moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WCKMed szkoli żołnierzy do udzielania wsparcia medycznego

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego otrzymało zadanie przeszkolenia żołnierzy zawodowych w zakresie uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej.

Szkolenie podyktowane jest stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS CoV-2. Będzie ono realizowane według podziału na żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inny personel), żołnierzy bez wykształcenia medycznego, posiadających tytuł ratownika i żołnierzy bez wykształcenia medycznego, przewidzianych do działań zabezpieczających i wsparcia logistycznego.

Tematyka szkolenia będzie obejmować podstawowe informacje dotyczące SARS CoV-2 oraz COVID-19, zalecenia i rekomendacje organów Wojskowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zasady higieny i separacji środowiska pracy żołnierza. Każdy żołnierz skierowany do wsparcia działań podmiotów medycznych i instytucji administracji publicznej zostanie przeszkolony z zasad posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej w aspekcie profilaktyki zakażeń wirusem SARS CoV-2, w tym: kombinezonem ochronnym, różnymi rodzajami masek, w tym, maseczką chirurgiczną, maską pełnotwarzową, półmaską, przyłbicą, rękawicami ochronnymi oraz goglami.

Personel medyczny odbędzie szkolenie z pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS CoV-2 w ramach działania zespołów wyjazdowych. Żołnierze posiadający tytuł ratownika będą wydzielani do wspierania zespołów PRM i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w środowisku niebezpiecznym, potencjalnie zagrożonym występowaniem wirusa SARS CoV-2.

WCKMed przeszkoli w każdej JW koordynatorów, którzy następnie będą szkolili żołnierzy i personel medyczny. W związku z zagrożeniem SARS CoV-2 wieksza część szkolenia będzie się odbywała w formike e-learningowej. Zajęcia dla koordynatorów będą się odbywały zdalnie, w formie wideokonferencji. Opracowano materiały szkoleniowe w formie filmów, prezentacji, procedur i infografik. Koordynatorami w jednostkach wojskowych będą najbardziej doświadczeni medycy, którzy na co dzień współpracują z Państwowyn Systemem Ratownictwa medycznego i szpitalami w całym kraju.

Tekst: WCKMed

red. PZ

autor zdjęć: WCKMed

dodaj komentarz

komentarze


Na styku zagrożeń
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Ostatnia minuta Kutschery
GROM szkoli przyszłych operatorów
Podwyżki coraz bliżej
Kolejne Husarze prawie gotowe
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Partnerstwo daje siłę
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Co nowego w przepisach?
Sprawdzili się na macie i w ringu
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Zatrzymanie pracownika MON-u
Premier wojenny
Nowy starszy podoficer w SGWP
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Terytorialsi konstruktorami dronów
Together on the Front Line and Beyond
Kursy podoficerskie po nowemu
Partnerstwo Polski i Litwy
Ferie z wojskiem
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Invictus, czyli niezwyciężony
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Litwa stawia na poligony
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Buzdygan Internautów – głosowanie
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
To nie mogło się udać, ale…
Outside the Box
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Maj polskich żywych torped
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Medal Honoru dla Ollisa
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Medycyna pod ostrzałem
Gladius wzmacnia armię
Bojowy duch i serce na dłoni
HIMARS-y w Rumunii
Oko na Bałtyk
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zimowi podhalańczycy
„Ratownik” o krok bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Szwedzi z Piorunami
Taniec na „Orle”
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Kierunek Rumunia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO