moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szwedzi u terytorialsów

Rozmach, z jakim są prowadzone szkolenia polskich terytorialsów robi wrażenie – mówi mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej. Kilku gwardzistów odwiedziło 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Szwedzi obejrzeli uzbrojenie i pokaz wyszkolenia żołnierzy. To była pierwsza robocza wizyta oficerów z zagranicznej jednostki, która jest odpowiednikiem WOT-u.

Lubelscy terytorialsi współpracują ze Szwedami od ponad roku. Na początku października polscy oficerowie WOT-u gościli w Szwecji. Teraz odbyła się rewizyta. Przedstawiciele Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet), która liczy 22 tys. żołnierzy, spędzili w Polsce cztery dni. – Szwedzka Gwardia Krajowa to bardzo cenny partner, może pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie obrony terytorialnej. Dlatego to spotkanie jest znakomitą okazją do wymiany myśli i doświadczeń szkoleniowych związanych z obroną terytorialną – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kulminacyjnym punktem pobytu szwedzkiej delegacji była wizyta na poligonie w Nowej Dębie. Na pasach taktycznych i strzelnicach goście z zagranicy śledzili przebieg szkolenia 250 żołnierzy obrony terytorialnej. Głównym ćwiczącym był 23 Batalion Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. – Nasi goście byli mocno zaskoczeni tym, że w ciągu kilkunastu miesięcy udało nam się stworzyć tak sprawnie działającą brygadę. W tej chwili mamy ponad 70% ukompletowania – zauważa kpt. Stanula. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej przygotowali m.in. pokaz taktycznego manewru zerwania kontaktu z przeciwnikiem. – Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu szkoleń oraz infrastruktury na poligonie, a także sposobu, w jaki szkoleni są żołnierze. Bardzo wysoko oceniamy zaangażowanie żołnierzy i dowódców, ale też profesjonalizm instruktorów – mówi mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

Szwedzi obejrzeli również uzbrojenie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto poznali możliwości bojowe karabinków Grot i karabinów wyborowych Bor, sprzętu optoelektronicznego czy dronów Warmate. Oglądali również flotę pojazdów, które ma brygada. – Bardzo podobały im się nasze Jelcze 442.32 i quady. Szwedzcy gwardziści nie dysponują tak nowym wyposażeniem, otrzymują bowiem sprzęt wycofywany z wojsk operacyjnych – mówi kpt. Damian Stanula. Z kolei mjr Sallnas przyznaje: – To bardzo ważne, aby mieć nowy i dobry sprzęt, który odpowiada zadaniom, jakie stoją przed tego rodzaju formacją. Dzięki temu wojska stają się pełnowartościowymi pododdziałami bojowymi.

Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej wpisuje się w założenia europejskiej inicjatywy współpracy regionalnej obrony terytorialnej. Jej inicjatorem jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a główny cel to budowa platformy, która umożliwi wymianę doświadczeń, wspólne szkolenia i wymianę informacji o ewentualnych zagrożeniach. Dlatego każda z brygad obrony terytorialnej została oddelegowana do współpracy z innym krajem. Lubelska – właśnie ze Szwecją. – Naszą współpracę będziemy chcieli w przyszłości jeszcze bardziej zacieśnić. Być może kolejnym krokiem będą wspólne szkolenia polskich i szwedzkich instruktorów – zapowiada kpt. Stanula.

2 Lubelska Brygada Obrony terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego powstała jako jedna z pierwszych jednostek nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce. Dowództwo brygady znajduje się w Lublinie, a podległe jej bataliony lekkiej piechoty stacjonują w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy około 3 tys. żołnierzy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zielone światło dla Barbary
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Śnieg może być groźną bronią
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
Invictus w zimowym stylu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Skromny początek wielkiej wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO