moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie działalności wojskowych zespołów sportowych w 2019 roku. Za medale zdobyte na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych oraz mistrzostwach świata i Europy uhonorowano ponad stu żołnierzy uprawiających 16 dyscyplin. Wyróżniono również najlepszych trenerów i działaczy sportowych.

– Rok 2019 dla sportu wyczynowego był szczególny. Odbyła się wtedy najważniejsza impreza w czteroleciu sportu wojskowego, czyli VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan – podkreślił płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer przypomniał, że reprezentacja Wojska Polskiego zdobyła na tych igrzyskach najwięcej medali w historii startów w tej imprezie. 60 zdobytych medali, w tym 11 złotych, zapewniło Polsce w tabeli medalowej piąte miejsce w gronie 109 państw uczestniczących w igrzyskach. – Zajęliśmy bardzo wysokie miejsce, co świadczy o tym, że jesteśmy sportową potęgą militarną. Ten wynik to zasługa wszystkich sportowców, całego sztabu szkoleniowego i wszystkich dowódców, którzy na co dzień wspierają naszych żołnierzy – dodał pułkownik.

Miniony rok był ważny również z tego względu, że weszły w życie dwie kluczowe decyzje dla sportu wyczynowego w wojsku. – Na wniosek ówczesnego ministra sportu i turystyki, Witolda Bańki, szef resortu obrony narodowej, przy wsparciu generałów Miki i Sokołowskiego, utworzył dodatkowe 35 etatów dla żołnierzy sportowców w wojskowych zespołach sportowych. Druga decyzja, moim zdaniem ważniejsza, dotyczyła dostosowania okresu szkolenia podstawowego dla najwybitniejszych polskich sportowców do takiego, który nie zakłóca ich przygotowań do najważniejszych imprez – podkreślił płk Bartkowiak.

Pułkownik pogratulował sportowcom wyników osiągniętych na igrzyskach w Wuhan oraz podczas mistrzostw świata i Europy, Pucharów Świata i Europy. W imieniu sportowców, trenerów i prezesów polskich związków wręczył gen. Jarosławowi Mice, dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych i gen. dyw. Markowi Sokołowskiemu, inspektorowi szkolenia DG RSZ, okolicznościowe statuetki za wspieranie sportu wyczynowego. – Bez pomocy dowódców nie byłoby tych medali na igrzyskach w Chinach. Podkreślę, że z 11 złotych medali zdobytych w Wuhan aż dziewięć wywalczyli żołnierze sportowcy, którzy trafili do WZS-ów w ostatnim roku. To świadczy o tym, że te decyzje dotyczące skrócenia okresu szkolenia podstawowego i zwiększenia etatów zaowocowały piątym miejscem – zaznaczył płk Bartkowiak.

Gen. Jarosław Mika podziękował sportowcom za wyniki osiągnięte w 2019 roku. – Jestem pod ogromnym wrażeniem waszych dokonań. Jesteście najlepszą wizytówką Wojska Polskiego, ambasadorami kultury fizycznej w polskim społeczeństwie. To Wy zachęcacie młodych ludzi do osiągania kolejnych sukcesów – podkreślił generał.

W chińskim Wuhan 202-osobowa reprezentacja Wojska Polskiego zdobyła 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe. Najwięcej złotych krążków – siedem – wywalczyli lekkoatleci. Natomiast dwa złote medale zdobyli ratownicy wodni, a po jednym: żeglarki i strzelec.

Pierwsza odebrała statuetkę od gen. dyw. Marka Sokołowskiego szer. Justyna Święty-Ersetic. Po złotej medalistce igrzysk w Wuhan w sztafecie 4x400 m i brązowej w biegu na 400 m, wyróżnienia otrzymały jej koleżanki ze złotej sztafety: st. szer. Anna Kiełbasińska, szer. Joanna Linkiewicz i szer. Małgorzata Hołub-Kowalik. Potem uhonorowano mar. Paulinę Gubę, złotą medalistkę w pchnięciu kulą oraz pozostałych zdobywców medali w Wuhan.

Po lekkoatletach wyróżnienia odebrali ratownicy wodni, wśród których był szer. Wojciech Kotowski, złoty medalista indywidualny i w sztafecie. Następnie wyszli na scenę strzelcy, w tym szer. Jaromir Wojtasiewicz – dwukrotny medalista w trapie, złoty w rywalizacji indywidualnej i srebrny w drużynowej. Potem – biegacze na orientację, pływacy, kolarki, łuczniczki, judocy, szermierze, pięcioboiści nowocześni, mistrz świata w wioślarstwie st. szer. Michał Szpakowski oraz spadochroniarki.

Specjalne wyróżnienia – „Podwójną Gwiazdę CISM” – otrzymali sportowcy, którzy przynajmniej dziewięć razy brali udział w wojskowych mistrzostwach świata i wojskowych igrzyskach. W imieniu prezydenta Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM – Conseil International du Sport Militaire) medale wręczył sportowcom płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu DG RSZ. „Podwójna Gwiazda CISM” trafiła do chor. Wojciecha Kowalskiego, st. mat. Mateusza Szurmieja, st. mar. Mateusza Wensława, bsmt. Jacka Śliwińskiego, mł. chor. mar. Radosława Podgórskiego, kpr. Arkadiusza Gardzielewskiego i mł. chor. mar. Piotra Daniluka.

Wśród wyróżnionych Wojsko Polskie najwcześniej reprezentował na wojskowych igrzyskach i mistrzostwach świata mł. chor. mar. Radosław Podgórski, który startował już w I Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w 1995 roku. – Debiutowałem na historycznych igrzyskach w Rzymie, a potem miałem honor reprezentować nasz kraj na kolejnych zawodach, w programie których było strzelectwo. Startowałem więc w Zagrzebiu, Indiach, Rio de Janeiro, Korei Południowej i w Chinach – mówi marynarz. Poza startem w sześciu igrzyskach (byłby uczestnikiem wszystkich, ale w 2003 roku strzelcy nie rywalizowali w Katanii) dziewięciokrotnie walczył o medale wojskowych mistrzostw świata. – Najbardziej udany był czempionat w 2009 roku w Zagrzebiu. Zdobyłem indywidualnie brąz w wojskowym pistolecie szybkostrzelnym i drużynowo też mieliśmy brąz w tej samej konkurencji – podkreśla strzelec. Dodaje, że warto było czekać na „Podwójną Gwiazdę CISM”. – Wzruszyłem się podczas dekoracji. To była miła chwila. Czuję się bardzo doceniony. Cieszę się, że jestem żołnierzem i mogę realizować swoje sportowe plany.

Po sportowcach przyszła kolej na wyróżnienie ich szkoleniowców. Za sukcesy swoich podopiecznych w 2019 roku statuetki otrzymali m.in.: kpt. Marek Adamek, Józef Lisowski, st. mat. Mateusz Szurmiej, st. mar. Maciej Grabowski, mł. chor. Wojciech Dwojak, chor. Robert Banach, st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, st. chor. sztab. Andrzej Maksymiuk, st. chor. sztab. mar. Adam Poździk, chor. Mirosław Wolszczak, plut. Robert Andrzejuk, chor. Maciej Bogucki i mł. chor. Grzegorz Gajdus.

W Centrum Olimpijskim w Warszawie wspomniano również o organizacji przez Wojsko Polskie w 2020 roku kilku ważnych imprez międzynarodowych. Najważniejsza z nich – Wojskowe Mistrzostwa Świata w Szermierce – odbędzie się 7-14 września w miejscowości Gniew w woj. pomorskim. W Gniewie, w październiku, zostanie też zorganizowana Konferencja Delegacji Europejskich CISM. Polska będzie też gospodarzem regionalnych mistrzostw wojskowych CISM w czterech dyscyplinach sportu: w biegach na orientację (15-19 VI w miejscowości Lubikówko w woj. lubuskim), w spadochroniarstwie (6-13 VII w Zakopanem), w tenisie ziemnym (3-8 VIII w Poznaniu) i w judo (26-30 X w Elblągu).

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Musztra i marsz ubezpieczony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Podróż w ciemność
Kraków zaprosił weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Cyberparasol nad wyborami
Krok w stronę pokoju
Zełenski traci Order Orła Białego?
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Niebo bez dominacji
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Szermierze i pięściarki na podium
Wsparcie ma znaczenie
Podchorążowie w dżungli
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Umowa na pociski do Patriotów
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Zbrodnicza farsa
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Pancerny Poznań
Ratunek na polu walki
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Apetyt Smoka rośnie
Marsz gąsienicowych kolumn
Minister obrony RFN w Polsce
Przerzut Abramsów do Lublina
Królestwo pojazdów
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
„Strzała weterana” spaja środowisko
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Bez zmian w emeryturach
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Koło zamachowe gospodarki
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Mundur, medale i duma
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Akcja na jeziorze
Powietrzne cysterny dla Polski
AMW oferuje mieszkania
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Polska szykuje się do produkcji Panter
Sonda dla Jastrzębia
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
At the Controls of F-35A Husarz
Sojusz Madrytu i Warszawy
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Równanie z „Iksem”
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Śmierć w sercu Azji
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Święto DGRSZ
Ratunek z powietrza
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Orka tuż, tuż
Ważne decyzje w Brukseli
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Sportowe jubileusze
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO