moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teraz wsparcie liczy się jeszcze bardziej

Trwająca pandemia COVID-19 nie sprzyja kontaktom społecznym. Z każdej strony słyszymy, żeby ograniczać spotkania do minimum i jak najwięcej czasu spędzać w domach. To niewątpliwie dobre rady, jednak nie wszystkie obowiązki da się wykonać przez Internet. Wiedzą o tym wolontariusze stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, którzy od początku pandemii wręcz zintensyfikowali swoje działania. Wszystko dlatego, że zdajemy sobie sprawę, iż czasu na pomoc mamy coraz mniej.

Zaledwie kilka dni temu, 19 października, dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci kpt. Bolesława Pietkiewicza, żołnierza Armii Krajowej okręgu Wilno, uczestnika akcji „Burza”. Pan Bolesław był podopiecznym stowarzyszenia od kilku lat. W poniedziałkowy poranek niestety już nie obudził się ze snu. Najbardziej uderzające jest jednak to, że niecały miesiąc temu widzieliśmy Go szczęśliwego w trakcie „IV Wakacji dla Bohatera” w Ryni.

Podczas „Wakacji” odpoczywało i korzystało z zabiegów medycznych niemal 80 podopiecznych stowarzyszenia. Byli to żołnierze różnych formacji, dla których ten tydzień był wyjątkowy, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich roku. Gdy organizowaliśmy wypoczynek, dołożyliśmy wszelkich starań, aby spełnić wymogi sanitarne, a często wprowadziliśmy środki ostrożności większe niż wymagają tego przepisy. To m.in. dzięki temu wszyscy wrócili do domów zdrowi i szczęśliwi. Oczywiście mieliśmy wątpliwości, czy to na pewno dobry moment na organizację takiego wyjazdu. Ale uświadomiliśmy sobie, że nie mamy innego wyjścia. Kombatanci długo czekali na ten wyjazd. Początkowo był zaplanowany na kwiecień, jednak ze względu na epidemię został odwołany. Niestety, wyjazdu we wrześniu nie doczekało kilku Bohaterów. Zrozumieliśmy, że nie mamy czasu. Kombatanci walczący podczas II wojny światowej dziś mają najczęściej więcej niż 95 lat. Przykład kpt. Pietkiewicza pokazuje, że inicjatywy stowarzyszenia mogą być dla nich ostatnią szansą na spędzenie kilku dni z towarzyszami broni i młodymi wolontariuszami.

Mając to na uwadze, w trakcie pandemii wolontariusze „Paczki dla Bohatera”, paradoksalnie, starają się pomagać jeszcze więcej. Tylko od marca zorganizowaliśmy i opłaciliśmy: tygodniowy wyjazd wakacyjny, remont łazienki u kaprala podchorążego Romualda „Romana” Janowskiego, zabiegi rehabilitacyjne. Przekazaliśmy setki paczek, pakietów ochronnych, leków, gorących obiadów. Nie wspomnę już o pomocy w sprawach codziennych, takich jak zakupy, spacery, wizyty u lekarzy.

Obecnie szykujemy się do akcji „VIII Znicz dla Bohatera”, podczas której dbamy o groby tych Bohaterów, których odeszli na wieczną wartę. Nie ustajemy też w rozwożeniu paczek oraz zakupach najbardziej potrzebnych środków higieny, medycznych, a nawet materacy i łóżek rehabilitacyjnych. Zbieramy też środki na remont łazienki kolejnego podopiecznego.

Przede wszystkim jednak tradycyjnie 11 listopada ruszamy z naszą flagową akcją, czyli „Bożonarodzeniową Paczką dla Bohatera”. Będzie to już dziesiąta edycja przedsięwzięcia – jubileuszowa i przeprowadzona z największym rozmachem. Szykujemy podarunki dla ponad 2500 podopiecznych. Również z perspektywy naszych Bohaterów przedświąteczne odwiedziny młodzieży to przyjemne i potrzebne chwile. Mimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, a może właśnie ze względu na nią, to wsparcie będzie wyjątkowo potrzebne.

Pomóc może każdy. W całym kraju działa kilkunastu wolontariuszy, którzy koordynują zbiórki w swoim regionie. Zbieramy żywność długoterminową, chemię gospodarczą, kosmetyki, środki higieny. Równie potrzebne są fundusze na opłacenie kartonów, magazynów i kosztów wysyłki tam, gdzie nie będą mogli dotrzeć wolontariusze stowarzyszenia. Poszukujemy też chętnych do pakowania i rozwożenia paczek. Tutaj szczególnie namawiam żołnierzy i przedstawicieli pozostałych służb mundurowych. Mimo upływu lat dla naszych podopiecznych mundur to wciąż świętość.

Jak w każdą akcję stowarzyszenia, również w tę włączy się Wojskowy Instytut Wydawniczy. Od lat organizujemy u siebie miejsce zbiórki i staramy się pomóc w nagłośnieniu działalności „Paczki dla Bohatera”. Jestem głęboko przekonany, że to znaczący, choć niewielki gest, na który stać większość instytucji i przedsiębiorstw. Tradycyjnie prosimy o pomoc w imieniu Bohaterów – w myśl hasła „Walczyli dla nas. Zawalczmy dla nich”. Czasu na pomoc mamy coraz mniej.

Więcej informacji o „X Bożonarodzeniowej Paczce dla Bohatera” i kontakty do koordynatorów znajdują się pod tym adresem.

Z działalnością stowarzyszenia można się zapoznać tutaj. Wesprzeć działalność stowarzyszenia można także poprzez licytację przedmiotów na tej stronie.

Piotr Zarzycki , kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW, wiceprezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”

autor zdjęć: Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO