moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie stracą dodatku

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej zachowają prawo do dodatku za gotowość bojową także wtedy, gdy zaplanowane wcześniej szkolenie – z powodu sytuacji kryzysowej – zostanie odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT. Warunkiem jest pozostawanie w stałej gotowości do wykonywania zadań kryzysowych. Projekt rozporządzenia dotyczy ponad 20 700 terytorialsów.

Aby ograniczyć epidemię wirusa COVID-19, Ministerstwo Obrony Narodowej zawiesiło naukę w akademiach wojskowych, a także szkolenia rezerwistów i niektóre zaplanowane ćwiczenia. Również w wojskach obrony terytorialnej zrezygnowano z odbywających się weekendowych, dwudniowych szkoleń terytorialsów. – Sytuacja wymusiła zawieszenie przedsięwzięć, które wiążą się z występowaniem skupisk ludzkich. Należy do nich terytorialna służba wojskowa, pełniona w jednostce wojskowej, w zwartym pododdziale, z dużą częstotliwością kontaktów interpersonalnych. Generuje to wysokie ryzyko infekcji – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Obecne przepisy zakładają, że terytorialsi, którzy nie biorą udziału w szkoleniach, nie otrzymają comiesięcznego dodatku za gotowość bojową. Wynosi on 365 zł (to 10 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, po podwyżce wynagrodzeń w kwietniu dodatek wzrośnie do 411 zł). Aby dodatek można było wypłacić, żołnierz TSW musi bowiem odbyć w miesiącu co najmniej dwa dni służby w jednostce.

Kierownictwo MON uznało, że terytorialsi nie mogą odczuwać negatywnych skutków finansowych, które wynikają z niezależnych od nich sytuacji. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu dotyczącym stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych oraz dodatków. Na wniosek Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w resorcie przygotowano projekt zmian. Zakłada on, że dodatek za gotowość bojową będzie przysługiwał terytorialsowi również wtedy, gdy szkolenie planowane – w dniach wskazanych w wykazie dla jednostki wojskowej – zostało odwołane przez szefa MON lub dowódcę WOT z powodu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania chorób zakaźnych oraz wywołanego nimi kryzysu.

Aby żołnierz otrzymał dodatek, musi jednak być w stałej gotowości do służby pełnionej rotacyjnie, w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki. Także w tzw. w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Takie warunki obowiązują właśnie teraz podczas epidemii koronawirusa. – Wszyscy żołnierze WOT są od 12 marca w dwunastogodzinnej gotowości do działania. Obecnie trzy tysiące z nich uczestniczy w bezpośrednich działaniach, a ci, którzy zostali w domach utrzymują gotowość do ich podjęcia. Część jest też skoszarowana i pozostaje w odwodzie – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Oficer podkreśla, że po zmianach żołnierze dostaną dodatek właśnie za utrzymanie gotowości do działania. – Wprowadzenie w tym trudnym i wyjątkowym czasie takich regulacji to bardzo dobra i oczekiwana decyzja – dodaje oficer.

Jak wskazują autorzy projektu, proponowana zmiana nie dotyczy wyłącznie obecnej sytuacji. Nowy przepis ma być rozwiązaniem długofalowym, dotyczącym wszelkich, szczególnych przypadków związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nowelizacja rozporządzenia została skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Przepisy mają wejść w życie z mocą od 11 marca, bo taki jest termin ustalania prawa do dodatku za gotowość bojową dla żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową. Obejmą 20 724 terytorialsów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesna łączność dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Bruksela przed szczytem
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Kleszcze dla wojska
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojna o porządek świata
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO