moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jutro rusza MSPO 2020!

W tym roku będzie to jedyna impreza wystawiennicza branży obronnej w Europie. Jutro w Kielcach po raz 28. swoje podwoje otworzy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym swoje najnowsze produkty zaprezentuje prawie 200 firm zbrojeniowych z całego świata. Imprezie towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych RP, a krajem wiodącym targów jest tym razem Wielka Brytania.

Na powierzchni około 10 tys. metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentuje prawie 200 firm z 16 państw: Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Izraela, Korei Południowej, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Choć to zdecydowanie mniej niż podczas poprzednich edycji targów – które przyciągały około 600 podmiotów z całego świata, dzięki czemu mogły się poszczycić mianem trzeciej co do wielkości imprezy wystawienniczej branży obronnej w Europie – to warto pamiętać, iż MSPO to w tym roku jedyne targi zbrojeniowe na Starym Kontynencie.

Co będzie można zobaczyć? W części targowej – system rakietowy Patriot, w który Wojsko Polskie ma zostać wyposażone już w 2022 roku, śmigłowce: AH-64 Apache, Bell 505 oraz Bell 407 GXi, a także system obrony przeciwlotniczej CAMM koncernu MBDA. A na Wystawie Sił Zbrojnych RP m.in. czołgi Leopard 2 PL i zmodyfikowany T-72, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, 155-milimetrową armatohaubicę Krab, 120-milimetrowy automatyczny moździerz Rak, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta oraz Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak.

Bezpieczeństwo

Organizatorzy Salonu podkreślają, że dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne uczestnikom imprezy. Targi zostały skrócone do trzech dni (potrwają od 8 do 10 września) i zrezygnowano z tzw. dni otwartych, podczas których sprzęt i uzbrojenie mogli obejrzeć nie tylko branżowi specjaliści, przedstawiciele armii oraz przemysłu, ale wszyscy zainteresowani obronnością.

Poza tym przygotowano całą „antycovidową” infrastrukturę. – Na targach pojawią się wielofunkcyjne kabiny, wyposażone w sprzęt do mierzenia temperatury oraz automatycznej dezynfekcji, tzw. dekontaminacji – wyjaśnia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce SA.

Wystawa narodowa

Od 2004 roku częścią MSPO jest tzw. wystawa narodowa, podczas której swoje produkty promuje jedno, wybrane państwo. Dotychczas w tej roli wystąpiły m.in. Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. W tym roku wystawę narodową przygotuje Wielka Brytania. Nie jest to debiut Brytyjczyków, ponieważ w 2010 roku również wystąpili jako kraj wiodący na kieleckich targach.

Na stoiskach przygotowanych przez rządową agencję UK Defence and Security Exports (będącą częścią brytyjskiego Ministerstwa Handlu Międzynarodowego), sprzęt i uzbrojenie zaprezentują m.in. firmy MBDA Missile Systems, Leonardo, PGI - Protection Group International, Seven Technologies Group oraz Stream Defence Group.

Z kolei 9 września w centrum konferencyjnym kieleckich targów odbędzie się seminarium „Wielka Brytania i Polska – Budujmy razem: umacnianie współpracy w przemyśle z myślą o tworzeniu rozwiązań klasy światowej”.

Wystawa Sił Zbrojnych RP

Od 21 lat Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. Jej tegoroczne hasło brzmi: „Siły Zbrojne na miarę współczesnych zagrożeń”.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, na wystawie będzie można zobaczyć najnowszy sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego. Poza wspomnianymi już czołgami Leopard 2PL i T-72, systemami artyleryjskimi oraz przeciwlotniczymi, na zwiedzających czekać będą wyposażenie i broń osobista żołnierzy oraz stoiska ponad 30 jednostek i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.

WIW zaprasza!

Tradycyjnie podczas MSPO Wojskowy Instytut Wydawniczy zaprezentuje swoje najnowsze publikacje. Wśród nich wrześniowe wydanie miesięcznika „Polska Zbrojna”, w którym znajduje się obszerna część poświęcona MSPO i sektorowi obronnemu. Ponadto udostępnimy egzemplarze pozostałych tytułów WIW-u: „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” i „Kwartalnik Bellona”.

Zaprezentujemy też szereg wydawnictw poświęconych setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, m.in. okolicznościową jednodniówkę, album „Rok 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich”, „Katyń 1920–1940” oraz wydanie specjalne „Bellony”: „Polskie Zwycięstwo dla Wolności Europy”. Goście naszego stoiska będą mogli poznać także nasze pozostałe publikacje książkowe. Po więcej informacji zapraszamy na stoisko numer 29 w hali C.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2020 będzie otwarty w dniach 8–10 września, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Targi Kielce

dodaj komentarz

komentarze


Letni wypoczynek z MON-em
 
Wojskowi dyplomaci wsparli weteranów II wojny
100-lecie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
Piloci na straży bezpieczeństwa
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Wojsko zmodyfikowało program śmigłowcowy
W wakacje wstąp do WOT-u!
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
Czterej pancerni przeciw wyklętym
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Prace nad kadłubem dla kolejnego Husarza
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
100 lat historii Szkoły Orląt
ASzWoj na warcie od pokoleń
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Są wszędzie tam, gdzie stawką jest bezpieczeństwo
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Dodatkowe kamizelki dla żołnierzy
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Walczmy mądrze
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Film o Feniksie i terytorialsach
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
Od chaosu do wiktorii
PGZ na nowo
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Wieczór pełen koszykarskich emocji
Zmagania sześcioosobowych armii
Kierunek Karkonosze
Nowe cele obronne NATO
ZMU dla marynarzy
Dzień, który zmienił bieg wojny
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Dezamet rośnie w siłę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi opanowali amerykański okręt
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Nowy rozdział w historii Mesko
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
DNA GROM-u
Wyzwanie, które integruje
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Lekcje na poligonie
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt
Trzy okręty, jeden zespół
Podróż w ciemność
W Dęblinie tylko do przodu
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Najlepsi snajperzy wśród specjalsów
Misja PKW „Olimp” doceniona
Uczelnia wysokich lotów
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Żołnierz influencer?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogniem i tarczą
Tak uczyły się latać orlęta
Badania z WAT-u na misji AX-4
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Robotyka to przyszłość medycyny
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Szukasz pomysłu na wakacje? Może szkolenie wojskowe?
Droga do zespołu bojowego GROM
Nowe garaże dla Leopardów w Świętoszowie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Nasi czołgiści najlepsi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO