moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana dowodzenia w Inspektoracie Wsparcia

W siłach zbrojnych nic nie wydarzy się bez Inspektoratu Wsparcia. Każda czynność finansowa czy dotycząca infrastruktury musi być wcześniej przeanalizowana i zaplanowana – mówił gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, podczas przekazania dowodzenia w Inspektoracie Wsparcia płk. Arturowi Kępczyńskiemu. Obecny dowódca, gen. dyw. Dariusz Ryczkowski przeszedł do rezerwy.

Dziś do rezerwy kadrowej przeszedł szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – gen. dyw. Dariusz Ryczkowski. Jego obowiązki, do czasu wyznaczenia nowego szefa, przejął szef Logistyki Inspektoratu – płk Artur Kępczyński.

W uroczystości przekazania dowodzenia wzięli udział gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Podczas spotkania pierwszy żołnierz RP podkreślał ogromne znaczenie Inspektoratu Wsparcia dla całej armii. – W siłach zbrojnych nic nie wydarzy się bez Inspektoratu Wsparcia. Każda czynność finansowa, planistyczna czy dotycząca infrastruktury musi być wcześniej przeanalizowana, zaplanowana – mówił gen. Andrzejczak. Dodał, że Inspektorat działał w ostatnich latach tak sprawnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu gen. Ryczkowskiego.

Jak zapowiedział szef Sztabu Generalnego, choć dziś szef Inspektoratu przechodzi do rezerwy kadrowej, to za kilka miesięcy może objąć stanowisko w natowskich strukturach. Gdzie dokładnie? Tego nie ujawniono, ale wziąwszy pod uwagę logistyczną specjalizację gen. Ryczkowskiego, można zakładać, że chodzi o jedną z instytucji (dowództw) Sojuszu, odpowiedzialną właśnie za tę dziedzinę. Gen. Ryczkowski w swojej karierze wojskowej był m.in. szefem Oddziału Infrastruktury IWspSZ (w latach 2010–2012) oraz dyrektorem Departamentu Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej (2012–2019).

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych to najważniejsza instytucja logistyczna w wojsku. Dysponując budżetem przekraczającym 10 mld zł, odpowiada za cały proces zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. To specjaliści z IWspSZ dbają o sprawność używanego przez polskich żołnierzy sprzętu i uzbrojenia, sprawują nadzór nad systemem remontowo-serwisowym, dbają o wyżywienie, zapasy paliwa i amunicji. Inspektorat Wsparcia zapewnia również zaplecze logistyczne polskim żołnierzom na zagranicznych misjach.

Wyznaczony do pełnienia obowiązków szefa IWspSZ płk Artur Kępczyński jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Służył m.in. w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu (JHQ Cent, Niemcy), w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu (AFSOUTH, Włochy), w J4 Dowództwa Operacji Unii Europejskiej EUFOR Tchad/RCA. W Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych służy od 2011 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Damian Kalinowski

dodaj komentarz

komentarze


Przeprowadzka CSWOT-u
Polskie „Delty” prawie w komplecie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
To nie mogło się udać, ale…
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Kierunek Rumunia
Ekstremalnie ważny cel
Maj polskich żywych torped
Hołd dla gen. Skrzypczaka
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Waiting for the F-35
Pucharowy medal na desce
Ferie z wojskiem
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O bezpieczeństwie u prezydenta
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Premier wojenny
Więcej mocy dla Orki
Amunicja do granatników z Niewiadowa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
PKW „Noteć” – koniec misji
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Co dalej z Tarczą Wschód?
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Dyrygent w mundurze
Experience It Yourself
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
FORT Kraków otwarty
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Utraceni, lecz nie zapomniani
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Partnerstwo Polski i Litwy
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Pies pomaga walczyć z PTSD
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Piątka z czwartego wozu
Medale na lodzie i śniegu
Co nowego w przepisach?
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Medyczny impas
Amerykański szogun
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
Pod nową czaszą
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO