moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie rakiety na wschodniej flance

Pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej został przerzucony do Estonii, gdzie trwają właśnie międzynarodowe ćwiczenia „Spring Storm '21”. Transport odbył się na pokładach okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Podobnie było dwa lata temu. Wówczas obsługi wyrzutni prowadziły symulowane strzelania do celów w Zatoce Fińskiej.

„Spring Storm” to najważniejszy egzamin estońskiej armii. Ćwiczenia rozpoczęły się 17 maja. Zgodnie ze scenariuszem naprzeciw siebie stanęły dwie brygady tamtejszej piechoty. W skład jednej z nich wchodzą m.in. poborowi, którzy niebawem wrócą do cywila. Dla nich to końcowy sprawdzian wyszkolenia. – Poszczególne epizody będą się rozgrywały na naszych poligonach, ale też w przestrzeni publicznej – zapowiadał kilka dni temu kpt. Aivo Vahemets, rzecznik sił zbrojnych Estonii cytowany przez serwis err.ee.

Łącznie w ćwiczeniach rozgrywanych na północnym wschodzie kontynentalnej części kraju oraz na wyspie Hiuma bierze udział 5 tys. Estończyków. Do tego dochodzi jeszcze dwa 2 tys. żołnierzy z zagranicy: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch. W ciągu najbliższych tygodni na poligonach pojawią się m.in. amerykańskie wozy opancerzone Stryker oraz śmigłowce CH-47 Chinook.

W „Spring Storm” weźmie udział także Wojsko Polskie. Na ćwiczenia zostało skierowanych 250 żołnierzy z wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. 18 maja ze Świnoujścia do Gdyni wyruszyły dwa okręty transportowo-minowe ORP „Kraków” i ORP „Poznań”. – W gdyńskim porcie na ich pokłady wjechały wydzielone pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej wraz ze sprzętem – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Przy okazji przećwiczyliśmy wariant załadunku, podczas którego pokłady okrętów zostają sprzęgnięte. Pozwala to wykonać zadanie szybciej – dodaje.

MJR to jedna z najnowocześniejszych jednostek Sił Zbrojnych RP. Korzysta ona z mobilnych wyrzutni, które mogą zostać rozstawione w przygodnym terenie i w krótkim czasie otworzyć ogień. – Główną siłę uderzeniową MJR stanowią przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe typu Naval Strike Missile – przypomina kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów, której podlega jednostka. O zadaniach, które pododdziały rakietowe będą realizowały w Estonii, mówi na razie niewiele. – Chcemy doskonalić umiejętności związane z przerzutem sił i pozyskać nowe doświadczenia, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania jednostki we współdziałaniu z naszymi sojusznikami – tłumaczy kmdr ppor. Pioch.

Wydzielone pododdziały MJR uczestniczyły już w „Spring Storm” dwa lata temu. Wówczas wyrzutnie zostały rozstawione na wyspie Sarema i wykonały szereg symulowanych ataków na cele w Zatoce Fińskiej. Jak podkreślali wówczas eksperci, polscy marynarze udowodnili wtedy, że we współpracy z NATO są w stanie skutecznie zablokować rosyjskim okrętom z bazy w Kronsztadzie możliwość wyjścia na pełne morze.

„Spring Storm” to dla MJR już drugie w tym roku międzynarodowe ćwiczenia. W marcu marynarze z Siemirowic wzięli udział w manewrach „Sea Shield '21”. Wraz ze sprzętem zostali przerzuceni drogą lotniczą w inne miejsce tzw. wschodniej flanki NATO – do Rumunii. Wykonali tam symulowane strzelania w kierunku Morza Czarnego. Celem miały być okręty nieprzyjaciela zagrażające portowi w Konstancy. Po wykonaniu zadania polskie pododdziały musiały się jak najszybciej przemieścić samolotami do Gdyni, a stamtąd do macierzystej bazy.

Marynarze z MJR mają już za sobą także strzelania ostrą amunicją. Odbyły się one na poligonie morskim w Norwegii. Pociski zniszczyły wówczas cele oddalone od wyrzutni o blisko 150 km.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO