moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu

Polska jest cennym sojusznikiem, który inwestuje duże środki w obronność i bierze udział w sojuszniczych inicjatywach, cały czas stojąc w obliczu presji ze strony Rosji. Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce przyczynia się do wzrostu siły regionu i zwiększa jego bezpieczeństwo – mówi Ryan D. McCarthy, sekretarz sił lądowych Stanów Zjednoczonych.

 

Przyjazd amerykańskich żołnierzy do Polski w styczniu 2017 roku oznaczał nie tylko poważne wzmocnienie potencjału obronnego naszego kraju, ale także całej wschodniej flanki NATO. Co sprawiło, że to właśnie Polska stała się centrum zaangażowania Stanów Zjednoczonych w tej części Europy?

Ryan D. McCarthy: Pogłębiona, bardziej partnerska amerykańsko-polska współpraca obronna jest kluczowa, by sprostać obecnym wyzwaniom i zagrożeniom. Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce zwiększa natowski potencjał odstraszania w tym regionie świata i przyczynia się do zapewnienia demokracji, wolności i poszanowania suwerenności.

Kilka dni temu na łamach „The Washington Times” prezydent Donald Trump powiedział, że podjął już decyzję o zmniejszeniu liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech i że część tych sił zostanie przesunięta do Polski. Czy wiadomo już, jakie rodzaje wojsk lub które jednostki zostaną skierowane do naszego kraju?

W ciągu kilku tygodni poznamy szczegóły tego procesu i na razie nie chciałbym uprzedzać, co będą mieli do powiedzenia w tej sprawie prezydent Trump i Mark Esper, sekretarz obrony USA.

Większość Polaków jest zadowolona z faktu, że Stany Zjednoczone chcą zwiększyć liczebność swoich wojsk w naszym kraju. Rysą na szkle jest fakt, że jednocześnie USA ograniczają całkowitą liczbę żołnierzy w Europie. Nie obawia się Pan, że może to zmniejszyć efektywność amerykańskiej wojskowej obecności na Starym Kontynencie?

W żadnym wypadku. Zapowiedziany wzrost liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce ma charakter rotacyjny i obejmuje siły wsparcia. Zaangażowanie Polski w proces militarnego wzmocnienia wschodniej flanki jest kluczowe. Stanowi jasny sygnał, że państwa NATO stoją ramię w ramię i są zdeterminowane, by bronić terytorium Sojuszu oraz budować potencjał odstraszania.

Czy ta decyzja rządu Stanów Zjednoczonych nie wywoła tarć wewnątrz NATO?

Polska jest cennym sojusznikiem, który inwestuje duże środki w obronność i bierze udział w sojuszniczych inicjatywach, cały czas stojąc w obliczu presji ze strony Rosji. Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce przyczynia się do wzrostu siły regionu i zwiększa jego bezpieczeństwo.

Jestem głęboko przekonany, że przesunięcie większej ilości amerykańskich sił w kierunku wschodniej granicy NATO to słuszna decyzja. Jak Pan ocenia dotychczasową współpracę amerykańskich i polskich żołnierzy?

Jestem z niej bardzo zadowolony. Z roku na rok nasza współpraca ewoluuje w kierunku prawdziwie solidnego partnerstwa.

Czy obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce spełnia swoje zadanie?

Tak, nasza obecność w Polsce przyczynia się do zwiększenia siły NATO i bezpieczeństwa w tym regionie Europy.

Rozmawiał: Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Najdłuższa noc
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Misja na rzecz zdrowia
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Przyszłość polskich czołgów K2
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Piątka z czwartego wozu
Plan na WAM
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Kto zostanie Asem Sportu?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
W drodze po indeks
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Nowa ręka dla weterana
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Drony na wagę złota
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Na tronie mistrza bez zmian
Góral z ORP „Gryf”
„Pułaski” do remontu
Odpalili K9 Thunder
Wojsko ma swojego satelitę!
Snowboardzistka i pływacy na medal
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Pancerniacy jadą na misję
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Dyplomatyczna gra o powstanie
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Combat 56 u terytorialsów
Powrót do przeszłości Westerplatte
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niebo pod osłoną
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Koniec bezkarności floty cieni?
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO