moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Twórcy i Bohaterowie Odzyskania Niepodległości

Postaci 30 polskich generałów mających wielki wkład w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i jej utrzymanie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w pierwszych dniach II wojny światowej zaprezentowane zostaną na wystawie „Generałowie II Rzeczypospolitej”. Jej organizatorem jest Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury.

Ukazani na niej zostaną oficerowie, którzy o niepodległość walczyli już w stopniu generała - awansowani wcześniej podczas służby w armiach Austro-Węgier, Prus oraz Rosji, jak i ci, którzy dzięki swoim zasługom, pracowitości i talentom dowódczym zostali mianowani na stopień generalski w II Rzeczypospolitej. Wymienieni zostaną także niektórzy generałowie – ofiary zbrodni katyńskiej, awansowani pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku.

Otwarciu wystawy, które odbędzie się 20 listopada 2018 roku w Instytucie Europejskim w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 262 towarzyszył będzie uroczysty koncert z piosenkami i utworami pochodzącymi z początków XX wieku, czasu Legionów Polskich i XX-lecia międzywojennego. Piosenki te będą nawiązywać tematycznie do problematyki wystawy, ale także znajdą się wśród nich szlagiery przedwojennego kina czy kabaretu.


Równolegle z wystawą premierę będzie miała strona internetowa generalowie2rp.pl, na której zamieszczone będą informacje i zdjęcia prezentowanych na wystawie generałów. Organizatorem wydarzenia jest Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Polska Zbrojna, Polska Zbrojna. Historia, Wiara i Mundur, Czasypismo, Znaki Czasu, Rynek Łódzki, luteranie.pl.

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Początek wielkiej historii
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Marynarz w koreańskim tyglu
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Borsuki w okopach
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
„Huragan” na kursie
Wielkie serce K9
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Przekuwanie pomysłów w produkty
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Centrum pomocy i opieki
Zbrodnia bez kary
Armia na kryzys
Polska będzie produkować Pantery
Zasiąść za sterami Apache’a
Świat się zbroi na rekordową skalę
Fińska armia luzuje rygory
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Okiełznać Rosomaka
JWK trenuje na paralotniach
Od cyberkursu po mundurówkę
NATO i USA o Iranie
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Syndrom Karbali
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Zbrodnia i kłamstwo
Powrót WAM-u
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Dwunasty Husarz w powietrzu
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
New Approach to Military Reserve
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Nauki i nauczki z Afganistanu
Gotowi do działania
Desant, konie i czołgi…
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Zaproszenie do przygody
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Adaptacja i realizm
Zmiana warty w Szkole Orląt
Wojsko testuje systemy antydronowe
Rzeźnik w rękach GROM-u
Pasja i fart
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Miecz w ręku NATO
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
„Kryzys” na AWL-u
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO