moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

XXXIV Międzynarodowy Zjazd Łagierników Żołnierzy AK

W dniach 31.05-02.06.2019 r. odbędzie się 34 Międzynarodowy Zjazd Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczysta inauguracja Zjazdu rozpocznie się 31 maja o godz. 12.00 na Zamku w Pułtusku. To ważne dla środowisk kombatanckich wydarzenie Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorem Zjazdu jest Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK - organizacja kombatancka zrzeszająca od końca lat 80-tych XX w. żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli w czasie i po II wojnie światowej o niezawisłość Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich II RP.

Aresztowani przez Sowietów za swą służbę w AK odbyli wieloletnie kary najcięższych sowieckich łagrów, by powrócić na teren powojennej Polski dopiero w latach 1957-58. Niektórym nie dane było wyjechać do Ojczyzny. Pozostali na dawnych Kresach Wschodnich II RP, szerząc polskość i dbając o miejsca pamięci narodowej, mimo szykan i niechęci miejscowych władz. Pomimo wieku, chorób i różnych przeszkód przybędą na swój Zjazd z najdalszych zakątków II Rzeczypospolitej.

To już 34 organizowany przez Stowarzyszenie Zjazd. Weźmie w nim udział ponad 120 uczestników, kombatantów Łagierników - żołnierzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, ich rodziny, polscy Sybiracy z Litwy i Białorusi, rodacy z Ukrainy, a także polska młodzież z Kraju i Kresów (Białorusi, Litwy) oraz wolontariusze wspomagający Stowarzyszenie w działalności statutowej m.in. w opiece nad Kombatantami. W inauguracji Zjazdu wezmą również udział przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, współpracujących ze Stowarzyszeniem organizacji kombatanckich i pozarządowych. Zjazd jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku dla Kombatantów – Łagierników. Zebrani na Zjeździe wyrośli z tych samych pułków i brygad kresowych AK co „Łupaszka” czy "Inka". Aresztowanie, poddanie strasznym śledztwom, a następnie wieloletnie wyroki przymusowej pracy w sowieckim łagrze odcisnęły swe piętno na każdym z nich. Pomimo tragicznych przeżyć mieli i mają w sercu ogromną miłość do Ojczyzny i głęboki patriotyzm, który z radością przekazują młodym. To na ich zaproszenie w Zjeździe uczestniczyć będzie młodzież z Polski i z dawnych Kresów Wschodnich II RP. To pod ich egidą młodzi ludzie będą brali udział 1 czerwca w "terenowej grze patriotycznej".

Organizacja Zjazdu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Fundacji PKO BP i Fundacji Energa. Partnerami Zjazdu są Instytut Pamięci Narodowej, Związek Polaków na Białorusi, Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca", Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP" oraz Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi.

Patronat medialny: Polska Agencja Prasowa, TVP Polonia, Polskie Radio RDC, Polska Zbrojna, Polska Zbrojna Historia.
Kresowi Żołnierze Niezłomni zasługują na pamięć całego społeczeństwa. Chętnych do bliższego poznania ich losów zapraszamy na stronę Stowarzyszenia: armiakrajowa-lagiernicy.pl i do odwiedzenia znajdującej się na stronie elektronicznej „ Bazy Łagierników Żołnierzy AK” - http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/baza-zolnierzy-lagiernikow/

Kontakt dla mediów: Piotr Rzewuski – tel. 603 132 867, email : piotr.rzewuski@gmail.com

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Adaptacja i realizm
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Wypadek w PKW UNIFIL
NATO i USA o Iranie
Psiakrew, harmata!
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Syndrom Karbali
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Architekci pola walki
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zbrodnia i kłamstwo
Mała Orka?
Rosomaki na lądzie i morzu
Początek wielkiej historii
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Groźny incydent w Libanie
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
54 sekundy próby
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Pasja i fart
Marynarz w koreańskim tyglu
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polski sukces w Duńskim Marszu
Apache w polskich rękach
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Większe możliwości Nitro-Chemu
Twarde na poligonie
Bądź bezpieczny w sieci
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Debata o bezpieczeństwie
Grzmoty zamiast Goździków
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Zbrodnia bez kary
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Fińska armia luzuje rygory
Pierwsze loty
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Logistyczna rewolucja w Opolu
Jelcz coraz silniejszy
Antydronowa DIANA w Polsce
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO