojenna kupiła od hiszpańskiej firmy Sener specjalistyczne oprogramowanie Foran, służące do projektowania okrętów i ich wyposażenia. To narzędzie jest wykorzystywane w najlepszych stoczniach na całym świecie, m.in. w pracach nad brytyjskimi okrętami podwodnymi typu Dreadnought, hiszpańskimi okrętami podwodnymi typu S-80+ czy brytyjskimi fregatami typu 26.

Hiszpańska firma Sener Marine jest jednym z czołowych producentów specjalistycznego oprogramowania służącego do projektowania okrętów i ich wyposażenia. Z jej wyrobów korzystają najnowocześniejsze stocznie, m.in. w Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Chinach, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Portugalii i RPA.

Sztandarowym produktem firmy jest system Foran, wykorzystywany m.in. przy budowie brytyjskich okrętów podwodnych typu Dreadnought, hiszpańskich okrętów podwodnych typu S-80+, brytyjskich fregat ypu 26, kanadyjskich fregat CSC, australijskich fregat typu Hunter i hiszpańskich fregat typu F110.

Hiszpańskie oprogramowanie umożliwia nie tylko projektowanie specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia okrętów, ich systemów elektrycznych, kadłuba i jego kształtu. Pozwala również na wykonywanie kluczowych obliczeń teoretycznych, jak np. stateczność i niezatapialność. Co istotne, rozwiązanie to jest w stanie zasymulować zmiany tych parametrów pod wpływem różnego typu uszkodzeń i awarii.

Już wkrótce z systemu Foran będą korzystać inżynierowie z PGZ Stoczni Wojennej. Kilka dni temu hiszpańska spółka poinformowała, że podpisała z polską stocznią (będącą częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej) kontrakt o nieujawnionej wartości na dostawę najnowszej wersji oprogramowania – V80R 4.0. Umowa przewiduje, że firma Sener Marine będzie odpowiedzialna za wdrażanie systemu, konserwację, szkolenia i pomoc techniczną.

Przedstawiciele PGZ podkreślają, że pozyskanie systemu Foran to część inwestycji stoczni wojennej w jej szeroko rozumiane zaplecze kompetencyjne i nie jest związane bezpośrednio np. z programem „Miecznik”. – Zawarcie kontraktu nie było podyktowane realizacją konkretnego projektu – wyjaśnia Ilona Kachniarz, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. mar. Marcin Purman / 8 FOW, SENER

dodaj komentarz

komentarze


Pieta Michniowska
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ostatnia niedziela…
MON i MSZ o szczycie NATO
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Polski Gnom
USA znów uderzyły w Iran
Sportowa rewolucja na AWL-u
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Prezydent RP o szczycie NATO
Połączeni na Bałtyku
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa koalicja dronowa
Saperzy w akcji pod wodą
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wielki sukces podchorążych z AMW
PIRX-1 na orbicie
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
Vespa Battle Challenge
Zbrodnicza farsa
Żywią i bronią
Dronowy kierunek przyszłości
Paliwowy krwiobieg NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Szerszeń z Sochaczewa
NATO zwiększy produkcję broni
Mundur i bokserskie rękawice
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Integracja F-35 rozpoczęta
Polski projekt, światowe znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Cyfrowa niedyskrecja
Morska bryza w dwóch odsłonach
Ostatni lot „Pałera”
Przełomowe porozumienie
Wojna hybrydowa trwa
Gen wojownika
Borsuki i roje dronów
Piksele prawdy w morzu fałszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO