moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Powstania Warszawskiego będzie nowocześniejsze

Nowy pawilon wejściowy od ulicy Towarowej z ogrodem na dachu, holem, szatniami oraz salami edukacyjnymi i audytorium – tak wygląda koncepcja rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwycięski projekt opracowało biuro architektoniczne Nizio Design International. Prace nad modernizacją rozpoczną się w 2020 roku.

Pracownia Nizio Design International/Muzeum Powstania Warszawskiego

– Chcemy się rozwijać, być bardziej funkcjonalni i nowocześni dla naszych gości – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, na spotkaniu, na którym zaprezentowano projekt modernizacji MPW. Jest ono dziś jednym z najważniejszych obiektów muzealnych stolicy i obowiązkowym punktem w programach wizyt zagranicznych gości. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło ponad 700 tys. osób.

Otwarcie na miasto

MPW od 2004 roku działa w budynkach dawnej elektrowni tramwajowej na warszawskiej Woli. Zabytkowe gmachy zaadaptowano według projektu krakowskiego architekta Wojciecha Obtułowicza. Otoczenie placówki zmieniało się w ciągu 15 lat. – Gdy zaczynaliśmy działać, nasza instytucja była otoczona starymi pofabrycznymi budowlami, a wieżę ze znakiem Polski Walczącej widać było z daleka – mówił Ołdakowski. Dziś jednak wokół placówki stoją wieżowce finansowego centrum Warszawy, którym stał się ten rejon Woli. – Musimy reagować na zmiany zachodzące wokół nas – mówił dyrektor muzeum.

Problemem jest też wejście do MPW, które znajduje się od strony wąskiej ul. Przyokopowej, natomiast od przeciwległej ul. Towarowej muzeum odgrodzone jest ceglanym murem. – Chcemy, żeby muzeum było zwrócone ku Towarowej, bo stanie się ona reprezentacyjną ulicą tej części Woli – stwierdził na spotkaniu Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W lipcu MPW, stołeczny ratusz i oddział warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rozbudowę i modernizację muzeum. W odpowiedzi wpłynęło 11 prac. Ocenił je sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta Krzysztofa Ingardena. Wygrała koncepcja przygotowana w pracowni warszawskiego studia architektonicznego Nizio Design International. Architekci biura Mirosława Nizio zaprojektowali wcześniej m.in. ekspozycję stałą Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz budynek Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

O historii na dachu

Zwycięski projekt zakłada, że ściana muru oddzielającego teren MPW od ul. Towarowej zostanie zburzona i w tym miejscu na pasie zieleni powstanie nowy pawilon. Długi, parterowy budynek będzie mieć przeszkloną frontową elewację i zielony dach. – Na dachu będzie można realizować imprezy plenerowe oraz otworzyć tam strefę edukacyjną – mówił Ingarden.

Pawilon przede wszystkim przejmie jednak rolę głównego wejścia do muzeum. W środku znajdzie się miejsce na hol, szatnie, punkty gastronomiczne, a także przestrzenie wystawowe, audytorium na warsztaty i lekcje muzealne. Komunikacja między nowym budynkiem a głównym gmachem muzeum będzie odbywała się podziemnym korytarzem.
Ponadto, aby rozładować zatłoczoną dziś ul. Przyokopową, w planach jest stworzenie zatok wzdłuż Towarowej, gdzie będą mogły zatrzymać się autokary turystyczne.

Koszty rozbudowy muzeum będą znane w ciągu najbliższych miesięcy, po dopracowaniu technicznych szczegółów projektu. Prace zostaną sfinansowane m.in. przez urząd miasta. Jak mówił dyrektor Ołdakowski, jeśli w przyszłym roku uda się m.in. opracować dokumentacje projektową, kosztorysy i przygotować projekty budowlane, to pierwsze łopaty pod budowę nowego budynku zostaną wbite w 2020 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mat. prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Poskromić kolosa
Spadochronowy triumf
Wsparcie ma znaczenie
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Gen wojownika
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Żołnierz uratował życie na wakacjach
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
MON i MSZ o szczycie NATO
Jelcze z Raciborza
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Odniesione w walce rany łączą
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pierwszy krok do Invictusa
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Kajakiem na światowe podium
Śmierć w sercu Azji
Wojsko stawia na „armię talentów”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Azjatycka szansa
Ostatnia niedziela…
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Salto mortale komandosa
Marzenia częściowo spełnione
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Triumf wojskowych lekkoatletów
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wyścig snajperów
Paliwowy krwiobieg NATO
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Polski Gnom
Święto wojska pod hasłem SAFE
Atak i przejęcie dokumentów
Innowacje z PERUNA
Baobaby docierają do wojska
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Rakietowcy na Hawajach
Test w stratosferze
Pieta Michniowska
Pancerne starcie
Inwestycje w bezpieczeństwo
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON szuka dronów do zwalczania dronów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO