moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygarnij… wierzchowca!

Magister, Seba, Lir i Marco mają za sobą wiele lat służby i związanych z nią intensywnych treningów. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wojsko chce przekazać w dobre ręce cztery konie z Pułku Reprezentacyjnego WP. Nabór wniosków od organizacji społecznych, które chciałyby przyjąć konie prowadzi Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego to jedyna jednostka, w której służbę pełnią wierzchowce. Konie można było do tej pory zobaczyć na defiladach czy uroczystościach państwowych. Teraz misja czterech z nich dobiega końca.

Na zasłużoną emeryturę przechodzi siedemnastoletni koń dowódczy Magister, Seba, wyjątkowo spokojny wierzchowiec, który ma za sobą udział w licznych uroczystościach państwowych i pokazach musztry kawaleryjskiej, a także bardzo temperamentni, lecz nie mniej doświadczeni Lir i Marco. Zwierzęta mają za sobą wiele lat pracy, ale nie mogą już kontynuować służby ze względu na wiek, pojawiające się problemy zdrowotne lub po prostu nie są już w stanie trzymać szyku czy przebywać w pobliżu odgłosów salw. Jednak konie są sprawne i mogą jeszcze wykonywać inne zadania. Dlatego żołnierze chcą zapewnić im odpowiednie warunki „na emeryturze”, ale tak, aby można jeszcze wykorzystać potencjał zwierząt. Wojsko zdecydowało się więc przekazać je nieodpłatnie organizacjom pozarządowym, samorządom bądź szkołom.

Zajmie się tym Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ponieważ procedura nieodpłatnego przekazania mienia ruchomego Skarbu Państwa to jedno z zadań tej jednostki. – W ten sposób wspieramy aktywność organizacji pozarządowych w realizacji współpracy na rzecz aktywizacji społeczeństwa w zakresie obronności, za które odpowiada Biuro – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Organizacje zainteresowane przyjęciem do siebie zwierząt powinny złożyć wniosek do biura. Termin składania dokumentów mija 24 lipca. Jeżeli żaden wniosek nie wpłynie, konie prawdopodobnie zostaną sprzedane. Zajmie się tym Agencja Mienia Wojskowego, ale wojsko nie będzie miało wpływu na to, co się stanie ze zwierzętami. – A nam zależy, aby trafiły w dobre ręce, do osób które się nimi właściwie zaopiekują – podkreśla por. Jolanta Maciaszek z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To właśnie procedura nieodpłatnego przekazania mienia pozwala na to, aby konie trafiły do organizacji pozarządowej, która w celach statutowych ma wpisaną opiekę nad zwierzętami lub innego podmiotu, który prowadzi działalność związaną z jeździectwem.

W ubiegłym roku tak właśnie się stało. Cztery konie zostały przekazane do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Heleny Spoczyńskiej w Lipinach, a dwa kolejne wierzchowce do Stowarzyszenia Oddział Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice”.

Jak złożyć wniosek? Należy to zrobić za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej. Wówczas należy go skierować na adres: Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego”.

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję do spraw Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, gdzie trafią konie, zapadnie w ciągu 60 dni i zostanie ogłoszona na portalu gov.pl.

Więcej informacji znajduje się na ministerialnej stronie internetowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik

dodaj komentarz

komentarze

~Bolo
1630644840
Jesień 2001 SK WP :) Pozdro
5C-14-75-30

Rusza program „wGotowości”
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Kircholm 1605
Męska sprawa: profilaktyka
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Czy to już wojna?
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Arteterapia dla weteranów
Zasiać strach w szeregach wroga
Brytyjczycy na wschodniej straży
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Wellington „Zosia” znad Bremy
„Road Runner” w Libanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Marynarze mają nowe motorówki
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polski „Wiking” dla Danii
Pięściarska uczta w Suwałkach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kaman – domknięcie historii
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
OPW budują świadomość obronną
Sukces Polaka w biegu z marines
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Nie daj się zhakować
Starcie pancerniaków
Abolicja dla ochotników
Inwestycja w bezpieczeństwo
Jesteśmy dziećmi wolności
Standardy NATO w Siedlcach
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Sportowcy na poligonie
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Koniec dzieciństwa
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Marynarze podjęli wyzwanie
Odznaczenia za wzorową służbę
Mity i manipulacje
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Kolejny kontrakt Dezametu
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Mundurowi z benefitami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO