moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon '21” – opanować emocje

Zwycięstwo na współczesnym polu walki nie zależy wyłącznie od siły ognia. Równie ważne są działania niekinetyczne, w tym te z zakresu współpracy cywilno-wojskowej czy operacji psychologicznych. Na ćwiczeniach „Dragon '21” żołnierze służący w pododdziałach CIMIC oraz PSYOPS muszą stawić czoła nie tylko zadaniom wynikającym ze scenariusza, ale także realnym sytuacjom.

Zespół Współpracy Cywilno-Wojskowej (Civil-Military Co-operation – CIMIC) przydzielony do stworzonego na potrzeby ćwiczeń „Dragon '21/Puma '21” Batalionowego Związku Taktycznego jest odpowiedzialny przede wszystkim za utrzymywanie dobrych relacji z lokalną ludnością. Reaguje także na sytuacje kryzysowe, takie jak protesty przeciwko działaniom wojska. – Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń jeździmy po okolicznych miejscowościach i uprzedzamy o tym, że będą toczone działania zbrojne. Zbieramy także informacje o nastawieniu społeczeństwa do sił zbrojnych oraz wspieramy ludność w przypadku, kiedy potrzebna jest pomoc – mówi por. Józef Salame z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, dowódca zespołu CIMIC przy ćwiczeniach „Dragon '21/Puma '21”. Oficer zaznacza, że organizacje pozarządowe często nie mogą transportować pomocy humanitarnej w rejon walk. – My dysponujemy środkami, żeby te dobra dostarczyć w nawet najbardziej niedostępny rejon – dodaje por. Salame. Działania takie nie tylko ratują cywilów, ale także wpływają korzystnie na wizerunek wojska.

 

Z perspektywy pododdziałów CIMIC duże znacznie ma także wchodzenie w interakcje ze służbami operacyjnymi, takimi jak centra zarządzania kryzysowego. W przypadku batalionów współpraca ta skupiona jest na poziomie gminy. Podczas ćwiczeń „Dragon '21” nie sprowadza się wyłącznie do podgrywanych epizodów. – Ludzie interesują się, skąd bierze się wzmożony ruch wojska i dlaczego pojazdy wojskowe wyjeżdżają poza poligon. Może także się zdarzyć, że dojdzie do nieporozumienia z mieszkańcem, bo np. któryś z wozów bojowych przypadkiem przejechał po jego polu uprawnym. Rozmawiamy z takimi osobami i staramy się znaleźć rozwiązanie – podkreśla por. Józef Salame.

Jedno z realnych zdarzeń, z którymi musieli poradzić sobie żołnierze CIMIC, wynikało z przeprawy przez rzekę San. Podczas przejazdu drogami publicznymi niektóre z nich musiały zostać czasowo zamknięte. O takim wydarzeniu trzeba było uprzedzić mieszkańców z wyprzedzeniem. – Przemarsz odbywał się rano, gdy dużo osób jedzie do pracy. Dlatego wcześniej wysłaliśmy komunikaty, w których tłumaczyliśmy, kiedy i dlaczego drogi zostaną zamknięte – relacjonuje por. Salame. – W czasie trwania tej części ćwiczeń byliśmy przez cały czas gotowi na to, żeby reagować na agresywne zachowania i łagodzić napięcia – podkreśla dowódca komórki CIMIC.

Ugasić pożar

W czasie ćwiczeń „Dragon '21” kompetencje żołnierzy służących w komórkach działań niekinetycznych oraz operacji psychologicznych (PSYOPS) częściowo pokrywają się z kompetencjami charakterystycznymi dla zespołów CIMIC, jednak skupione są na innym obszarze. – Współpracujemy przede wszystkim ze służbami cywilnymi, w tym z policją oraz ze strażą pożarną. Tak jak nasi koledzy od współpracy cywilno-wojskowej wykonujemy przy tym realne zadania – zaznacza por. Grzegorz Malinowski z sekcji działań niekinetycznych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Przykłady działań? – Jest gorąco i sucho, a my działamy blisko lasu. Gdyby doszło do pożaru, nasza komórka łączy się ze strażą pożarną i taką współpracę koordynuje. Podobnie sytuacja wygląda podczas przemarszu, kiedy oprócz żandarmerii trasę przejazdu kolumny zabezpiecza także policja. W takich sytuacjach również koordynujemy to zadanie – wyjaśnia por. Malinowski.

Żołnierze z sekcji działań niekinetycznych muszą być również przygotowani na wyzwania wynikające ze scenariusza ćwiczenia. – Jednym z takich epizodów był strajk pracowników. Kiedy dostaliśmy informacje, że ma on miejsce, musieliśmy je przeanalizować i przekierować do właściwych organów. Wojsko nie może reagować na działania cywilne, dlatego w tym wypadku poprosiliśmy o pomoc policję – wspomina por. Grzegorz Malinowski. Może zdarzyć się także, że żołnierze natrafią na materiały propagandowe przygotowane przez analogiczne zespoły, którymi dysponuje przeciwnik. W takich przypadkach za reakcję odpowiadają również zespoły PSYOPS, które muszą opanować sytuację, zanim będzie miała niekorzystny wpływ na morale żołnierzy lub nastawienie cywilów.

„Dragon '21” to najważniejsze ćwiczenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w tym roku. W działaniach prowadzonych na lądzie, w powietrzu i na morzu bierze udział 9400 żołnierzy oraz 800 jednostek sprzętu ciężkiego. Głównym celem manewrów jest certyfikacja dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenia „Dragon '21” potrwają do 18 czerwca.

Michał Zieliński

autor zdjęć: CPdMZ

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Invictus w zimowym stylu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Abramsy pod dobrą opieką
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojenny bohater na szubienicy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Avenger” na Monte Cassino
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rakietowy szach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO