moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozpoczął się „NATO Week”

Rozpoczęły się obchody dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy służą w Żaganiu. – Dziękuję za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił dziś zwierzchnik sił zbrojnych.

Wizyta prezydenta i ministra obrony w Żaganiu zainicjowała „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Właśnie tu stacjonują żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, a także 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army. – Wspólna służba na terytorium Polski żołnierzy polskich i żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, to coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat i co kiedyś było marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych, przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że moment, w którym w Polsce pojawią się oddziały US Army, stanie się dla świata jasnym sygnałem, że nie jesteśmy obszarem wpływów rosyjskich.

Prezydent podziękował także żołnierzom za zaangażowanie, z jakim uczestniczą w szkoleniach. – Dziękuję za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił prezydent Duda. Do żołnierzy zwrócił się również minister Mariusz Błaszczak. – Obejrzeliśmy dziś prezentację wyszkolenia, która pokazała profesjonalizm Wojska Polskiego i armii amerykańskiej. Dziękuje żołnierzom, którzy codziennie wspólnie ćwiczą – mówił szef MON. Dodał, że polscy żołnierze – w imię sojuszniczego wsparcia – służą także w innych częściach świata. – Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego, także na Łotwie, w Rumunii, Afganistanie, Iraku czy innych misjach podejmowanych przez NATO – podkreślił.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team – ABCT) rozpoczęła misję w styczniu 2017 roku. Było to konsekwencją decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie. Obecnie w Polsce stacjonuje czwarta zmiana ABCT. Tworzy ją trzy i pół tysiąca żołnierzy 1 Brygadowego Zespołu Bojowego (zwanego Devil Brigade), który wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley.

Amerykańscy żołnierze stacjonują także w Bemowie Piskim i wspólnie z wojskowymi z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tworzą Batalionową Grupę Bojową NATO. Ten pododdział spotka się w prezydentem Dudą i ministrem Błaszczakiem w środę.

W ramach „NATO Week” zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na kolejny poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie. W sobotę, 9 marca, w całej Polsce odbędą się wojskowe pikniki. Każdy kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

Natomiast 12 marca prezydent Duda uda się do Czech, gdzie wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Republiki Czeskiej Milošem Zemanem, Republiki Słowackiej Andrejem Kiską oraz Republiki Węgier Jánosem Áderem uczczci 20-lecie rozszerzenia NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pompe
1551973560
Ciekawe kiedy służba stalakr tak jak minister obiecal ze kontraktow nie bedzie
27-6B-77-8D

Walka o pierwszą dziesiątkę
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Krok przed wrogiem
Cios w serce reżimu
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Przeprawy na Odrze
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Outside the Box
New Line of Financing
Borsuki, ognia!
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
The Army Builds Drones
Nowe brygady i inwestycje WP
ORP „Wodnik” zimową porą
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Saperzy z dronami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Szlify pod lodem
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Kosmiczny nadzór
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Koniec olimpijskich zmagań
Zagrzmiały K9 Thunder
Zacięta walka o medale pod siatką
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
SAFE kością niezgody
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Bezpieczeństwo to priorytet
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Nowa ścieżka finansowania
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Wózki na Leopardy
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Nowe Abramsy do szkolenia
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Debiut ogniowy Borsuków
Gala MMA coraz bliżej
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nie pozwala spocząć na laurach
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Piekło „Pługa”
Nie ma nudy
Łask z amerykańską akredytacją
Together on the Front Line and Beyond
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Oko na Bałtyk
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
„Delty” w komplecie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO