moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie górskie podchorążych

W połowie lutego Akademia Wojsk Lądowych rozpoczęła ponownie praktyczne szkolenie górskie w uczelnianym Górskim Ośrodku Szkoleniowym „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie. Szkolenie specjalistyczne jest prowadzone przez instruktorów Zespołu Szkoleń Górskich z Zakładu Działań Specjalnych dla kolejnych podchorążych z grup o specjalności zmechanizowanej oraz rozpoznawczej.

W czasie zajęć programowych realizowane są zagadnienia związane z przemieszczaniem się w terenie górskim w zimie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego tj. nart skiturowych oraz rakiet śnieżnych, jak również pierwsza pomoc (profilaktyka zagrożeń zdrowotnych w górach, auto-ratownictwo lawinowe, ewakuacja poszkodowanego) oraz przetrwanie (techniki survivalowe oraz bytowanie) w specyficznym środowisku walki, jakim są góry w okresie zimowym.


Film: AWL

Ponadto podchorążowie ze specjalności rozpoznawczej zapoznawani są z podstawowymi sposobami wykorzystania zimowego sprzętu alpinistycznego, realizują strzelania bojowe w górskim terenie przygodnym oraz 48-godzinne zajęcia taktyczne związane z prowadzeniem działań rozpoznawczych w ugrupowaniu przeciwnika w górach. Dla grupy rozpoznawczej III roku jest to kolejny etap do uzyskania certyfikatu podstawowego poziomu wyszkolenia „Mountaineer” wypracowanego przez specjalistów z European Union Mountain Training Initiative oraz NATO Mountain Warfare Centre of Excellence (MW COE).

Ppłk dr Andrzej Demkowicz podkreśla, że głównym celem powyższych zajęć, obok nabycia przez podchorążych umiejętności technicznych wykorzystania zimowego sprzętu specjalistycznego, jest kształtowanie odporności psychofizycznej niezbędnej do prowadzenia działań w wymagającym środowisku jakim są góry w zimie. Niewątpliwie jest to sposób na pogłębianie odporności na stres i zdolności adaptacji do skrajnie trudnych warunków środowiskowych skutkującej wykształceniem niezbędnej cechy dowódcy, jaką jest pewność siebie. Jednocześnie część realizowanych zagadnień wymuszały u podchorążych pracę zespołową pogłębiającą integrację grupy i w konsekwencji wyłonienie naturalnych przewódców w ćwiczącej grupie.

Tekst: AWL

red. PZ

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Od cyberkursu po mundurówkę
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wojsko zaprasza rodziny
Ready for Every Scenario
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Adaptacja i realizm
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Huta Częstochowa bliżej wojska
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bieg ku pamięci bohaterów
Syndrom Karbali
Borsuki zdały wodny egzamin
Początek wielkiej historii
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Czerwieńsze będą…
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Poznaj tajemnice Husarza
Skrzydlaci komandosi
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Generał z cienia
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
NATO i USA o Iranie
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Desant na Odrze
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wraki w sonarze
Hornet czyli „polski Shahed”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Jak wojsko chroni lotniska?
Groźny incydent w Libanie
Wyścig Stalina
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Symbol skupiający wiele znaczeń
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wodny chrzest Borsuków
Logistycy pod lupą
Armia testuje roboty do transportu
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ostatni most
Wypadek w PKW UNIFIL
JW Agat: idziemy po młodych!
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Polsko-estońska współpraca
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Florecista i kajakarka na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO