moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rakiety z Mesko w F-35

Koncern MBDA przyznał spółce Mesko status „dostawcy pierwszego poziomu” i zawarł kontrakt na produkcję podzespołów do rakiet powietrze-powietrze ASRAAM montowanych w samolotach F-35 i F-16. To kolejna umowa polskiego producenta z europejskim gigantem zbrojeniowym. Mesko wykonuje też komponenty do pocisków: przeciwlotniczych CAMM i przeciwpancernych Brimstone.

Spółka Mesko, będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, specjalizuje się w produkcji różnego typu rakiet, m.in. wytwarza przeznaczone dla Wojska Polskiego przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Teraz stała się częścią globalnego łańcucha dostawców amunicji dla samolotów piątej generacji – amerykańskich F-35 Lightning II.

Kilka dni temu międzynarodowy koncern zbrojeniowy MBDA poinformował, że Mesko nie tylko otrzymało kolejne zlecenie na produkcję komponentów do przeciwlotniczych rakiet CAMM oraz przeciwpancernych pocisków Brimstone, ale dzięki przyznaniu polskiej spółce statusu „dostawcy pierwszego poziomu”, także kontrakt na produkcję części do rakiet ASRAAM. Pociski te są podstawowym uzbrojeniem nie tylko wielozadaniowych F-16, ale także maszyn 5. generacji, czyli F-35 Lightning II.

Przedstawiciele MBDA podkreślają, że na status „dostawcy pierwszego poziomu” firma z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej zasłużyła jakością swojej pracy. Od ubiegłego roku, kiedy to podpisano umowę o współpracy, Mesko wyprodukowało i dostarczyło MBDA ponad 1000 części do rakiet CAMM i Brimstone.

Międzynarodowy koncern chce zacieśniać współpracę z Mesko. – Oczekujemy, że polska firma będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w rozwoju oraz dostawach bogatego portfolio pocisków MBDA – podkreśla Adrian Monks, dyrektor sprzedaży i rozwoju działalności MBDA w Polsce.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze


Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Polska będzie produkować Pantery
Desant, konie i czołgi…
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Zasiąść za sterami Apache’a
Borsuki w okopach
„Huragan” na kursie
Gotowi do działania
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Wypadek w PKW UNIFIL
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
NATO i USA o Iranie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Miecz w ręku NATO
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Armia na kryzys
Adaptacja i realizm
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Okiełznać Rosomaka
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Rzeźnik w rękach GROM-u
Pasja i fart
Wielkie serce K9
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Wojsko testuje systemy antydronowe
Świat się zbroi na rekordową skalę
Groźny incydent w Libanie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Chunmoo trafią do Gostynina
Dwunasty Husarz w powietrzu
Fińska armia luzuje rygory
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zbrodnia bez kary
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Kadeci na start
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Marynarz w koreańskim tyglu
Zaproszenie do przygody
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Pirania zdała egzamin
Twarde na poligonie
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
„Kryzys” na AWL-u
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Początek wielkiej historii
Syndrom Karbali
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO