moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesny schron nie tylko dla saperów

Ma 40 metrów kwadratowych powierzchni, chroni przed bronią strzelecką i pociskami moździerzowymi o kalibrze do 82 milimetrów. Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu zostało wyposażone w nowoczesny schron HAB 2. Z konstrukcji, którą można szybko zdemontować i przetransportować w inne miejsce, będą korzystać przede wszystkim saperzy.

Wielofunkcyjny schron HAB 2 ma chronić żołnierzy przed bronią strzelecką, odłamkami oraz pociskami moździerzowymi o kalibrze do 82 milimetrów. Jego powierzchnia to 40 metrów kwadratowych. Można tu zorganizować część stanowiska dowodzenia dla ośmiu osób pracujących przy komputerach lub nieduży oddział szpitala polowego dla co najmniej ośmiu pacjentów. W razie ostrzału w schronie może się ukryć kilkanaście osób. Zimą można tu zainstalować nagrzewnice, a w czasie upałów klimatyzację, w razie potrzeby położyć podłogę i wstawić ściany działowe. Gotowy obiekt osłonięty jest skrojoną na wymiar plandeką w kamuflażu pustynnym lub tropikalnym.

Nowoczesna konstrukcja warta jest 250 tysięcy złotych. Schron przekazała polskiemu wojsku bezpłatnie do celów szkoleniowych polska firma Megmar L&C z Kutna – przedstawiciel brytyjskiego producenta zestawów fortyfikacyjnych, firmy Hesco.

– W naszym Centrum odbywają się nie tylko szkolenia saperów, lecz także ćwiczenia zespołu reagowania kryzysowego. Schron bardzo przyda się podczas takich treningów – mówi płk Kazimierz Łucki, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Jak zmontować bunkier

SchronHAB 2 łatwo i szybko można ustawić, a w razie potrzeby zdemontować i przetransportować w inne miejsce. Wszystkie części konstrukcji mieszczą się w czterech skrzyniach o łącznej wadze około 5,5 tony.

Ścianami schronu są znane uczestnikom misji zagranicznych moduły Hesco. To druciane kosze, odporne na korozję, ich ścianki okłada się specjalną włókniną i wypełnia suchym piaskiem lub kamiennym kruszywem.

Strop, czyli płyty sufitowe, belki podtrzymujące i stemple są wykonane z wytrzymałego duraluminium. Dzięki temu jest on lekki i odporny na korozję. Po założeniu takiej konstrukcji dachowej na dwumetrowej wysokości ściany, na dach sypie się około półmetrową warstwę ziemi lub piasku. Całość przykrywa się płytami OSB,  zapobiegają one obsypywaniu się piasku, a jednocześnie stanowią warstwę, która ma sprowokować wybuch pocisku, gdyby od góry uderzył on w dach. Po takiej eksplozji odłamki nie trafią w ludzi, bo musiałyby przebić się przez grubą warstwę ziemi.

Prostą konstrukcję kilka osób może postawić w ciągu jednej doby, wykorzystując zwykłą maszynę do załadunku. A dzięki modułowej budowie kilka schronów HAB 2 można łączyć ze sobą w jeden obiekt przeznaczony dla dużej grupy osób.

Nie tylko dla żołnierzy na misjach

To pierwszy tego typu schron w polskiej armii. We wrocławskim Centrum stanął na terenie, na którym szkolą się saperzy odpowiedzialni na misjach za przeciwdziałanie improwizowanym urządzeniom wybuchowym. – Już niedługo ustawimy w nim ściany działowe i będziemy szkolili między innymi operatorów zdalnie sterowanych robotów saperskich – zapowiada ppłk Piotr Tomków, szef Zespołu Rozminowania CSWIiCh. Oficer wyjaśnia, że zadaniem operatora stojącego na zewnątrz będzie wprowadzenie do wnętrza schronu robota i w jednym z kilku pomieszczeń odnalezienie podłożonego ładunku.

Ppłk Tomków podkreśla, że budowy i sposobów korzystania ze schronu będą się uczyć zespoły saperskie z różnych jednostek, które szkolą się we wrocławskim Centrum. – To ważne, bo z takich właśnie konstrukcji będą korzystać, pełniąc służbę na misjach – dodaje ppłk Tomków.

Nowy schron będzie także dobrym miejscem do szkolenia, np. dla specjalistów zajmujących się fortyfikacjami i umocnieniami na polu walki. – Wiedząc o zaletach tej konstrukcji, bez wahania przystałem na propozycję producenta, który oferował postawienie schronu na naszym terenie  – mówi płk Kazimierz Łucki, komendant Centrum.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Marek Gwóźdź, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
Ratownicy na medal
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Przysięga w Limanowej
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO