moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy medycy w drodze do Stanów Zjednoczonych

Dziewięciu wojskowych medyków poleciało dziś do Chicago, by z amerykańskimi lekarzami wymienić się doświadczeniami na temat opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Lekarze, pielęgniarze i ratownik z Wojskowego Instytutu Medycznego wezmą udział w sympozjach naukowych, obejrzą także tymczasowy szpital na ponad 2000 pacjentów.

Dziś w południe do Stanów Zjednoczonych wyruszyła wojskowa misja medyczna. To efekt ustaleń prezydentów – Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Za ocean poleciała dziewięcioosobowa delegacja z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tworzą ją lekarze: anestezjolodzy i kardiolog, pielęgniarze i ratownik medyczny. Większość z nich na początku kwietnia uczestniczyła w misji medycznej w Lombardii, w regionie, w którym wybuchła europejska fala pandemii koronawirusa.

– Misja w USA pozwoli na wymianę doświadczeń zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i klinicznym pomiędzy lekarzami z Polski i personelem medycznym ze Stanów Zjednoczonych – mówił tuż przed wyjazdem kpt. dr Jacek Siewiera, anestezjolog WIM i dowódca misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Wyjaśnił, że w czasie dziewięciodniowej misji medycznej lekarze, pielęgniarze i ratownik będą uczestniczyć w wielu wideokonferencjach i seminariach. – Będziemy także gościć w dużych medycznych centrach klinicznych i uniwersyteckich. Mamy zaplanowane spotkania ze sztabami kryzysowymi oraz ekspertami stanowego centrum koordynacji COVID-19. Będziemy obserwować metody wybrane przez naszych amerykańskich partnerów do zwalczania epidemii i ograniczania jej skutków – podkreślił kpt. Siewiera. Lekarz przyznał też, że cenne będą dla nich informacje dotyczące farmakoterapii, zwłaszcza, że niektóre leki są teraz w fazie testów. – Chcemy, by wiedza dotycząca organizacji szpitala, jak i aspektów klinicznych, m.in. na temat skuteczności leków na COVID-19, była zaimplementowana w Polsce. Żebyśmy nie musieli po omacku szukać leków i metod, które przynoszą najlepsze rezultaty, a wprowadzali rozwiązania już sprawdzone – dodał dowódca wojskowej misji medycznej.

Polscy medycy będą także rozmawiać z personelem medycznym, architektami i wykonawcami powstającego z udziałem amerykańskiej Gwardii Narodowej największego tymczasowego szpitala w Chicago, w którym jednocześnie będzie mogło przebywać ponad 2200 pacjentów zakażonych koronawirusem. Szpital powstaje w centrum kongresowym McCormick. – Chcemy podzielić się radą i doświadczeniem, bo obserwowaliśmy budowę tymczasowego, kontenerowego szpitala w Bergamo, który był przeznaczony wyłącznie dla pacjentów wymagających intensywnej terapii, czyli takiej, która ratuje ich życie – powiedział kpt. Siewiera.

Anestezjolog z WIM podczas konferencji prasowej przyznał, że niezwykle ważny będzie czas, który spędzą w amerykańskich szpitalach. – Zespół będzie zaangażowany na oddziałach intensywnej terapii do bezpośredniej konsultacji klinicznej pacjentów z COVID-19 – poinformował kpt. Siewiera. Zaznaczył jednak, że polscy anestezjolodzy nie będą w Chicago odpowiadać za leczenie, a pełnić funkcje doradcze dla amerykańskich medyków. Jak mówi, właśnie podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem można się najwięcej nauczyć. – Uczyć się będziemy w dużej mierze z obserwacji klinicznej pacjenta. Zaobserwujemy, jak w wyniku różnego ustawienia respiratorów zmienia się stan chorego, jak reaguje na dawkowanie leków itp. To bezcenne wiadomości, nie da się tej wiedzy zdobyć przez Internet – dodał.

To już trzecia wojskowa misja medyczna dotycząca koronawirusa. Na początku kwietnia medycy z WIM byli we Włoszech. W środę do Słowenii z trzydniową misją ekspercką wyruszyło czterech lekarzy ze stołecznego szpitala.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy CO / MON, st.szer Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Premier wojenny
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykański szogun
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Warto iść swoją drogą
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
PKW „Noteć” – koniec misji
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Medyczny impas
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Na tronie mistrza bez zmian
O bezpieczeństwie u prezydenta
Nowy europejski czołg
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Good Morning, Orka!
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
W cieniu dumy floty
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Więcej mocy dla Orki
Maj polskich żywych torped
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Pucharowy medal na desce
Experience It Yourself
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Człowiek, który sprzedał ciszę
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
USA: chcemy Grenlandii
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Góral z ORP „Gryf”
Partnerstwo Polski i Litwy
Jak zbudować armię przyszłości
Piątka z czwartego wozu
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Waiting for the F-35
Dyrygent w mundurze
Co nowego w przepisach?
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Medale na lodzie i śniegu
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Wojskowy triumf na Gali Sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO