moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Promocje oficerskie podczas epidemii

Już tylko tygodnie dzielą pierwszych absolwentów uczelni wojskowych od promocji oficerskich. Wszystko wskazuje na to, że z powodu epidemii tegoroczne ceremonie odbędą się przy mniejszej asyście i bez gości. – To nie znaczy jednak, że będą mniej uroczyste – zapewniają władze wojskowych uczelni. Jak pierwsi promowani zostaną słuchacze Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość we wrocławskiej uczelni ma się odbyć w sobotę 11 lipca i zostanie zorganizowana zgodnie z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Do mianowania na pierwszy stopień oficerski przygotowuje się tutaj 131 absolwentów. Akademia Wojsk Lądowych opracowała kilka wariantów uroczystości. W zależności od sytuacji epidemicznej, o tym który z nich będzie realizowany, zadecydują kilka dni wcześniej specjaliści z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej. Przedstawiamy najbardziej prawdopodobny scenariusz tego dnia.

 

Mniej hucznie, ale bezpiecznie

Uroczysta zbiórka z tej okazji nie odbędzie się jak zazwyczaj w centrum miasta z udziałem publiczności, lecz na placu apelowym uczelni. Tu staną jedynie pododdziały absolwentów. Nie będzie pododdziałów towarzyszących ani wojskowej asysty honorowej w pełnym składzie. W uroczystości nie będą mogły wziąć udziału także rodziny, przyjaciele czy goście zaproszeni przez absolwentów.

Przyszli oficerowie ustawią się w bezpiecznych odległościach od siebie. Aby promowanie przebiegło sprawnie – i co najważniejsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – absolwenci będą podchodzić do trzech podiów, gdzie tradycyjnego aktu promowania szablą dokonywać będzie trzech generałów.

Komenda AWL zadba jednak, aby całą uroczystość można było obejrzeć. Ceremonia będzie bowiem filmowana przez cztery kamery. – Będziemy prowadzili przekaz na żywo, który będzie można oglądać w internecie, także na urządzeniach mobilnych – zapewnia por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy uczelni. Porucznik dodaje, że jak co roku w przeddzień promocji odbędzie się msza św. w intencji nowo promowanych oficerów (również z zachowaniem środków bezpieczeństwa).

Władze uczelni nie wykluczają, że jeśli sytuacja epidemiczna w kraju znacznie by się poprawiła, wówczas do udziału w uroczystości każdy z absolwentów mógłby zaprosić jedną lub dwie osoby z rodziny.

Na placu Piłsudskiego, na pokładzie Błyskawicy?

W innych uczelniach wojskowych pewne jest tylko jedno, że promocje oficerskie się odbędą. Na razie jeszcze jednak nie wiadomo, według jakich scenariuszy będą przebiegały, ponieważ poza wrocławską pozostałe akademie mają sporo czasu na podjęcie decyzji. Kolejna promocja przypada bowiem 8 sierpnia, mianowanych wówczas zostanie ponad 370 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej.

Według planów, uroczystość ma się odbyć w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy tak się stanie, wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju oraz wprowadzonych obostrzeń. – Władze akademii, podejmując ostateczną decyzję o przebiegu promocji, dostosują się do wszystkich wytycznych służb sanitarnych – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

W związku z tym w WAT rozważany jest także wariant, według którego, podobnie jak we Wrocławiu, ceremonia odbędzie się na terenie akademii bez udziału gości i publiczności.

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni promocję zaplanowano na 28 sierpnia. Akt mianowania 20 absolwentów na pierwsze stopnie oficerskie tradycyjnie ma być dokonany na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”. Czy w ceremonii weźmie udział kompania honorowa i pododdziały towarzyszące oraz zaproszeni goście (i w jakiej liczbie), wszystko zostanie dopiero ustalone ze specjalistami wojskowych służb sanitarnych.

Z racji odległego terminu niewiele można powiedzieć o promocji, która ma się odbyć w Lotniczej Akademii Wojskowej. Ceremonię mianowania na pierwszy stopień oficerski ponad 100 absolwentów zaplanowano na 5 grudnia. Jak co roku ma się odbyć na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. Jaki będzie jej przebieg i kto weźmie w niej udział będzie zależało od obostrzeń panujących w tym czasie w kraju. O szczegółach władze uczelni poinformują z wyprzedzeniem dopiero jesienią.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Niebo pod osłoną
Nowe Daglezje na nowy rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Snowboardzistka i pływacy na medal
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Na tronie mistrza bez zmian
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Przyszłość polskich czołgów K2
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Najdłuższa noc
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Piątka z czwartego wozu
Pancerniacy jadą na misję
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Przyszłość obrony i odstraszania
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Sabotaż na dnie Bałtyku
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Odpalili K9 Thunder
Powrót do przeszłości Westerplatte
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Oskarżony Maduro
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
W cieniu dumy floty
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Wojsko kontra śnieżyce
Dyplomatyczna gra o powstanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Miliardy na logistykę i łączność
Silniejsza obrona granic Litwy
Koniec bezkarności floty cieni?
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
„Pułaski” do remontu
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Co nowego w przepisach?
Góral z ORP „Gryf”
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO