moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Promocje oficerskie podczas epidemii

Już tylko tygodnie dzielą pierwszych absolwentów uczelni wojskowych od promocji oficerskich. Wszystko wskazuje na to, że z powodu epidemii tegoroczne ceremonie odbędą się przy mniejszej asyście i bez gości. – To nie znaczy jednak, że będą mniej uroczyste – zapewniają władze wojskowych uczelni. Jak pierwsi promowani zostaną słuchacze Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość we wrocławskiej uczelni ma się odbyć w sobotę 11 lipca i zostanie zorganizowana zgodnie z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Do mianowania na pierwszy stopień oficerski przygotowuje się tutaj 131 absolwentów. Akademia Wojsk Lądowych opracowała kilka wariantów uroczystości. W zależności od sytuacji epidemicznej, o tym który z nich będzie realizowany, zadecydują kilka dni wcześniej specjaliści z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej. Przedstawiamy najbardziej prawdopodobny scenariusz tego dnia.

 

Mniej hucznie, ale bezpiecznie

Uroczysta zbiórka z tej okazji nie odbędzie się jak zazwyczaj w centrum miasta z udziałem publiczności, lecz na placu apelowym uczelni. Tu staną jedynie pododdziały absolwentów. Nie będzie pododdziałów towarzyszących ani wojskowej asysty honorowej w pełnym składzie. W uroczystości nie będą mogły wziąć udziału także rodziny, przyjaciele czy goście zaproszeni przez absolwentów.

Przyszli oficerowie ustawią się w bezpiecznych odległościach od siebie. Aby promowanie przebiegło sprawnie – i co najważniejsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – absolwenci będą podchodzić do trzech podiów, gdzie tradycyjnego aktu promowania szablą dokonywać będzie trzech generałów.

Komenda AWL zadba jednak, aby całą uroczystość można było obejrzeć. Ceremonia będzie bowiem filmowana przez cztery kamery. – Będziemy prowadzili przekaz na żywo, który będzie można oglądać w internecie, także na urządzeniach mobilnych – zapewnia por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy uczelni. Porucznik dodaje, że jak co roku w przeddzień promocji odbędzie się msza św. w intencji nowo promowanych oficerów (również z zachowaniem środków bezpieczeństwa).

Władze uczelni nie wykluczają, że jeśli sytuacja epidemiczna w kraju znacznie by się poprawiła, wówczas do udziału w uroczystości każdy z absolwentów mógłby zaprosić jedną lub dwie osoby z rodziny.

Na placu Piłsudskiego, na pokładzie Błyskawicy?

W innych uczelniach wojskowych pewne jest tylko jedno, że promocje oficerskie się odbędą. Na razie jeszcze jednak nie wiadomo, według jakich scenariuszy będą przebiegały, ponieważ poza wrocławską pozostałe akademie mają sporo czasu na podjęcie decyzji. Kolejna promocja przypada bowiem 8 sierpnia, mianowanych wówczas zostanie ponad 370 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej.

Według planów, uroczystość ma się odbyć w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy tak się stanie, wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju oraz wprowadzonych obostrzeń. – Władze akademii, podejmując ostateczną decyzję o przebiegu promocji, dostosują się do wszystkich wytycznych służb sanitarnych – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

W związku z tym w WAT rozważany jest także wariant, według którego, podobnie jak we Wrocławiu, ceremonia odbędzie się na terenie akademii bez udziału gości i publiczności.

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni promocję zaplanowano na 28 sierpnia. Akt mianowania 20 absolwentów na pierwsze stopnie oficerskie tradycyjnie ma być dokonany na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”. Czy w ceremonii weźmie udział kompania honorowa i pododdziały towarzyszące oraz zaproszeni goście (i w jakiej liczbie), wszystko zostanie dopiero ustalone ze specjalistami wojskowych służb sanitarnych.

Z racji odległego terminu niewiele można powiedzieć o promocji, która ma się odbyć w Lotniczej Akademii Wojskowej. Ceremonię mianowania na pierwszy stopień oficerski ponad 100 absolwentów zaplanowano na 5 grudnia. Jak co roku ma się odbyć na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. Jaki będzie jej przebieg i kto weźmie w niej udział będzie zależało od obostrzeń panujących w tym czasie w kraju. O szczegółach władze uczelni poinformują z wyprzedzeniem dopiero jesienią.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Combining Two Worlds
 
Kat warszawskiego getta przed sądem
Rusza PKW Islandia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Psy (w) WOT
Wilki znów na Mazurach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Course on Diplomacy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Klauzula: ściśle tajne
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Szczyt NATO już w poniedziałek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abrams – czołg z najwyższej półki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wisła i Narew w Sejmie
Ankona – bitwa po polsku
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Lufy prosto z Huty
Co ze sprawdzianem z WF?
Desantowanie z transportowego giganta
Kurs na dyplomację
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Plany WB Group
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nowe książeczki wojskowe
Misja, która zmieniła polską armię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan. Czas wracać do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO