moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi na granicach

Tysiąc żołnierzy służby terytorialnej dołączyło do patrolujących granice funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Do zadań terytorialsów należy m.in. kontrolowanie podróżnych oraz patrolowanie – wraz z pogranicznikami – przejść granicznych. Działania mundurowych mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Żołnierze z naszej formacji od 11 dni są na wojnie z przeciwnikiem nazwanym Covid-19. Tym razem wspieramy funkcjonariuszy innych służb w zabezpieczeniu granic. Naszym wspólnym celem jest ograniczenie, a w końcowym efekcie zatrzymanie transmisji wirusa – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W sumie do działania na granicach zostało skierowanych tysiąc żołnierzy OT. Rozpoczęli służbę w nocy z soboty na niedzielę. Ich pierwszym zadaniem było zamknięcie dróg, którymi odbywał się ruch na przejściach granicznych, a następnie utworzyli posterunki kontrolne. Dziś terytorialsi i funkcjonariusze innych służb pełnią służbę w 126 punktach kontrolnych na przejściach granicznych z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Uczestniczą także w patrolach, które wspólnie z pogranicznikami przeprowadzają na granicach Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Podczas realizacji zadań, żołnierze WOT korzystają z samochodów ciężarowych i quadów, a ich namioty, maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze są wykorzystywane na posterunkach kontrolnych.

Terytorialsi zostali zmobilizowani już w zeszłym tygodniu. Od tego czasu, każdy żołnierz musi liczyć się z tym, że dostanie wezwanie do służby i – w zależności od specjalizacji – w ciągu 6 lub 12 godzin będzie musiał stawić się w jednostce. Na razie żołnierze OT zostali zaangażowani między innymi do wspierania działań Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na 14 lotniskach pomagali przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Żołnierze OT cały czas wspierają także kombatantów Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą. Codziennie sprawdzają, czy potrzebują wsparcia, a w razie konieczności pomagają im zorganizować transport lub robią zakupy.

Oficer prasowy WOT zapewnia, że żołnierze tej formacji są gotowi także do innych działań. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać uruchomiony zdalny punkt pomocy psychologicznej. Dzięki temu osoby przebywające w kwarantannie będą mogły skorzystać z telefonicznych porad udzielanych przez psychologów z jednostek OT. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~dear11
1584368760
Brawo dobra robota
FA-FD-D1-C1

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Groźny incydent w Libanie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Jak wojsko chroni lotniska?
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Generał z cienia
Sprawdzian dla zawiszaków
Poznaj tajemnice Husarza
Biało-czerwona na Monte Cassino
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wypadek w PKW UNIFIL
Polski wkład w San
Wojsko zaprasza rodziny
Husarze już w Polsce!
Czerwieńsze będą…
Polsko-estońska współpraca
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Bieg ku pamięci bohaterów
Ryś w boksie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Adaptacja i realizm
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Symbol skupiający wiele znaczeń
Czekamy na F-35
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polsko-kanadyjska współpraca
WAT wzmacnia „opelotkę”
Witajcie w domu, Husarze!
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Huta Częstochowa bliżej wojska
NATO i USA o Iranie
Ochrona lasu dla obronności
Syndrom Karbali
Równanie z „Iksem”
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Początek wielkiej historii
Marsz prawdę ci powie
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Desant na Odrze
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO