moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
RQ-21A BlackJack na MSPO

Są wyposażone w kamerę dzienną i nocną, dalmierz laserowy oraz działający w podczerwieni znacznik celów. Osiągają maksymalną wysokość 6 km i prędkość prawie 170 km/h, a w powietrzu mogą spędzić ponad 16 godzin. Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach po raz pierwszy pokazano publicznie rozpoznawczy bezzałgowiec polskich specjalsów – amerykański RQ-21A BlackJack.

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, a konkretniej na Wystawie Sił Zbrojnych RP, można zobaczyć najnowsze drony rozpoznawcze, jakie mają do dyspozycji żołnierze rodzimych wojsk specjalnych – RQ-21A BlackJack. To pierwszy publiczny pokaz tych maszyn od czasu ich zakupu w 2018 roku.

Bezzałogowce opracowane przez firmę Insitu Inc., należącą do amerykańskiego koncernu Boeing, mają 2,5 m długości, skrzydła o rozpiętości 4,9 m i ważą 37 kg. Pierwszy raz w powietrze konstrukcja wzbiła się w 2012 roku. Dron standardowo jest wyposażony w kamerę dzienną i nocną, dalmierz laserowy oraz działający w podczerwieni znacznik celów. Dzięki silnikowi tłokowemu o mocy 8 KM bezzałogowiec jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną około 170 km/h, wysokość prawie 6 km, a w powietrzu może spędzić maksymalnie 16 godzin.

Największym użytkownikiem RQ-21A BlackJack są oczywiście amerykańskie siły zbrojne. Kilkadziesiąt zestawów jest wykorzystywanych przez marines i marynarkę wojenną. Poza Stanami Zjednoczonymi tego typu drony posiadają wojska kanadyjskie i holenderskie oraz od dwóch lat także polscy komandosi. Polscy żołnierze dysponują dwoma zestawami RQ-21A BlackJack. Pierwszy (składający się z pięciu aparatów latających i dwóch stacji kierowania) został dostarczony w 2018 roku. W sierpniu tego samego roku podpisano umowę na dostawę drugiego zestawu dronów. Obie dostawy zrealizowano w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS). 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Minister obrony RFN w Polsce
Święto DGRSZ
Przerzut Abramsów do Lublina
Zełenski traci Order Orła Białego?
Polska szykuje się do produkcji Panter
Ratunek na polu walki
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Podróż w ciemność
Kraków zaprosił weteranów
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Wsparcie ma znaczenie
Powietrzne cysterny dla Polski
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Akcja na jeziorze
Niebo bez dominacji
Ratunek z powietrza
Orka tuż, tuż
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marsz gąsienicowych kolumn
Krok w stronę pokoju
Musztra i marsz ubezpieczony
Ważne decyzje w Brukseli
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Pancerny Poznań
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Podchorążowie w dżungli
Mundur, medale i duma
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusz Madrytu i Warszawy
Bez zmian w emeryturach
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Stała baza wojsk USA w Polsce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Sportowe jubileusze
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Umowa na pociski do Patriotów
Sonda dla Jastrzębia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Równanie z „Iksem”
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Śmierć w sercu Azji
Premier powołał nową wiceminister obrony
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
AMW oferuje mieszkania
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Szermierze i pięściarki na podium
Królestwo pojazdów
Zbrodnicza farsa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Polski wkład w operację „Overlord”
Koło zamachowe gospodarki
At the Controls of F-35A Husarz
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Cyberparasol nad wyborami
Apetyt Smoka rośnie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO