moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne szkoły w programie MON

Piętnaście szkół dołącza do programu MON dla klas wojskowych. Uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. To III edycja projektu przygotowanego przez ministerstwo, w którym bierze już udział ponad 5 tys. nastolatków. – W tym roku będziemy mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas – podkreślają przedstawiciele resortu.

„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” to program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany od września 2017 roku. Jego celem jest ujednolicenie szkolenia wojskowego, kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych oraz przygotowanie uczniów do służby wojskowej. W ogłoszonych przez MON dwóch edycjach programu bierze udział ponad 5 tysięcy uczniów ze 107 szkół.

– Program od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a placówki biorące w nim udział wzorowo go realizują, współpracując np. z jednostkami wojskowymi, które są przydzielone do każdej szkoły jako patronackie – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Dlatego przedstawiciele kierownictwa resortu obrony narodowej postanowili uruchomić kolejną edycję programu. Do MON wpłynęło w sumie kilkadziesiąt zgłoszeń ze szkół w całym kraju. Komisja kwalifikująca szkoły brała pod uwagę m.in. ich osiągnięcia w nauczaniu wojskowym, dotychczasową współpracę z wojskiem, bazę szkoleniową, a także kompetencje i doświadczenie nauczycieli przedmiotów wojskowych.

Ostatecznie, pod koniec kwietnia, do III edycji zakwalifikowano 15 szkół ponadpodstawowych. Wśród nich jest I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie (organem prowadzącym jest Płocki Uniwersytet Ludowy), w którym od 16 lat są klasy mundurowe. Dyrektor liceum Agnieszka Kaczyńska podkreśla, że choć szkoła ma duże doświadczenie w nauczaniu wojskowym, udział w ministerialnym projekcie jest dla niej bardzo ważny. – Teraz wszystko będzie z góry zaplanowane i dużo lepiej zorganizowane, a jakość szkolenia będzie można zweryfikować. Poza tym nasi uczniowie, którzy zdecydują się na służbę w wojsku, będą mieli łatwiejszy start – mówi dyrektor Kaczyńska.

Dwuletnia nauka według programu MON w szkołach zakwalifikowanych do III edycji projektu rozpocznie się 1 września. Pierwszy etap to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, organizowanych przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Uczniowie poznają m.in. regulaminy i musztrę, czeka ich szkolenie inżynieryjno-saperskie, medyczne oraz bojowe. Podczas drugiego etapu (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie będą mogli przejść kwalifikację wojskową. A w wakacje rozpocznie się trzeci etap (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy w czasie kwalifikacji uzyskali kategorię zdolności do czynnej służby, będą mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową.

– Uczniowie trzeciej edycji dopiero rozpoczną naukę w ramach programu, ale w tym roku będziemy też mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas. Gdy zdadzą maturę, będą mogli liczyć na preferencje w naborze do służby wojskowej, a także dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych na studia w akademiach wojskowych – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura.

MON chce utworzyć w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. We wrześniu sieć szkół biorących udział w projekcie obejmie 82 ze wszystkich 86 rejonów administrowanych przez WKU (w pozostałych czerech rejonach nie ma placówek z klasami mundurowymi).

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapraszamy na Festiwal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO