moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Następca RPG-7

Wojsko Polskie szuka broni, która zastąpi w linii wysłużone ręczne granatniki przeciwpancerne RPG-7. Firmy zbrojeniowe zainteresowane zaprezentowaniem swoich produktów Siłom Zbrojnym RP – w ramach dialogu technicznego – mają czas do 2 kwietnia na zgłoszenie Inspektoratowi Uzbrojenia MON akcesu do rozmów. Dialog techniczny będzie błyskawiczny. Planowo ma potrwać tylko 2 dni!

Obecnie podstawowym uzbrojeniem polskich żołnierzy przeznaczonym do zwalczania czołgów i wozów opancerzonych nieprzyjaciela są przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Ponieważ jest to broń droga w użyciu – jedna rakieta kosztuje około 100 tys. dolarów – bardzo ważnym uzupełnieniem ppk są kilkukrotnie tańsze (i prostsze w użyciu) ręczne granatniki przeciwpancerne.

Wojska lądowe i wojska obrony terytorialnej dysponują ich jednym rodzajem – opracowanymi w latach sześćdziesiątych radzieckimi RPG-7 (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot, czyli w wolnym tłumaczeniu ręcznymi przeciwczołgowymi wyrzutniami granatów).

Ponieważ jest to broń, niestety, odstająca już od wymagań współczesnego pola walki – głównie ze względu na ograniczone możliwości penetracji nowoczesnych pancerzy oraz niemożność strzelania z zamkniętych, niewielkich pomieszczeń – wojsko już od kilku lat chce kupić nowy model granatnika przeciwpancernego. W 2014 roku ogłoszono w tej sprawie dialog techniczny. Poszukiwana była wówczas konstrukcja jednorazowa uzbrojona w głowice przeciwpancerne. W ramach kolejnego dialogu technicznego, ogłoszonego w 2017 roku, zamiast jednorazowych, szukano konstrukcji wielorazowych oraz dodano wymóg posiadania amunicji przeciwpancernej oraz odłamkowo-burzącą.

Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON ponownie ogłosił dialog techniczny w sprawie granatników przeciwpancernych. Tym razem jednorazowych.

Firmy zainteresowane zaprezentowaniem wojsku swoich produktów mają czas do 2 kwietnia na zgłaszanie akcesu do rozmów. Co ciekawe, tempo dialogu ma być błyskawiczne. Przewidziano bowiem na niego zaledwie dwa dni. – Rozpocznie się on 2 kwietnia i powinien zakończyć 3 kwietnia – wyjaśnia mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Przedstawiciele IU MON chcą w ramach dialogu zdobyć informacje na temat wymiarów broni – jej masy, długości, szerokości, wysokości. Najwięcej pytań dotyczyć będzie oczywiście o jej walory bojowe: jaka jest jej donośność (maksymalna i minimalna); jak grube pancerze i ściany jest w stanie przebić; jakie są minimalne wymiary pomieszczeń, w których można z niej strzelać; czy może być obsługiwana i transportowana przez jednego żołnierza oraz czy pociski mają systemy samolikwidujące. Wojsko chce również wiedzieć, jaki będzie koszt zakupu i utrzymania (serwisowania) broni w całym cyklu jej życia, a także, jakie będą koszty szkolenia wraz z treningowymi zestawami gabarytowo-masowymi.

Na razie nie wiadomo, kiedy może zostać ogłoszony przetarg na zakup lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1586718120
wstyd że nie zleciliśmy opracowanie swojego granatnika ... i to tak od przeszło 20 lat naszym inżynierom i firmą ... i to że nie mamy takiego prostego uzbrojenia w tysiącach sztuk w armii
93-7C-52-4C

Wicher na morzu
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Azjatycka szansa
Kartki sercem malowane
Młodzi medycy na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Flanka pod strażą
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
MON i MSZ o szczycie NATO
Pokolenie NATO
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Generał w niewoli
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Z prądem i pod prąd
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Nowy ośrodek badań WIML
Gorący lipiec PKW Łotwa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Nowi generałowie na święto wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Wicher” na wodzie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Próba przed morską paradą
Oni strzegą naszego spokoju
Legion Medyczny na poligonie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Ostatnie szlify przed defiladą
Wsparcie ma znaczenie
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Coraz więcej Alpha Scramble
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Powietrzna defilada
Abordaż z polskim wsparciem
Pamięć, która zobowiązuje
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO