moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpitale otrzymają kolejną pomoc od żołnierzy

Do walki z pandemią włączają się wojskowi studenci medycyny. – Prawie stu podchorążych najstarszych roczników będzie pomagać w leczeniu pacjentów z COVID-19, a 400 młodszych będzie wspierać służbę zdrowia w opiece pielęgniarskiej – ogłosił dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON zakończył właśnie izolację po zakażeniu koronawirusem.

Minister obrony narodowej pod koniec ubiegłego miesiąca zaraził się COVID-19 i przebywał w domowej izolacji. W piątek Mariusz Błaszczak wrócił do pracy i wziął udział m.in. w odprawach z dowódcami i komendantami uczelni wojskowych na temat zaangażowania żołnierzy w walkę z pandemią. Szef MON zdecydował, że w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem, wojsko zorganizuje kolejny szpital tymczasowy. Chorzy będą hospitalizowani w hangarze lotniczym na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Opieką i leczeniem zakażonych zajmą się m.in. medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego.

 

W walkę z wirusem SARS-CoV-2 włączają się także wojskowi studenci. Kilka dni temu ogłoszono, że 250 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej ma wspierać w pracach administracyjno-biurowych stołeczny sanepid. A dziś minister obrony poinformował o zaangażowaniu w działania antycovidowe także wojskowych studentów medycyny. – Prawie stu studentów z ostatnich roczników będzie pomagać w leczeniu pacjentów z COVID-19. 400 młodszych będzie wspierać służbę zdrowia w opiece pielęgniarskiej i jako sanitariusze – napisał w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak. Chodzi tu o podchorążych Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Płk lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, wyjaśnia, że studenci zostali podzieleni na trzy grupy, w zależności od posiadanych uprawnień, wiedzy i doświadczenia. – Pierwszą grupę tworzą podchorążowie piątego i szóstego roku. To niemal sto osób, które mają być wsparciem dla lekarzy w wojskowych szpitalach – mówi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec. Podchorążowie ostatnich roczników właśnie zakończyli kilkudniowe szkolenie z obsługi respiratorów oraz tlenoterapii biernej i wysokoprzepływowej. Ponownie przeszli także szkolenie z zakresu zaawansowanych zabiegów ratujących życie. – Kolejną grupę stanowi około 150 studentów trzeciego i czwartego roku, którzy mają ukończony kurs pierwszej pomocy i tytuł ratownika. W wakacje odbyli oni praktyki na szpitalnych oddziałach ratunkowych i internistycznych. Teraz będą wspierać pielęgniarki – mówi komendant WCKMed. Ostatnią grupę tworzą studenci pierwszego i drugiego roku. Ich zadaniem ma być pomoc salowym i pielęgniarkom w opiece podstawowej nad pacjentami (m.in. w karmieniu, kąpielach czy zmianach pościeli).

Pierwsi podchorążowie zostaną skierowani do szpitali w przyszłym tygodniu. – Musimy dobrze to zaplanować, by odpowiednio wykorzystać ich wiedzę i kwalifikacje. Nie chcemy marnować ich potencjału do pomocy, np. przy pracach biurowych czy administracyjnych. Chcemy, by byli realną pomocą dla lekarzy, przy opiece nad pacjentami – podkreśla pułkownik.

Brak opisu.

Od początku pandemii cywilni medycy mogą liczyć na terytorialsów i żołnierzy wojsk operacyjnych. Dziś wojskowi są obecni w 404 szpitalach i placówkach medycznych. – Podjęliśmy także współpracę ze 144 szpitalami covidowymi, a z pozostałymi trwają jeszcze uzgodnienia – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. Zgodnie z wcześniejszym postanowieniem ministra Błaszczaka wojskowi zostaną skierowani do 600 szpitali, by pomóc w administrowaniu elektronicznym systemem ewidencji medycznej. Rolą żołnierzy będzie np. aktualizowanie informacji na temat wolnych łóżek. – Nasi żołnierze są już w 9 placówkach jednoimiennych na Podlasiu i kilkudziesięciu na Lubelszczyźnie. Dziś szkolenia z obsługi systemu przechodzą kolejni terytorialsi na Warmii i Mazurach – informuje płk Pietrzak. Żołnierze WOT w najbliższy weekend mają także pomagać przy budowie tymczasowych szpitali w Sopocie, Lublinie, Ciechocinku i Płocku.

23 placówki medyczne wspierają żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady WOT. – W namiotach przed szpitalami prowadzimy wstępny triaż, mierzymy temperaturę. Obsługujemy też trzy punkty Test&Go, a w poniedziałek uruchomimy kolejny. Nasi żołnierze samodzielnie organizują pracę w tych miejscach począwszy od rejestracji pacjenta, przez pobranie wymazu aż do przewiezienia materiału do laboratorium – opowiada Paulina Ozdowska, rzeczniczka 8 BOT. – Nasi terytorialsi są także w szpitalu w Grudziądzu, gdzie pełnią dyżury na oddziałach covidowych. Ubrani w specjalistyczną odzież ochronną są w tzw. strefie brudnej bez przerwy od godziny 7 do 14. Potem przychodzi kolejna zmiana – mówi rzeczniczka.

Co jeszcze robią wojskowi? Tylko wczoraj pobrali ponad 16 tysięcy wymazów. Dziś pracowali w 113 stacjach Sanepidu, pobierali próbki do badań na obecność koronawirusa w 245 przyszpitalnych punktach wymazowych, pomagali w 25 domach pomocy społecznej i działali w 292 mobilnych zespołach wymazowych. Niemal 800 wojskowych sprawdzało przestrzeganie zasad kwarantanny oraz potrzeby osób objętych izolacją. Żołnierze dotarli np. do starszego małżeństwa, którego od tygodnia nie odwiedziły żadne służby. Terytorialsi szybko zrobili im zakupy i zgłosili problem do miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wielka droga” dostępna online
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Pytania o europejską tarczę
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Husarz na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
NATO na północnym szlaku
Gry wojenne w szkoleniu
Wiosenna burza nad Estonią
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwszy polski technik AH-64
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sztuka ochrony zabytków
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Treningi z wojskiem wracają
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO