moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt grupy B9

W Warszawie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Państwa wschodniej flanki NATO zostały szczególnie dotknięte przez historię w XX wieku. Te doświadczenia jednoczą – mówił minister Mariusz Błaszczak. Głównym tematem spotkania jest bezpieczeństwo Sojuszu. Aby uczcić 70. rocznicę powstania NATO, ministrowie posadzili aleję drzew.

Do Polski przyjechali szefowie resortów obrony wszystkich państw grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Tworzą ją Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

– Ten szczyt udowadnia naszą solidarność, bliską współpracę i siłę – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości inaugurującej spotkanie. Zaznaczył, że państwa, które tworzą B9 zostały szczególnie dotknięte przez historię w XX wieku. – Doświadczyliśmy tragedii totalitaryzmu, pozbawienia wolności i możliwości decydowania o sobie. Fakt, że spotykamy się dziś w takim gronie pokazuje, jak jednoczący wpływ mają wspólne doświadczenia historyczne – mówił.

Minister Błaszczak podkreślił także, że spotkanie odbywa się w wyjątkowym momencie, bo właśnie dziś przypada 70. rocznica utworzenia NATO. – 20 oraz 15 lat członkostwa naszych państw w Sojuszu Północnoatlantyckim udowadnia, że wspólne działanie ma sens, bo jedność pozwoli nam obronić się przed zagrożeniami – powiedział szef polskiego MON, nawiązując do przystąpienia do Paktu w 1999 roku przez Polskę, Czechy i Węgry, a później pozostałe sześć państw grupy B9. – Państwa wschodniej flanki stoją w pierwszej linii, zawsze są gotowe nieść pomoc sojusznikom. Jesteśmy nierozerwalną częścią NATO i nikt już nie wyobraża sobie Sojuszu bez nas – dodał Mariusz Błaszczak.

Aby uczcić rocznicę powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na terenie warszawskiej Cytadeli ministrowie zasadzili aleję jesionów, która została nazwana aleją NATO. Każde z drzew symbolizuje jedno państwo grupy B9. – To piękne i długowieczne drzewa, będą się rozwijać i stanowić symbol rozwoju Sojuszu – powiedział szef polskiego MON. – Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się tu kolejne drzewa, które będą symbolizować pozostałych członków NATO – dodał.
Tuż po uroczystości ministrowie obrony spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą na uroczystej kolacji. Natomiast jutro odbędą się obrady, których głównym tematem będzie bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, a także zaangażowanie sojuszników w inicjatywy Unii Europejskiej, takie jak PESCO (stała współpraca strukturalna) czy Europejski Fundusz Obronny.

Grupa B9 została powołana, aby zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowała w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie B9 podpisali deklarację regulującą zasady współpracy. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Multimedaliści górą
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Czarne Pantery na śniegu
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Zielone światło dla konwoju
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Partnerstwo dla artylerii
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Debiut skialpinizmu
Skromny początek wielkiej wojny
Chwała bohaterom AK
„Wicher” rośnie w oczach
Chciałem być na pierwszej linii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Arktyczne polowanie NATO
Wojsko wraca do Ełku
Finlandia dla Sojuszu
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Outside the Box
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Sprintem do bobsleja
W NATO o inwestycjach w obronność
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Arktyka pod lupą NATO
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Together on the Front Line and Beyond
Gorąco wśród lodu
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Fenomen podziemnej armii
Engineer Kościuszko Saves America
Kierunek Rumunia
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Oko na Bałtyk
Torami po horyzont
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Rubio: należymy do siebie
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polska poza konwencją ottawską
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO