moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Walkę mamy we krwi”

30 kwietnia w Powidzu odbędą się Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. W rywalizacji wezmą udział żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W akcji zobaczymy m.in. czołgistów, spadochroniarzy, specjalsów, terytorialsów oraz gwiazdy sportów walki. Udział w wydarzeniu potwierdził Mateusz Masternak, jeden z najlepszych polskich bokserów.

Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie to wydarzenie, które od 2015 roku organizuje Akademia Wojsk Lądowych. Już za tydzień odbędzie się ich szósta edycja. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Walkę mamy we krwi”, a żołnierze będą walczyć w formule MMA. Gala odbędzie się 30 kwietnia w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zaplanowano siedem pojedynków w różnych kategoriach wagowych, a także jeden specjalny z udziałem gwiazd sportu.

REKLAMA

O tym, kogo zobaczymy w oktagonie, przekonamy się już wkrótce. Dziś w Akademii Wojsk Lądowych rozpoczęły się eliminacje. Bierze w nich udział ponad 80 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych (w tym kilkanaście kobiet), którzy rywalizują w 11 kategoriach wagowych.

– Po pierwszych treningach widzę, że większość zawodników ma bardzo duże doświadczenie, niektórzy mają za sobą walki w różnych federacjach, więc poziom gali finałowej na pewno będzie bardzo wysoki. Szczególnie silną reprezentację wystawiły wojska obrony terytorialnej, a także 12 Dywizja Zmechanizowana – mówi ppłk dr Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni. – Co istotne, na eliminacjach stawili się żołnierze z różnych korpusów osobowych. O możliwość uczestnictwa w gali, która odbędzie się za tydzień, walczą zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie. Widać, że jednostki przywiązują dużą wagę do sportów walki. Część zawodników trenowała wcześniej judo, zapasy czy boks. Teraz przestawiają się na MMA, czyli mieszane sztuki walki – zaznacza.


Film: MON

Zmagania sportowców w mundurach obserwuje m.in. płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Poziom zawodników jest bardzo wysoki, ciężko wyłonić faworyta. Niech wygra najlepszy, na tym polega piękno sportu – mówi.

Zwycięzcy walk, które toczą się właśnie we Wrocławiu, zostaną zaproszeni do reprezentowania swoich związków taktycznych 30 kwietnia w Powidzu. Wówczas zawalczą o tytuły mistrzów Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie. – To bardzo prestiżowy tytuł, bo jest on potwierdzeniem wysokiego poziomu ich wyszkolenia – zaznacza Bartkowiak. Ale to nie wszystko. Podczas gali głównej odbędą się też tzw. super fight, w których z czempionami Wojska Polskiego zmierzą się gwiazdy sportów walki.

30 kwietnia w oktagonie zobaczymy m.in. Mateusza Masternaka, jednego z najlepszych polskich bokserów, a od niedawna także żołnierza Wojska Polskiego. – Bez względu na to, gdzie i z kim walczę, traktuje to bardzo poważnie. Można grać w piłkę, można grać w koszykówkę, ale boks to już nie gra. Tu trzeba walczyć i szanować każdego rywala. Moje doświadczenie nie ma żadnego znaczenia, po prostu trzeba wyjść i wypełnić jak najlepiej swoje zadanie – mówi w rozmowie z „Polską Zbrojną” szeregowy. Masternak jeszcze nie ujawnia, z kim stoczy walkę. – Zapewniam, że to będzie niesamowita gala ze świetną obsadą. Gwarantuję, że walki będą bardzo emocjonujące. Zachęcam wszystkich do śledzenia wydarzenia – zaznacza.


Grafika: MON

Dlaczego wojsko zdecydowało się na organizację takiego wydarzenia? – Stawiamy na rozwój i popularyzację sportów walki w Wojsku Polskim, bo dostrzegamy w tych działaniach duży potencjał promocyjny, który wpływa na zainteresowanie siłami zbrojnymi. Jednym z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka jest zwiększanie liczebności wojska, a sporty walki w siłach zbrojnych mogą przyciągnąć do służby młodych ludzi, którzy będą rozwijali swoje pasje i służyli ojczyźnie – mówi Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. – Oczywiście ważny jest także aspekt czysto sportowy. Żołnierze powinni dobrze czuć się w walce, to naturalna zależność, a formuła walk MMA doskonale się tu sprawdza. Zachęcam wszystkich do oglądania gali. Będzie się działo – zapewnia.

Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Zmagania żołnierzy jednak będzie można obejrzeć w telewizji (transmisja w sobotę 30 kwietnia o godz. 19.00 na kanale TVP Sport).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Monika Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Kurs na dyplomację
 
Course on Diplomacy
V-2 leci do aliantów
Abramsy dla 1 Brygady
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Powstanie było czymś niezwykłym
NATO ćwiczy w Gruzji
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Umowa na Mieczniki podpisana
Kontyngent do zmiany
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Abrams – czołg niepokonany w walce
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Poligon na miarę XXI wieku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Szczyt NATO już w poniedziałek
NATO Andersa
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afghanistan: Going Back Home
Świat skacze w otchłań
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Co ze sprawdzianem z WF?
Military Doctor 2021
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Psy (w) WOT
Lider po amerykańsku
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rusza PKW Islandia
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wilki znów na Mazurach
Świętuj razem z żołnierzami!
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Javelin gwarantuje skuteczność
Żeglarki na kursie po medal
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
GROM, czyli gotowi ratować życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO