moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Defender Europe” już w Polsce

Obecność tak znaczących sił armii Stanów Zjednoczonych w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem, bo to oznacza bezpieczeństwo – mówił dziś w Drawsku Pomorskim prezydent Andrzej Duda. Na największym polskim poligonie odbyła się uroczystość, podczas której powitano amerykańskich żołnierzy, uczestników manewrów „Defender Europe 20”.

„Defender Europe” to największe manewry, jakie armia amerykańska organizuje w Europie od czasów zakończenia zimnej wojny. Ich głównym założeniem jest sprawdzenie procedur związanych z przerzutem na Stary Kontynent 20 tysięcy żołnierzy i ich sprzętu. Pierwsi wojskowi dotarli już do Polski. Dziś na poligonie w Drawsku Pomorskim przywitali ich prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

– Obecność tak znaczących sił armii Stanów Zjednoczonych w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem, bo to oznacza bezpieczeństwo, dla Polski, państw bałtyckich, a także tej części Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił podczas uroczystości prezydent. Wyjaśnił, że to poczucie bezpieczeństwo wynika z tego, że ćwiczenia pokazują w praktyce działanie artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego, zgodnie z którym atak na któregokolwiek członka Sojuszu, jest równoznaczny z zaatakowaniem całego NATO.

Prezydent zwrócił uwagę, że w sumie podczas „Defendera” będzie współdziałało 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw, a równolegle odbędzie się też organizowane przez Wojsko Polskie ćwiczenie „Anakonda”. – To ogromne militarne przedsięwzięcie realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki, z armią Stanów Zjednoczonych na czele – podkreślił. Zaznaczył także, że udział w manewrach będzie wielkim wyzwaniem pod względem komunikacyjnym i logistycznym. – Życzę dowódcom i żołnierzom, aby wszystkie plany udało się zrealizować, a naszym przyjaciołom życzę miłego pobytu w naszym kraju i aby ten czas, który spędzą w Polsce był czasem, który będą dobrze wspominać. Dziękuję za waszą obecność, dziękuję za waszą służbę – zwrócił się do sojuszników prezydent.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podkreślił znaczenie współdziałania polskich i amerykańskich żołnierzy. – To są ćwiczenia, które podnoszą umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego, a także stanowią o bezpieczeństwie Polski i całej wschodniej flanki – mówił. Zaznaczył także, że obok zwiększania liczby żołnierzy Wojska Polskiego i wyposażania ich w najnowocześniejszy sprzęt, kluczowa dla bezpieczeństwa kraju jest właśnie interoperacyjność. – Dziękuję za waszą obecność. Za to, że ramię w ramię ćwiczycie z polskimi żołnierzami. Dzięki takim ćwiczeniom jak te, Polska jest bezpieczna – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrała także Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Stany Zjednoczone wysłały za ocean 20 tysięcy synów i córek, świetnie wyszkolonych, doskonale wyposażonych, a przede wszystkim gotowych oddać swoje życie za wartości, które uznajemy za bardzo ważne – powiedziała. – Nie ma lepszego dowodu, pokazującego zaangażowanie i zobowiązania USA wobec NATO, sojuszników, Polski, jak ćwiczenia „Defender Europe 2020 – podkreśliła.

Żołnierze, których dziś powitano w Drawsku, to wojskowi z 3 Dywizji Piechoty. Przyjechali do Polski pod koniec lutego. Przywieźli ze sobą między innymi czołgi Abrams. Przez kolejne kilka tygodni będą współdziałali miedzy innymi z żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej. Jedno z najważniejszych zaplanowanych przedsięwzięć to wspólna przeprawa przez rzekę. Ten etap ćwiczenia „Defender”, nazwany „Allied Spirit 20”, będą zabezpieczały wojska inżynieryjne z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Oprócz tego w Polsce będzie także realizowane ćwiczenie „Saber Strike’20”, które ma przygotować sojuszników do reagowania na kryzysy regionalne, a także „Trojan Footprint”, w które zostaną zaangażowani żołnierze wojsk specjalnych. Po zakończeniu manewrów wszystkie amerykańskie pododdziały wrócą do Stanów Zjednoczonych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1584002880
Zgodnie z rekomendacją rządu, w związku z rozpowszechniającym się zakażeniem koronawirusem należy unikać wszelkich zgromadzeń. Odwoływane są konferencje naukowe, w całym kraju zamknięto także szkoły, kina, teatry i muzea. ... bez komentarza !
E2-93-0C-CC

GROM’s DNA
 
Kajakami po medale
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Świat F-35
Strażnicy polskiego nieba
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Pionierski dron
The Power of Infrastructure
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Dzień, który zmienił bieg wojny
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Flyer, zdobywca przestworzy
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Śmierć gorsza niż wszystkie
Specjalsi pod nowym dowództwem
Podejrzane manewry na Bałtyku
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
K2. Azjatycka pantera
Wypadek Rosomaka
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Rakiety dla polskich FA-50
Ratownik w akcji
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Nowa dostawa Homarów-K
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
NATO przechodzi do działania
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Święto sportów walki w Warendorfie
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Ewakuacja Polaków z Izraela
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Inwestycja w żołnierzy
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Planowano zamach na Zełenskiego
Policjanci w koszarach WOT
Wyższe stawki dla niezawodowych
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO