moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Sonda” – dla cyberwojsk i WOT

Pierwsze kursy w powstałej 1 października Szkole Podoficerskiej „Sonda” ruszą wiosną 2020 roku. W Zegrzu będą się szkolić kandydaci na podoficerów łączności i informatyki, w Toruniu zaś przyszli kaprale WOT w specjalności piechoty lekkiej. Obecnie trwają prace nad etatem placówki i prowadzony jest nabór kadry instruktorskiej. W sumie w szkole ma być zatrudnionych 50 osób, w tym 48 żołnierzy zawodowych i dwóch pracowników wojska.

O planach utworzenia piątej w Wojsku Polskim szkoły podoficerskiej minister obrony Mariusz Błaszczak mówił na początku tego roku. Wskazywał, że w związku z m.in. formowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz utworzeniem komponentu cybernetycznego w Wojskach Obrony Terytorialnej niezbędna jest placówka, która będzie kształcić kandydatów na podoficerów dla potrzeb tych formacji.

Szkoła Podoficerska „Sonda” rozpoczęła działalność 1 października. Jako jedyna spośród placówek tego typu ma dwie lokalizacje. Pierwsza to Zegrze, gdzie mieści się Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a także komenda „Sondy”. Tu będą się szkolić kandydaci na podoficerów w specjalnościach bezpieczeństwa cybernetycznego, operacji informacyjnych oraz łączności i informatyki. W Toruniu z kolei ma powstać wydział piechoty lekkiej szkolący kandydatów na kaprali WOT, w tym żołnierzy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Obecnie ci ostatni są szkoleni w brygadach formacji, w ramach pilotażowego kursu podoficerskiego OT „Sonda”.

– Powstanie szkoły wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Poprzez mobilne zespoły placówka będzie wspierała szkolenie i egzaminowanie przyszłych podoficerów OT, weźmie też na siebie ciężar szkolenia kandydatów na podoficerów zawodowych na potrzeby naszej formacji. To wszystko sprawi, że będziemy mogli w ustandaryzowany sposób szkolić dowódców niższych szczebli – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT.

Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia szkolenia i uruchomienia pierwszych kursów. Trwa nabór kadry instruktorskiej – docelowo w szkole ma być zatrudnionych 50 osób, w tym 48 żołnierzy zawodowych i dwóch pracowników wojska, opracowywane są także programy szkolenia. Jak zapewnia gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, szkolenie w „Sondzie” będzie innowacyjne i prowadzone według nowoczesnych standardów. – Nasza nazwa nie jest przypadkowa. Chcemy oddać hołd naszym poprzednikom, ale też inspirować się nieszablonowymi rozwiązaniami, które wdrażano w modelu kształceniu niższych kadr dowódczych czyli podoficerów AK – mówi gen. dyw. Kukuła. Co to oznacza w praktyce? – Przyszłość i bezpieczeństwo naszego państwa nie leży jedynie w rękach żołnierzy zawodowych, ale także rezerwistów czy terytorialsów. Musimy dbać o równomierny rozwój ich wszystkich. Dlatego nie będzie dla nas istotne, czy szkolimy zawodowca, czy żołnierza terytorialnej służby wojskowej. Wszyscy spotkają się na takim samym kursie – mówi generał.

Innowacją szkolenia w „Sondzie” ma być też oferta szkoleń. Kursy dla przyszłych kaprali TSW będą się odbywać stacjonarnie oraz weekendowo z dużym naciskiem na zajęcia praktyczne i metodykę. Całość będzie uzupełniona o praktyki dowódcze w jednostce oraz elementy kształcenia na odległość. – Szkolenie w tej ostatniej formie jest dostosowane do ochotniczego charakteru służby i na podobnych zasadach sprawdza się w szkoleniu kandydatów na oficerów w ramach „Agrykoli” – przyznaje ppłk Pietrzak. Według planu, pierwsze kursy mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Rekrutacja kandydatów na podoficerów OT będzie się odbywała w oparciu o ankietę kwalifikacyjną opracowaną w DWOT. Według szacunków placówka w nowym modelu szkolenia będzie w stanie wypromować ok. 600 absolwentów rocznie. Powstanie szkoły podoficerskiej będzie kosztowało budżet MON 79,80 mln zł w skali 10 lat (w tym roku – 9,10 mln zł).

Nazwa Szkoły Podoficerskiej w Zegrzu jest nawiązaniem do tradycji Szkoły Niższych Dowódców. Jej początki sięgają 1944 r., kiedy decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Chorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności AK były podstawowymi kursami szkoleniowymi dla dowódców drużyn.

Obecnie w siłach zbrojnych funkcjonują cztery szkoły podoficerskie. To Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu, Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce oraz powołana 1 lipca Szkoła Podoficerska Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Powstała 1 października „Sonda” podlega komendantowi zegrzyńskiego Centrum, a ono z kolei Dowództwu WOT. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Wojna sześcioosobowych armii
Chunmoo trafią do Gostynina
Fińska armia luzuje rygory
Rzeźnik w rękach GROM-u
Psiakrew, harmata!
NATO i USA o Iranie
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Zbrodnia i kłamstwo
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Adaptacja i realizm
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zaproszenie do przygody
Ochrona w gotowości
Armia na kryzys
Od cyberkursu po mundurówkę
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Twarde na poligonie
Pirania zdała egzamin
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Miecz w ręku NATO
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Początek wielkiej historii
Wielkie serce K9
Zasiąść za sterami Apache’a
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kadeci na start
Wypadek w PKW UNIFIL
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Desant, konie i czołgi…
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Rosomaki na lądzie i morzu
Pasja i fart
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Syndrom Karbali
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Dwunasty Husarz w powietrzu
„Kryzys” na AWL-u
Zbrodnia bez kary
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Wojsko testuje systemy antydronowe
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Debata o bezpieczeństwie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Bądź bezpieczny w sieci
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Groźny incydent w Libanie
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Marynarz w koreańskim tyglu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Pierwsze loty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO