moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM

Wojskowy Instytut Medyczny to placówka pomagająca, na najwyższym poziomie, żołnierzom i pacjentom cywilnym – mówił prezydent Andrzej Duda, dekorując Krzyżami Zasługi sześciu pracowników WIM. Odznaczenia za zasługi na rzecz rozwoju medycyny odebrali lekarze i pielęgniarki na czele z gen. dyw. Grzegorzem Gielerakiem, dyrektorem WIM.

– Dziękuję za wyjątkową wolę służby dla drugiego człowieka oraz za wkład w rozwój polskiej medycyny, także wojskowej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia pracownikom Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie odznaczeń państwowych za zasługi na rzecz rozwoju medycyny.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie Krzyże Zasługi odebrało sześciu pracowników WIM. – Odznaczenia te mają bardzo specyficzny wymiar. To krzyże, znak męstwa, odwagi i poświęcenia – dodał prezydent. Jak podkreślił, otrzymali je lekarze i pielęgniarki WIM nie tylko za umiejętność radzenia sobie z chorobą, ale też za opiekę nad pacjentem.

– WIM to placówka pomagającym na najwyższym poziomie, nie tylko żołnierzom, ale także pacjentom cywilnym. W szpitalu leczone są także osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie, a to dla personelu szpitala wyjątkowa odpowiedzialność – podkreślił Duda.

Z kolei obecny na uroczystości minister obrony, Mariusz Błaszczak, zaznaczył, że odznaczeni pracownicy WIM dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i profesjonalizmowi ratują zdrowie i życie ludzkie. Minister podkreślił, że niektóre osoby z odznaczonych są także żołnierzami i jako wojskowi zapewniają bezpieczeństwo Polsce i Polakom. – WIM to silna marka, a szpital na Szaserów to moim zdaniem najlepsza taka placówka w Warszawie – mówił szef MON. Przypomniał jednocześnie, że w Legionowie pod Warszawą powstaje filia WIM. – Jest potrzebna, ponieważ w mieście przybywa wojska – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Sześć Krzyży Zasługi

Podczas uroczystości Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, od 2007 roku dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Pod jego kierunkiem uruchomiono w WIM kilka programów zdrowotnych dla żołnierzy, m.in. program profilaktyki chorób układu krążenia oraz program „Afgan”, który przyczynił się do modernizacji transporterów opancerzonych, narażonych na wybuchy „ajdików”. Gen. Gielerak jest też laureatem nagrody „Polski Zbrojnej” Buzdygana 2015. 

Złoty Krzyż Zasługi z rąk prezydenta odebrali także: płk prof. n. med. Marek Rękas, zastępca dyrektora WIM ds. nauki, kierownik Kliniki Okulistyki oraz krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki, a także mgr Lidia Wojda, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. 

Natomiast Srebrnym Krzyżem Zasługi prezydent odznaczył: mgr Barbarę Kazimierczak, pielęgniarkę oddziałową Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej, dr hab. n. med. Andrzeja Koziarskiego, kierownika Kliniki Neurochirurgii oraz mgr Annę Rejmanowską naczelną pielęgniarką WIM.

– WIM to marka budowana od ponad 50 lat, szpital na Szaserów swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim pracującym tam ludziom, a najlepsi z nich są tutaj ze mną  – mówił gen. Gielerak dziękując w imieniu odznaczonych. Jak dodał, dzięki zaangażowaniu, doświadczeniu i poświeceniu pracowników szpital  niesie pomoc najbardziej potrzebującym – żołnierzom i cywilom. – Dzisiejsza pozycja WIM nie byłoby też możliwa bez wsparcia naszych przełożonych, przyjaciół WIM oraz osób, które powierzają nam swoje życie i zdrowie – dodał dyrektor.

Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej, zlokalizowany przy ul. Szaserów na warszawskiej Pradze, jest centralnym ośrodkiem klinicznym, dydaktycznym, konsultacyjnym i naukowo-badawczym dla wojskowej służby zdrowia. Szpital powstał w 1964 roku z połączenia 1 Wojskowego Szpitala Okręgowego przy ul. Nowowiejskiej i 2 Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej przy ul. Koszykowej.

AD

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Lekcja 3 Maja
Czołgi poszły w las
Adaptacja i realizm
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zbrodnia i kłamstwo
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Syndrom Karbali
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Natarcie w deszczu
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Szef MON-u na Defence24 Days
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Powrót WAM-u
Mosty nad Narwią
Polacy w morskiej tarczy
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Pościg Leopardów
Nauki i nauczki z Afganistanu
Rzeźnik w rękach GROM-u
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Kosmiczne oko armii
Strykery w akcji
Groźny incydent w Libanie
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Świat się zbroi na rekordową skalę
WAM coraz bliżej Łodzi
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czekając na czołgi
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ostrosz zamiast Mureny
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Systemy antydronowe poszukiwane
Wyścig Stalina
Początek wielkiej historii
Medyczne centrum w Krakowie
Bursztynowy wstrząs
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Zbrodnia bez kary
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Bieg ku pamięci bohaterów
Wypadek w PKW UNIFIL
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Kluczowe 30 dni
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
NATO i USA o Iranie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
„Kryzys” na AWL-u
Marynarz w koreańskim tyglu
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Wicepremier apeluje o jedność
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Od cyberkursu po mundurówkę
Jest nowy szef BBN
Mundury noszą ludzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO