moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teraz wsparcie liczy się jeszcze bardziej

Trwająca pandemia COVID-19 nie sprzyja kontaktom społecznym. Z każdej strony słyszymy, żeby ograniczać spotkania do minimum i jak najwięcej czasu spędzać w domach. To niewątpliwie dobre rady, jednak nie wszystkie obowiązki da się wykonać przez Internet. Wiedzą o tym wolontariusze stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, którzy od początku pandemii wręcz zintensyfikowali swoje działania. Wszystko dlatego, że zdajemy sobie sprawę, iż czasu na pomoc mamy coraz mniej.

Zaledwie kilka dni temu, 19 października, dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci kpt. Bolesława Pietkiewicza, żołnierza Armii Krajowej okręgu Wilno, uczestnika akcji „Burza”. Pan Bolesław był podopiecznym stowarzyszenia od kilku lat. W poniedziałkowy poranek niestety już nie obudził się ze snu. Najbardziej uderzające jest jednak to, że niecały miesiąc temu widzieliśmy Go szczęśliwego w trakcie „IV Wakacji dla Bohatera” w Ryni.

Podczas „Wakacji” odpoczywało i korzystało z zabiegów medycznych niemal 80 podopiecznych stowarzyszenia. Byli to żołnierze różnych formacji, dla których ten tydzień był wyjątkowy, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich roku. Gdy organizowaliśmy wypoczynek, dołożyliśmy wszelkich starań, aby spełnić wymogi sanitarne, a często wprowadziliśmy środki ostrożności większe niż wymagają tego przepisy. To m.in. dzięki temu wszyscy wrócili do domów zdrowi i szczęśliwi. Oczywiście mieliśmy wątpliwości, czy to na pewno dobry moment na organizację takiego wyjazdu. Ale uświadomiliśmy sobie, że nie mamy innego wyjścia. Kombatanci długo czekali na ten wyjazd. Początkowo był zaplanowany na kwiecień, jednak ze względu na epidemię został odwołany. Niestety, wyjazdu we wrześniu nie doczekało kilku Bohaterów. Zrozumieliśmy, że nie mamy czasu. Kombatanci walczący podczas II wojny światowej dziś mają najczęściej więcej niż 95 lat. Przykład kpt. Pietkiewicza pokazuje, że inicjatywy stowarzyszenia mogą być dla nich ostatnią szansą na spędzenie kilku dni z towarzyszami broni i młodymi wolontariuszami.

Mając to na uwadze, w trakcie pandemii wolontariusze „Paczki dla Bohatera”, paradoksalnie, starają się pomagać jeszcze więcej. Tylko od marca zorganizowaliśmy i opłaciliśmy: tygodniowy wyjazd wakacyjny, remont łazienki u kaprala podchorążego Romualda „Romana” Janowskiego, zabiegi rehabilitacyjne. Przekazaliśmy setki paczek, pakietów ochronnych, leków, gorących obiadów. Nie wspomnę już o pomocy w sprawach codziennych, takich jak zakupy, spacery, wizyty u lekarzy.

Obecnie szykujemy się do akcji „VIII Znicz dla Bohatera”, podczas której dbamy o groby tych Bohaterów, których odeszli na wieczną wartę. Nie ustajemy też w rozwożeniu paczek oraz zakupach najbardziej potrzebnych środków higieny, medycznych, a nawet materacy i łóżek rehabilitacyjnych. Zbieramy też środki na remont łazienki kolejnego podopiecznego.

Przede wszystkim jednak tradycyjnie 11 listopada ruszamy z naszą flagową akcją, czyli „Bożonarodzeniową Paczką dla Bohatera”. Będzie to już dziesiąta edycja przedsięwzięcia – jubileuszowa i przeprowadzona z największym rozmachem. Szykujemy podarunki dla ponad 2500 podopiecznych. Również z perspektywy naszych Bohaterów przedświąteczne odwiedziny młodzieży to przyjemne i potrzebne chwile. Mimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, a może właśnie ze względu na nią, to wsparcie będzie wyjątkowo potrzebne.

Pomóc może każdy. W całym kraju działa kilkunastu wolontariuszy, którzy koordynują zbiórki w swoim regionie. Zbieramy żywność długoterminową, chemię gospodarczą, kosmetyki, środki higieny. Równie potrzebne są fundusze na opłacenie kartonów, magazynów i kosztów wysyłki tam, gdzie nie będą mogli dotrzeć wolontariusze stowarzyszenia. Poszukujemy też chętnych do pakowania i rozwożenia paczek. Tutaj szczególnie namawiam żołnierzy i przedstawicieli pozostałych służb mundurowych. Mimo upływu lat dla naszych podopiecznych mundur to wciąż świętość.

Jak w każdą akcję stowarzyszenia, również w tę włączy się Wojskowy Instytut Wydawniczy. Od lat organizujemy u siebie miejsce zbiórki i staramy się pomóc w nagłośnieniu działalności „Paczki dla Bohatera”. Jestem głęboko przekonany, że to znaczący, choć niewielki gest, na który stać większość instytucji i przedsiębiorstw. Tradycyjnie prosimy o pomoc w imieniu Bohaterów – w myśl hasła „Walczyli dla nas. Zawalczmy dla nich”. Czasu na pomoc mamy coraz mniej.

Więcej informacji o „X Bożonarodzeniowej Paczce dla Bohatera” i kontakty do koordynatorów znajdują się pod tym adresem.

Z działalnością stowarzyszenia można się zapoznać tutaj. Wesprzeć działalność stowarzyszenia można także poprzez licytację przedmiotów na tej stronie.

Piotr Zarzycki , kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW, wiceprezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”

autor zdjęć: Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-estońska współpraca
Syndrom Karbali
Równanie z „Iksem”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Leopardy 2PL na podium
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Specjalsi: mała, wielka siła
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Kraków zaprosił weteranów
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Marsz prawdę ci powie
Podziemny szpital na trudne czasy
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Czerwieńsze będą…
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Tatuaże pod mundurem
Początek wielkiej historii
NATO i USA o Iranie
Ślady, których nie widać
Groźny incydent w Libanie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Od indeksu do munduru
Bez patosu o misjach
Roboty saperskie bez tajemnic
Tu nie ma miejsca na błędy
Blizny, których nie widzimy
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Ślady, których nie widać
SAFE dla Tarczy Wschód
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Miłość od pierwszego wejrzenia
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Bez zmian w emeryturach
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Wsparcie ma znaczenie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Przed misją w Rumunii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Generał z cienia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO