moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy generałowie w strukturach NATO

Od przyszłego tygodnia dwóch polskich generałów obejmie stanowiska w jednych z najważniejszych instytucji Sojuszu. Gen. bryg.  Zenon Brzuszko będzie służył w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie, natomiast gen. bryg. Stanisław Kaczyński rozpocznie służbę w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze.

Szef resortu obrony zdecydował, że gen. bryg. Zenon Brzuszko został wyznaczony na stanowisko Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w belgijskim Mons. To jedno z dwóch strategicznych dowództw NATO. Odpowiada za przygotowanie oraz prowadzenie działań operacyjnych Sojuszu. Zajmuje się m.in. wysuniętą obecnością NATO (Enhanced Forward Presence – eFP) w Estonii, Polsce, na Litwie i Łotwie. – Moim głównym zadaniem będzie koordynowanie działań polskich sił zbrojnych w ramach działań NATO. Chodzi m.in. o wspólne ćwiczenia – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. Brzuszko. Generał podczas służby w natowskim dowództwie będzie bezpośrednio podlegać polskiemu szefowi Sztabu Generalnego WP. Obowiązki obejmie 21 stycznia.

Gen. Brzuszko ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (dzisiejsza Akademia Wojsk Lądowych). Dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych w Przemyślu, 5 Batalionem Strzelców Podhalańskich, był zastępcą dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Dowodził też 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, a przez ostatnie trzy lata polsko-litewsko-ukraińską brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. Brał udział w trzech misjach: w Iraku, Kosowie i w Afganistanie.

Także od 21 stycznia w nowym miejscu służby zamelduje się gen. bryg. Stanisław Kaczyński. Generał obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze w Turcji. Jest ono odpowiedzialne za dowodzenie komponentem lądowym w czasie operacji Sojuszu. – Bardzo się cieszę, że przełożeni mi zaufali i wyznaczyli mnie na to stanowisko. Nie zawiodę ich oczekiwań – mówi gen. Kaczyński. Czym zajmie się w Turcji? Polski oficer będzie pełnił funkcję doradczą dla dowódcy i szefa sztabu. – Poza tym zajmę się szeroko rozumianym wsparciem, czyli łącznością, logistyką, budżetem, funkcjonowaniem bazy i sprawami kadrowymi – wylicza generał.

54-letni oficer jest również absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Dotychczas był zastępcą dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, a wcześniej dowodził 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Dwukrotnie służył w Iraku i trzykrotnie w Afganistanie.

Minister obrony narodowej zdecydował także, że płk Dariusz Lewandowski zostanie dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 4 lutego zastąpi na tym stanowisku gen. bryg. Ryszarda Pietrasa. Płk Lewandowski od stycznia 2017 roku dowodził 34 Brygadą Kawalerii Pancernej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Gdy ucichnie artyleria
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Piątka z czwartego wozu
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Wojsko z nowym programem rozwoju
The Taste of Military Service
Noc na „pasku”
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Przełomowy czas dla WZL-2
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
MON przejmuje Hutę Częstochowa
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
W hołdzie poległym
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Plan na WAM
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Combat 56 u terytorialsów
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Misja na rzecz zdrowia
Historyczna „Wisła”
Odpalili K9 Thunder
Paczka dla bohatera już w drodze!
Dzień wart stu lat
Kto zostanie Asem Sportu?
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wojsko ma swojego satelitę!
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Koniec bezkarności floty cieni?
Najdłuższa noc
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Niebo pod osłoną
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
„Burza” nabiera kształtów
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Panczeniści na podium w Hamar
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Snowboardzistka i pływacy na medal
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Przygotowani na każdy scenariusz
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Mundurowi z benefitami
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Sojusznicza obrona
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Gala Boksu na Bemowie
Pancerniacy jadą na misję
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Polski Rosomak dalej w produkcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO