moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Symulatory strzelań Rosomaków

Jednostki wyposażone w Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak mają dostać symulatory strzelań w tzw. wersji plutonowej. Podobny sprzęt ma trafić do ośrodków zajmujących się szkoleniem załóg Rosomaków. Firmy, które chcą dostarczyć wojsku pięć kompleksowych symulatorów w wersji plutonowej, mogą do 20 marca zgłaszać się do Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Wojsko szuka sprzętu, który będzie łączył zadania symulatora ćwiczeń kierowcy, dowódcy pojazdu oraz dowódcy plutonu. Nowoczesny symulator ma uczyć nie tylko taktyki działania, ale przede wszystkim kierowania wozem, strzelania oraz koordynacji walki od poziomu załogi aż po pluton. Dzięki poruszającym się w we wszystkich kierunkach podnośnikom i wirtualnym scenariuszom wyświetlanym na ekranach wszystko ma się odbywać w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych.

Polska armia chce w najbliższym czasie kupić pięć takich kompleksowych symulatorów strzelań dla załogi KTO Rosomak w wersji plutonowej, jeden jako zamówienie gwarantowane i cztery opcjonalnie. Na oferty od firm zainteresowanych przetargiem Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do 20 marca.

Choć szczegółowa specyfikacja techniczna sprzętu jest niejawna, wiadomo, że symulatory będą się różnić. Te przeznaczone dla jednostek operacyjnych wyposażonych już w KTO Rosomak – czyli 12 Brygady Zmechanizowanej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich będą składały się z czterech załogowych stanowisk symulacyjnych, jednego stanowiska instruktora-operatora i jednego stanowiska kierownika. Taki sam sprzęt dostaną jednostki, które w przyszłości mają zostać wyposażone w Rosomaki, czyli 15 Brygada Zmechanizowana i 19 Brygada Zmechanizowana. Natomiast symulatory przeznaczone dla ośrodków szkolenia będą składać się z czterech załogowych stanowisk symulacyjnych, czterech stanowisk instruktora-operatora i jednego stanowiska kierownika zajęć.

Obecnie Wojsko Polskie ma jeden kompleksowy symulator strzelań dla KTO Rosomak. To opracowane przez OBRUM Gliwice we współpracy z ośrodkami naukowymi rozwiązanie o nazwie SK-1 Pluton. W 2013 i 2014 roku był on testowany w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Sześć lat temu uruchomiony został przetarg na zakup kolejnych symulatorów SK-1 Pluton, jednak MON zdecydowało o jego unieważnieniu (z przyczyn formalnych) i uruchomiło zupełnie nową procedurę zakupu symulatorów strzelań szczebla plutonowego. Na przełomie 2015 i 2016 roku odbył się dialog techniczny, a później trwały prace nad opracowaniem wymagań technicznych poszukiwanego sprzętu. Teraz MON czeka na oferty od firmy zbrojeniowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Gonera

dodaj komentarz

komentarze


Cztery brygady, jeden cel
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Patrioty pod Płockiem
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Kompania dronów zamiast Rosomaków
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rok 2027 bez Air Show Radom
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Siatka antydronowa
Młodzi medycy na poligonie
Siatka niewidka dla wojska
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Z prądem i pod prąd
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
„Wicher” na wodzie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
„Kryzysowy” Jaśmin
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza i miecz
Armia testuje naziemne drony
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Azjatycka szansa
Akustyczna tarcza dla wojska
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Legion Medyczny na poligonie
Flanka pod strażą
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Drony na autopilocie
Dwa marzenia spełnione naraz
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Coraz więcej Alpha Scramble
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sojusznicza tarcza antydronowa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Abordaż z polskim wsparciem
Aukcja dla weterana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO