moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Defendery 2020: Zapobiec awarii

Opracowany przez polskich inżynierów e-NSOP, czyli system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji, pozwala szybko wykryć pierwsze oznaki niesprawnego działania urządzeń lotniskowych. Dzięki temu ryzyko uziemienia statków powietrznych spada do minimum. e-NOSP został nagrodzony podczas kieleckich targów zbrojeniowych.

Urządzenie skonstruowali inżynierowie z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A. Jury Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego doceniło innowacyjność i użytkowość e-NSOP, przyznając mu jednego, z trzech w tym roku, Defendera.

e-NSOP to sieciocentryczny system teleinformatyczny stworzony do zbierania i analizowania na bieżąco (najszybciej jak się da) danych z urządzeń lotniskowych, takich jak: zasilacze elektroenergetyczne i hydrauliczne, dystrybutory azotu, powietrza lub tlenu oraz gazyfikatory azotu i tlenu.

Jak wyjaśnia płk dr hab. inż. Mariusz Zieja, kierownik Zakładu Informatycznego Wsparcia Logistyki ITWL, dzięki zbieranym na bieżąco informacjom można zapobiegać awariom naziemnego sprzętu, który jest niezbędny statkom powietrznym do lotu. – W klasycznej diagnostyce urządzeń technicznych mamy do czynienia z dwoma stanami: zdatny lub niezdatny do użycia. W systemie e-NOSP pojawia się jeszcze trzeci – przedawaryjny. Dlatego można wycofać z użytkowania urządzenie przed wystąpieniem zagrożenia i zastąpić je innym – wyjaśnia pułkownik.

Co bardzo istotne, dzięki sieciocentryczności e-NSOP zapewnia dysponentowi urządzeń lotniskowych, czyli Szefostwu Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia SZRP, informacje o sprzęcie tego typu ze wszystkich jednostek wojskowych na terenie Polski oraz w kontyngentach wojskowych.

Moduły e-NSOP już znalazły się w dostarczanych polskiej armii przez WCBKT S.A. zasilaczach elektroenergetycznych samolotów LUZES V/D i V/N, lotniskowych zasilaczach elektroenergetycznych LZE-6/M oraz hydraulicznych LZH/N.

Przedstawiciele ITWL zapewniają, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się one nie tylko w polskich produktach (na co już pozwala prawo oraz normy techniczne), lecz także w sprzęcie zagranicznym wykorzystywanym do obsługi samolotów F-16, a w przyszłości F-35. – W system e-NOSP może być włączony sprzęt z importu, zarówno ten będący już w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, jak i ten, który zostanie dopiero kupiony w przyszłości, gdyż zamawiający może zażyczyć sobie, by dostawca zamontował konkretny moduł diagnostyczny – wyjaśnia płk Zieja.


Grafika: ITWL

Nagrody Defender podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przyznaje jury, które składa się z przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, Kancelarii Premiera RP, BBN oraz niektórych ministerstw. W tym roku z powodu epidemii zdecydowano, że laury otrzymają jedynie trzy produkty – poza e-NOSP nagrodzono robota dezynfekującego RobUV, opracowanego przez specjalistów z firmy ZURAD Sp. z o.o., i autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PPZR Piorun, stworzony przez inżynierów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Autocomp Management Sp. z o.o.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ITWL

dodaj komentarz

komentarze


„Road Runner” w Libanie
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Polski „Wiking” dla Danii
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rusza program „wGotowości”
Inwestycja w bezpieczeństwo
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Kolejny kontrakt Dezametu
Dzień wart stu lat
Pięściarska uczta w Suwałkach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Mundurowi z benefitami
Nie daj się zhakować
Gdy ucichnie artyleria
Koniec dzieciństwa
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Nowe zasady dla kobiet w armii
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kaman – domknięcie historii
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Starcie pancerniaków
Wellington „Zosia” znad Bremy
Arteterapia dla weteranów
Mity i manipulacje
Marynarze podjęli wyzwanie
Odznaczenia za wzorową służbę
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Brytyjczycy na wschodniej straży
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Jesteśmy dziećmi wolności
Standardy NATO w Siedlcach
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Grecka walka z sabotażem
Sportowcy na poligonie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Abolicja dla ochotników
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
OPW budują świadomość obronną
Kircholm 1605
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Awanse w dniu narodowego święta
Sukces Polaka w biegu z marines
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Czy to już wojna?
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Marynarze mają nowe motorówki
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Zasiać strach w szeregach wroga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO