moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na Łotwie zmarł polski żołnierz

Żołnierz PKW na Łotwie zasłabł w czasie zajęć sportowych poza służbą. Do tragicznego wypadku doszło w sobotę. Poszkodowanemu udzielono pomocy, ale nie udało się go uratować. Przyczyny śmierci ustali Żandarmeria Wojskowa oraz prokuratura. Zmarły żołnierz służył w 34 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Rzeszowie.

Informację o śmierci polskiego żołnierza podał w niedzielę na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. „Dotarła do nas smutna wiadomość z PKW na Łotwie. Wczoraj, podczas biegania w czasie wolnym, zmarł jeden z żołnierzy Wojska Polskiego. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny, bliskich i kolegów z jednostki. Rodzina zmarłego została otoczona odpowiednią opieką”, napisał szef MON.

Dowództwo Operacyjne RSZ podaje, że polski żołnierz zmarł 14 grudnia. – Do zdarzenia doszło podczas indywidualnych zajęć sportowych, realizowanych w czasie wolnym. Żołnierzowi udzielono pomocy, a następnie przewieziono do szpitala w Rydze, ale nie udało się go uratować – informuje mjr Adriana Wołyńska w Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Śledztwo pod nadzorem prokuratury będzie prowadzić Żandarmeria Wojskowa. Sprawę przejął Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. To właśnie z Podkarpacia pochodził zmarły żołnierz. Na co dzień służył w 34 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Rzeszowie.

Kondolencje z powodu śmierci żołnierza złożył m.in. minister obrony Łotwy Artis Pabriks oraz gen. Leonids Kalnins, dowódca łotewskich sił zbrojnych.

Polscy żołnierze służą na Łotwie w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej NATO eFP (ang. Enhanced Forward Presence) na wschodniej flance. Decyzja o utworzeniu eFP zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie. Celem wysuniętej obecności jest wzmocnienie potencjału obrony i odstraszania NATO w tej części Europy. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

PKW na Łotwie liczy około 175 żołnierzy. Służbę żołnierze pełnią w systemie rotacyjnym przez sześć miesięcy. Główne siły do PKW deleguje 9 Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa. W Grupie Bojowej na Łotwie pod dowodzeniem kanadyjskim służą także Hiszpanie, Włosi, Słowacy Czesi, Słoweńcy, Albańczycy i Czarnogórcy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mil.lv

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1576538940
"poza służbą" To takie wytłumaczenie wojska by nie musiało placić wysokich odszkodowań. By nikt z rodziny niczego sobie nie rościł. Skądś to znam.
DC-AE-5D-12

Minister obrony RFN w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Zełenski traci Order Orła Białego?
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sojusz kontra drony
Kraków zaprosił weteranów
W centrum uwagi
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Koszykarskie widowisko
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Czerwieńsze będą…
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Najzdrowsi z najtwardszych
Koło zamachowe gospodarki
Jego ofiara – nasza pamięć
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Generał z cienia
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mundur, medale i duma
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
F-35 Changes Everything
Sportowe jubileusze
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Uniforms Are Worn by Real People
Podchorążowie w dżungli
Trening działań połączonych
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ruszyły największe targi obronne
Umowa na pociski do Patriotów
Na granicy stratosfery
Lotnicze święto w Lesznie
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wielka gra na ukraińskim froncie
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Śmierć w sercu Azji
Ważne decyzje w Brukseli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
AMW oferuje mieszkania
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Święto DGRSZ
Wsparcie ma znaczenie
Premier powołał nową wiceminister obrony
Zbrodnicza farsa
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Na straży nieba
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
DOL(a) pilota
Polska szykuje się do produkcji Panter
Krok w stronę pokoju
Łączą nas wspólne cele
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Innowacje dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO