moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku

Centralne Biuro Śledcze od pewnego czasu obserwuje podejrzaną o terroryzm grupę ludzi. Kilkoro z nich wyniosło dziś z mieszkania dwie paczki, potem pojechało w kierunku warszawskiego lotniska. Służby zostają postawione na nogi. Chwilę później w Cargo Parku rozpoczyna się akcja antyterrorystyczna. To scenariusz jednego z zadań „Patrolu ‘18” , testu systemu wykrywania skażeń.

Kilkudziesięciu antyterrorystów, strażaków, żołnierzy oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego wzięło udział w kolejnym dniu ćwiczeń „Patrol ‘18”. Tym razem scenariusz rozgrywał się w Cargo Parku, odpowiedzialnym za lotniczy transport paczek i przesyłek, tuż obok warszawskiego Okęcia. – Tam grupa terrorystów chciała nadać dwie paczki. Prawdopodobnie chcieli je po prostu umieścić w samolocie i zdetonować – mówi ppłk Jarosław Czepiel, szef wydziału koordynacji Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Nie wiedzieli jednak, że od pewnego czasu są śledzeni przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. – Kiedy funkcjonariusze zauważyli, że podejrzane osoby jadą z paczkami w kierunku lotniska, natychmiast powiadomili Komendę Główną Policji – wyjaśnia Czepiel. – W paczkach, według informacji służb, mogły się znajdować broń chemiczna, biologiczna albo promieniotwórcza.

Kiedy podejrzani ludzie byli już w Cargo Parku, do akcji wkroczyli funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych. Wywiązała się strzelanina, dwóch podejrzanych zostało zatrzymanych. Ale jeden zdążył zdalnie, prawdopodobnie przez telefon komórkowy, zdetonować przesyłki. – Z jednej z paczek wylał się płyn, z drugiej wysypał się biały proszek. Pracownicy Cargo Parku mieli objawy silnego zatrucia, jeden z nich zmarł – opowiada ppłk Czepiel. Ubrani w specjalną odzież ochronną policjanci ewakuowali poszkodowanych, którymi zajęli się medycy. Chwilę później do akcji wkroczyła straż pożarna. – Trzeba było zidentyfikować substancje, a strażacy mają robota wyposażonego w detektory skażeń promieniotwórczych i chemicznych – wyjaśnia ppłk Jarosław Czepiel. Okazało się, że terroryści użyli broni chemicznej. Zagrożenia promieniotwórczego robot nie wykrył.

Wciąż jednak nie było wiadomo, czym jest biały proszek z drugiej paczki. Do gry włączyło się wojsko. – Mamy najlepsze możliwości identyfikacji takich substancji – mówi oficer. Zajmuje się tym Zespół Pobierania Prób z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń oraz Zespół Rozpoznania Biologicznego z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie. Wojskowi specjaliści pobrali próbki substancji i na miejscu przeprowadzili testy. Okazało się, że nie ma zagrożenia bronią biologiczną. – Zostaje więc zagrożenie chemiczne. Próbki w szczelnie zamkniętych pojemnikach żołnierze przewieźli do laboratorium. Na wyniki trzeba będzie chwilę poczekać. Trafią one do centrum dyspozycyjnego, które ma wypracować odpowiednie wnioski. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: jaką broń mają terroryści? jakie stanowią zagrożenie? co zrobić, aby to zagrożenie zminimalizować? – mówi Czepiel.

W „Patrolu ‘18”, który potrwa do piątku, uczestniczy około trzech tysięcy funkcjonariuszy Policji, straży pożarnej, Straży Granicznej oraz żołnierzy. Współpracują ze sobą na terenie całej Polski w ramach centrów zarządzania kryzysowego w 16 województwach. Scenariusz zakłada, że najważniejsze wydarzenia rozegrają się w Warszawie, Rzeszowie i Dziwnowie.

Ćwiczenia testujące Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania odbywają się co trzy lata.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wisniewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Kleszcze dla wojska
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Wojenny bohater na szubienicy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Leopardy jadą na poligon
Wielki test w West Point coraz bliżej
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Przerwany lot „Orlika”
Ferie w mundurze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO