moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Laserem w drony

Ma być zdolna do śledzenia dronów, odporna na zakłócenia i skuteczna w zwalczaniu bezzałogowców. Takie wymagania – w ogromnym skrócie – ma spełniać system broni laserowej o kryptonimie Laser, które chce mieć na wyposażeniu polskie wojsko. Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do końca lipca na zgłoszenia firm, które mają w ofercie takie rozwiązania. 

Polskie wojsko chce zestrzeliwać nieprzyjacielskie drony przy użyciu broni laserowej dlatego Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął pierwszy etap pozyskania systemów broni skierowanej energii o kryptonimie Laser. Chodzi o badania rynku w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej programu. Inspektorat ogłosił, że do końca lipca czeka na zgłoszenia firm, które mają w ofercie tego typu rozwiązania.

Ponieważ jest to dopiero początek wieloetapowego procesu pozyskiwania nowego uzbrojenia, polska armia nie ma jeszcze sprecyzowanych wymagań technicznych wobec broni. Wiadomo jednak, że wojsko oczekuje od nowego sprzętu m.in. dużej skuteczności i mocy wyjściowej efektora oraz jak największego zasięgu, zdolności do śledzenia zwalczanego obiektu oraz odporności na zakłócenia.

Co istotne, wojsko nie wymaga, aby antydronowa broń dysponowała własnymi systemami do naprowadzania na cel. Informacje o obiektach, które należy zaatakować będą dostarczane przez radary lub urządzenia optoelektroniczne. Lasery muszą być jednak przystosowane do zainstalowania ich (w przyszłości) na pojazdach – zarówno gąsienicowych jak i kołowych.

W skierowanym do przemysłu zaproszeniu, przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON podkreślają, że resort obrony przewiduje kilka sposobów pozyskania nowej broni. – Inspektorat Uzbrojenia MON dopuszcza różne formy pozyskania sprzętu wojskowego w ramach zadania tj. zakup, zakup z dostosowaniem, wykonanie pracy rozwojowej – mówi płk dr Marek Kozłowski, szef szefostwa uzbrojenia IU MON.

Niestety na razie nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup laserowej broni do zwalczania dronów, ani ile systemów tego typu chce pozyskać nasza armia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Wsparcie ma znaczenie
Ratunek na polu walki
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Niebo bez dominacji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ważne decyzje w Brukseli
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sonda dla Jastrzębia
Marsz gąsienicowych kolumn
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Apetyt Smoka rośnie
Grot A3 – zobacz jak wygląda
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Elektronika dla obrony powietrznej
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Śmierć w sercu Azji
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mundur, medale i duma
Akcja na jeziorze
Podróż w ciemność
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Przerzut Abramsów do Lublina
Równanie z „Iksem”
Szermierze i pięściarki na podium
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Kraków zaprosił weteranów
Ratunek z powietrza
Sportowe jubileusze
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Atak w Porcie Elbląg
PKW Irak zostaje w Jordanii
Bez zmian w emeryturach
Sojusz Madrytu i Warszawy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
AMW oferuje mieszkania
Cyberparasol nad wyborami
Wojna pod lupą
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
At the Controls of F-35A Husarz
Święto DGRSZ
Powietrzne cysterny dla Polski
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Koło zamachowe gospodarki
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Zbrodnicza farsa
Musztra i marsz ubezpieczony
Zełenski traci Order Orła Białego?
Orka tuż, tuż

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO