moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani szlifują formę

W tej rywalizacji ważny jest nie tylko sportowy wynik, ale także pokonywanie barier i własnych słabości. Tak uważają zawodnicy, którzy uczestniczą w zgrupowaniu w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo. 22 weteranów poszkodowanych, żołnierzy i byłych żołnierzy przygotowuje się do startu na igrzyskach Invictus Games Haga 2020.

– Walczcie o to, abyście każdego dnia byli lepsi niż byliście dzień wcześniej. Pamiętajcie, że jako wojownicy walkę mamy we krwi. Gdy wrócicie do jednostek, nie odpuszczajcie i dalej trenujcie – tak płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, motywował zawodników, którzy wezmą udział w igrzyskach Invictus Games.

St. szer. rez. Jan Koczar, który na I zmianie IFOR w Bośni i Hercegowinie w wybuchu miny przeciwpiechotnej stracił nogę, twierdzi, że skupia się na swoich wynikach, aby być coraz lepszym. – Zdobycie czwartego miejsce w siatkówce na siedząco oraz w pchnięciu kulą na igrzyskach w Sydney w 2018 roku pozostawiło we mnie niedosyt. Bardzo chciałem wystartować w Hadze, aby poprawić oba rezultaty – przyznaje. Dlatego pilnie trenuje.

Każdego dnia po śniadaniu odbywa się odprawa, po której pod fachowym okiem trenerów rozpoczynają się treningi. Łucznicy idą do hali sportowej, gdzie do godziny 12 oddają średnio po sto strzałów. Obok lekkoatleci ćwiczą rzut dyskiem. Na mazurskie drogi wyruszają kolarze, a gdy pada, ćwiczą na rowerach stacjonarnych oraz na siłowni. Pływacy pokonują kolejne długości basenu. Po południu sportową halę zajmuje drużyna siatkówki na siedząco. Gra w niej trzech zawodników, którzy debiutowali na igrzyskach w Sydney, ale więcej jest nowych. – Nieźle sobie radzą, mają potencjał – ocenia trener Bożydar Abadżijew. Według niego, ta drużyna ma szansę na medal.

– Zapewniamy zawodnikom jak najlepsze warunki do treningów. Dysponujemy nowoczesnymi obiektami sportowymi. Są to m.in. baseny: pływacki i nurkowy, sauny, hale sportowe i do treningu siłowego oraz rowery – mówi kpt Tomasz Olender, oficer prasowy Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego Mrągowo.

Por. Robert Połetek ranny na V zmianie PKW w Afganistanie weźmie udział w igrzyskach Invuctus Games po raz pierwszy. Lubi konkurencje wytrzymałościowe, więc wystartuje w wioślarstwie halowym oraz w biegach na 100 i 200 metrów. – Jestem długodystansowcem, więc musiałem się przestawić, teraz biegam krótsze odcinki, ale to trening bardziej intensywny – opowiada.

Tegoroczna edycja Invictus Games jest piątą, jubileuszową odsłoną tej imprezy. W maju na sportowych arenach w Hadze wystartuje 500 zawodników z 20 krajów. Będą oni rywalizować w 10 dyscyplinach, m.in. w lekkoatletyce, łucznictwie, kolarstwie, siatkówce na siedząco, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach, kolarstwie, pływaniu. Większość konkurencji odbędzie się w malowniczym Zuiderpark w południowej części Hagi, który na czas zawodów przemianowany zostanie na Invictus Games Park.

W tym roku organizator imprezy, fundacja Invictus Games, którą założył książę Harry, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, postanowiła umożliwić start w igrzyskach zawodnikom, którzy chorują na PTSD. Dlatego w składzie każdej reprezentacji musi być co najmniej jeden zawodnik zmagający się z tą chorobą.

– Wyciągnęliśmy wnioski z naszego debiutu na igrzyskach w Sydney i do ekipy dołączyliśmy psychologa, który będzie wspierał naszą ekipę oraz większą liczbę trenerów. Każdy zawodnik może liczyć na fachową poradę w konkurencjach, w jakich startuje – mówi Mariusz Pogonowski, kierownik zespołu wsparcia weteranów w Centrum Weterana, który jest również kierownikiem polskiej reprezentacji na Invictus Games. Jego zdaniem, siłą naszej drużyny może być także obecność czterech zawodników, którzy mają za sobą start w Sydney.

– Rolą psychologa podczas treningów zawodników jest wzbudzenie w nich poczucia, że osiągną sukces – mówi Natalia Grzeszczuk psycholog z Centrum Weterana, która towarzyszy zawodnikom na zgrupowaniu. Jak podkreśla, nie chodzi o „wyciąganie z dołka”, lecz o systematyczną pracę nad sobą. – Podczas zgrupowania pracujemy nad doborem najlepszych metod pozwalających opanować stres towarzyszący rywalizacji. Rozmawiamy też o tym, jak motywować się do codziennej sportowej pracy – dodaje psycholog.

Zgrupowanie w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo potrwa do 4 lutego. W kolejnych miesiącach odbędą się jeszcze trzy podobne turnusy.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemary Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
 
Szabla hubalczyków
„Pułaski” na Atlantyku
Rex Bolizlavus
Prezydent wręczył awanse generalskie
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Więcej na mieszkanie za granicą
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyrok za tragiczny wypadek
Poznać rakietowego Homara
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Pilecki ucieka z Auschwitz
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Polskie F-16 w służbie NATO
Składy wysokiego ryzyka
Podniebne wsparcie sojuszników
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Pierwsza misja Gripenów
Pracowity dyżur Typhoonów
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Święto ludzi z pasją
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Henry Szymanski na tropie prawdy
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Medycyna na morzu
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Sport kształtuje mentalność
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Piękny przykład patriotyzmu
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Rodzina na wagę złota
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Więcej amunicji do Rosomaków
Trzy dekady DGW
Więcej polskiego trotylu dla USA
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Baltic Sea Under Control
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Kolejowy sabotaż udaremniony
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Podniebny Pegaz
Wyścig zbrojeń wystartował
Zatopiony problem
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Debiut polskiego AW149
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Jeszcze więcej OPW w roku 2025

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO