moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Firmy przyjazne WOT

Przedsiębiorstwo spedycyjne, centrum naukowe, a nawet port lotniczy – to półfinałowi laureaci konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”. Swoich kandydatów przez ponad dwa miesiące zgłaszali terytorialsi z każdej z trzynastu brygad OT. Najlepszego z najlepszych poznamy na gali finałowej pod koniec marca.

W wojskach obrony terytorialnej służy obecnie ponad 15 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Aż 80 proc. z nich pracuje zawodowo, bo w WOT można pogodzić obie te aktywności. – Byłoby to na pewno trudniejsze bez wsparcia ze strony pracodawców. Organizując konkurs chcieliśmy zatem docenić tych przedsiębiorców, którzy swoją postawą wspierają pracowników żołnierzy, wdrażają rozwiązania ułatwiające łączenie im służby z pracą, a także dostrzegają korzyści płynące z zatrudniania żołnierza WOT-u – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa  WOT.

Konkurs został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Jego pierwszy etap był prowadzony w trzynastu brygadach OT. Przez ponad dwa miesiące żołnierze za pomocą portalu informacyjnego zgłaszali swoich kandydatów. Poza wskazaniem konkretnej firmy we wniosku musiało się też znaleźć krótkie uzasadnienie wyboru. Chodziło o informacje dotyczące m.in. stosunku do kwestii zatrudniania żołnierza TSW oraz warunków w zakładach pracy. Zgłaszani przez żołnierzy pracodawcy byli także zapraszani na spotkania do jednostek, gdzie musieli m.in. rozwiązać quiz o WOT i wykazać się wiedzą o działalności formacji. Na podstawie wniosków od żołnierzy brygadowe komisje wybrały po jednym kandydacie.

Najlepsza trzynastka

Ostatecznie do  Dowództwa WOT wpłynęła lista 13 firm i instytucji, zawierająca po jednym zgłoszeniu z każdej jednostki OT. Na liście znalazły się m.in. firma ochroniarska, szkoła podstawowa, urząd marszałkowski, zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego, a także port lotniczy. – Wytypowaliśmy na przykład firmę Adampol S.A. specjalizującą się w transporcie, logistyce i spedycji. Już na początkowym etapie tworzenia naszej jednostki wiceprezes zorganizował ze swoimi pracownikami spotkanie poświęcone służbie w WOT. Niedługo po nim w nasze szeregi wstąpili pierwsi pracownicy firmy – mówipor. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT.

Adam Byglewski, wiceprezes firmy Adampol S.A., nie ukrywa, że znaleźć się w trzynastce najlepszych, to na pewno powód do zadowolenia. – Do służby naszych pracowników podchodzimy z powagą, bo mamy świadomość, że ich wiedza czy umiejętności zawsze mogą się przydać. Razem z żołnierzami organizujemy spotkania i namawiamy wspólnie do służby w WOT. Przecież żołnierze, którzy służą w wojskach obrony terytorialnej wzmacniają potencjał obronny naszego terytorium.  Dlatego na pewno warto mieć u siebie ludzi, którzy chcą poświęcić swój prywatny czas, swoją energię, by w razie konieczności służyć wsparciem lokalnym społecznościom – mówi Adam Byglewski.

Co w swoich pracodawcach docenili żołnierze? Np. pozytywne podejście do szkolenia w jednostce, wsparcie w pełnieniu służby, zaangażowanie pracodawców w lokalne uroczystości patriotyczne i stwarzanie przez nich przyjaznych warunków pracy. Żołnierze podkreślali, że szefowie nie robią problemów z udzielaniem dni wolnych, niektórzy nawet sami proponują rozwiązania, mające ułatwić np. rozliczenie nieobecności pracownika w związku z jego udziałem w szkoleniach. – Niektórzy pracodawcy chwalą  się terytorialsami przed innymi właścicielami firm, zachęcają do wstępowania do formacji i sami też rozważają taką możliwość. Inni z kolei zauważają korzyści płynące z zatrudnienia terytorialsa dla społeczności lokalnej, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Kolejni dostrzegają natomiast, że zdobyte w wojsku wiedza i umiejętności żołnierza pozytywnie wpływają na wykonywanie przez pracownika zadań służbowych. W wielu przypadkach żołnierze są stawiani jako wzór dla pracowników – mówi ppłk Pietrzak.

Gala finałowa

Drugi etap konkursu odbędzie się na szczeblu Dowództwa WOT.  – Z grona 13 firm i instytucji musimy wyłonić najlepszego. To niełatwe zadanie, bo przecież żołnierze solidnie uargumentowali swoje wybory, przekonując, że to właśnie ich szef jest przychylny naszej formacji oraz zatrudnianiu terytorialsów – mówi ppłk Pietrzak. Komisja konkursowa poza uzasadnieniem będzie brać pod uwagę także liczbę głosów oddanych na danego kandydata oraz jego wiedzę o formacji.

Wyniki konkursu poznamy 27 marca. Wtedy w Warszawie odbędzie się uroczysta gala z udziałem wszystkich laureatów. Zwycięzcy zostanie przyznany tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT”.

Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” jest częścią projektu „Pracodawca”.

Jego celem jest przybliżenie pracodawcom praw i obowiązków wynikających z zatrudniania terytorialsów, a także korzyści, jakie mogą odnieść firmy zatrudniające żołnierzy. W ramach projektu odbywają się m.in. spotkania z pracodawcami,szefowie firm zapraszani sąna różnego rodzaju wojskowe uroczystości, np. przysięgi żołnierzy, dowódcy i pracodawcy wymieniają się doświadczeniami na temat rozwiązań prawnych i organizacyjnych w zakresie służby i pracy terytorialsów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Laboratorium obrony państwa
Fenomen podziemnej armii
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Przemyślany każdy ruch
Outside the Box
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Polski sektor obronny za SAFE
Spluwaczki w nowej odsłonie
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
„Jaskółka” na Bałtyku
Morskie koło zamachowe
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Życie pod ostrzałem
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Chciałem być na pierwszej linii
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Desant w Putlos
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Together on the Front Line and Beyond
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Focus of Every Move
Czas na oświadczenia majątkowe
Skromny początek wielkiej wojny
Walka o pierwszą dziesiątkę
Oko na Bałtyk
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Wojsko wskazało priorytety
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Koniec olimpijskich zmagań
Borsuki, ognia!
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Cztery lata wojny w Ukrainie
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Debiut ogniowy Borsuków
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Kierunek Rumunia
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Oficer od drona
Torami po horyzont
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Debiut skialpinizmu
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Sprintem do bobsleja
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Polska poza konwencją ottawską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO