moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ogniowy debiut zmodyfikowanych czołgów T72

To nie było zwykłe szkolenie. Na poligonie w Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej przygotowujący się do służby na stanowisku działonowych, a także… zmodyfikowane czołgi T72M1R. Punktem kulminacyjnym dwutygodniowego ćwiczenia było strzelanie ostrą amunicją do celów oddalonych nawet o 1400 metrów.

W zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej trwa modyfikacja czołgów T-72. Zgodnie z umową, jaką zawarto w 2019 roku, pojazdy są wyposażane w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w łączność cyfrową. Szesnaście zmodyfikowanych czołgów dotarło już do 19 Brygady Zmechanizowanej, a konkretniej formującego się w Lublinie batalionu czołgów. W Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli właśnie działonowi załóg T72M1R. – Podczas pobytu na poligonie koncentrowaliśmy się na prowadzeniu działań taktycznych, ale główny nacisk był położony na działania ogniowe. Żołnierze wykonywali strzelania z czołgów m.in. do celów ukazujących się i ruchomych oddalonych o 1200–1400 metrów – mówi mjr Marcin Wawro, pełniący obowiązki dowódcy batalionu. Dodaje, że ten element wojsko ćwiczyło zarówno w dzień, jak i w nocy.

Podczas prowadzenia działań, czołgiści z 19 Brygady korzystali z rad bardziej doświadczonych kolegów z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, który podlega 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Pancerniacy, którzy na co dzień także korzystają z czołgów T-72, od kilku lat stają na podium wojskowych zawodów użyteczno-bojowych. – Jak się uczyć, to od najlepszych – mówi gen. bryg. Michał Rohde, dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

A jakie są efekty wspólnego szkolenia pancerniaków? – Muszę przyznać, że żołnierze pozytywnie mnie zaskoczyli. Większość z nich służy w wojsku od niedawna, a mimo tego radzili sobie bardzo dobrze – mówi mjr Wawro.

W sumie wojsko spędziło na poligonie dwa tygodnie. Jednak zanim żołnierze rozpoczęli szkolenie, każdy z nich musiał przejść szereg szkoleń indywidualnych, m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Nie obyło się bez zajęć taktycznych. Te odbywały się na przykoszarowym placu ćwiczeń, a także na poligonach w Drawsku i Orzyszu. Teraz przed pancerniakami najważniejszy sprawdzian. To, że są dobrze przygotowani do wykonywania obowiązków muszą udowodnić przed komisją z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Dopiero po zdaniu tego egzaminu będą mogli mianować się działonowymi czołgów T72M1R.

Natomiast w kwietniu na poligon w Nowej Dębie ruszą kolejni pancerniacy z 19 Brygady. Tym razem nacisk zostanie położony na szkolenie kierowców czołgów.

Batalion czołgów 19 Brygady Zmechanizowanej stacjonuje w Lublinie. Jego formowanie rozpoczęło się w ubiegłym roku, a gotowość operacyjną ma osiągnąć w roku 2022 roku. – Cały czas przyjmujemy żołnierzy, tworzymy też kolejne pododdziały. To dlatego, że aby taka jednostka mogła funkcjonować, musi powstać także kompania dowodzenia czy kompania logistyczna – tłumaczy gen. Rohde. Dodaje także, że na przełomie 2023 i 2024 roku czołgistów z Lublina czeka pierwsze bojowe wyzwanie – to właśnie oni będą stanowić trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. – Mamy trochę czasu na przygotowania, ale zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele pracy. Dlatego wykorzystujemy każdą okazję do podnoszenia kwalifikacji żołnierzy i zgrywania załóg – zaznacza dowódca brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz/18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Szef MON-u w Brukseli
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Invictus w zimowym stylu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Liban uznany za strefę działań wojennych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lekcje z frontu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwszy skok
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Śnieg może być groźną bronią
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Zielone światło dla Barbary
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO