moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopard 2PL już w armii

Jeszcze lepsza ochrona balistyczna, poprawiona skuteczność ognia, a także większa funkcjonalność – to nowe cechy czołgu Leopard. Podczas MSPO wojsko po raz pierwszy zaprezentowało pancernego kolosa w wersji 2 PL. Przywieźli go do Kielc pancerniacy ze Świętoszowa, którzy jako pierwsi otrzymali zmodernizowany sprzęt. Wkrótce zasili on także 1 Brygadę Pancerną.

Czołg, który debiutuje na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach to Leopard w wersji 2PL, czyli zmodyfikowana wersja 2A4. Co prawda był on wcześniej prezentowany w Kielcach, jednak można go było zobaczyć jedynie na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która odpowiadała za jego modernizację. Teraz czołgiem chwali się wojsko. Leoparda 2PL na targi przywieźli żołnierze z Ośrodka Szkolenia Leopard, którzy otrzymali pierwsze sześć zmodyfikowanych pancernych kolosów.

Podczas modernizacji Leoparda została poprawiona ochrona balistyczna, skuteczność ognia, a także sama funkcjonalność czołgu. – W Leopardzie 2PL zamontowano dodatkowy pancerz wieży, wymieniono wkłady ceramiczne w pancerzu właściwym, dodano także wykładzinę wewnętrzną w przedziale bojowym. Zmodyfikowano również armatę czołgu. Lufa została ta sama, ale wymieniono oporniki, powrotniki i zmodyfikowano klin, dzięki czemu czołg został przystosowany do strzelania najnowszą amunicją podkalibrową DM 63 i programowalną DM 11 – wylicza st. chor. sztab. Krzysztof Sieradzki instruktor z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Podoficer dodaje, że zmodyfikowane zostały także przyrządy optoelektroniczne. Czołg wyposażono w nową kamerę termowizyjną działonowego, wymieniono celownik dowódcy (także posiada wbudowaną kamerę termowizyjną), a także dodano dzienno-nocną kamerę cofania. – Dzięki temu kierowca może prowadzić go w warunkach ograniczonej widoczności i w trakcie wycofywania nie musi absorbować dowódcy, który może skupić się na wykrywaniu i zwalczaniu celów, gdy wóz zmienia swoje położenie – wyjaśnia.

W czołgu wymieniono także napędy uzbrojenia. Dotychczasowe zostały wymienione na elektryczne, aby mógł on funkcjonować przy wyłączonym silniku, na przykład w trakcie postoju. Aby było to możliwe, w Leopardzie został zamontowany agregat prądotwórczy 17 kW, który zapewnia napięcie dla uzbrojenia i pozostałych elementów wyposażenia wozu. Wymieniono także system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy.


Film: Michał Niwicz, montaż: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

Modernizacja czołgów Leopard to efekt umowy zawartej przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz znajdującą się w jej strukturach spółkę Bumar-Łabędy z Inspektoratem Uzbrojenia w 2015 roku. W realizację kontraktu o wartości 2,4 mld zł były zaangażowane także inne polskie firmy zbrojeniowe, m.in. PCO SA, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. oraz Rosomak SA, natomiast know-how dostarczył niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Docelowo czołgi Leopard 2PL mają zasilić 1 Brygadę Pancerną z Wesołej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szkolenia na pomostówkę
Powietrzna defilada
„Wicher" wkrótce na wodzie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Walka, entuzjazm i nadzieja
Wsparcie ma znaczenie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Azjatycka szansa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Coraz więcej Alpha Scramble
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Nocna próba na Wisłostradzie
Zapraszamy na defiladę
Szachownica na Wisłostradzie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Wicher na morzu
Morska parada 15 sierpnia
Odnaleziono „Roja”
Generał w niewoli
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
MON i MSZ o szczycie NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Cyfrowa tarcza F-16
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Z prądem i pod prąd
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
PGZ o koalicji antybalistycznej
W Sejmie o rosyjskim pocisku
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kompania dronów zamiast Rosomaków
PKW Irak zostaje w Jordanii
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Młodzi medycy na poligonie
Legion Medyczny na poligonie
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Flanka pod strażą
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Próba przed morską paradą
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Lubawa wyposaży saperów
Abordaż z polskim wsparciem
Bataliony przyszłości
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Fallschirmjäger przeciwko Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO